Rok 1612

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rok 1612
1612: Хроники смутного времени
Gatunek dramat, przygodowy, biograficzny, historyczny, fantasy
Data premiery Ziemia 1 listopada 2007
Polska 12 września 2008
Kraj produkcji  Rosja
Język rosyjski
Reżyseria Władimir Chotinienko
Główne role Michał Żebrowski
Piotr Kisłow
Michaił Porieczenkow
Wioletta Dawydowskaja
Ramón Langa
Artur Smoljaninow
Marat Baszarow
Produkcja Nikita Michałkow
Budżet 12 000 000 $

Rok 1612 (ros. 1612: Хроники смутного времени, transkr. 1612: Chroniki smutnogo wriemieni, dosł. 1612: Kroniki wielkiej smuty) – rosyjski film historyczno-przygodowy z elementami fantasy w reżyserii Władimira Chotinienki z gościnnym udziałem Michała Żebrowskiego. Producentem filmu jest Nikita Michałkow. Film jest superprodukcją, zrealizowaną na zamówienie i ze wsparciem finansowym władz Federacji Rosyjskiej. Premiera odbyła się 1 listopada 2007 dla uczczenia obchodów Dnia Jedności Narodowej i na krótko przed wyborami prezydenckimi.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada o wyparciu wojsk polskich przez powstańców rosyjskich i kapitulacji polskiej załogi Kremla, ale fabuła jest bardzo luźną wariacją na temat prawdziwych wydarzeń wojny polsko-rosyjskiej w latach 1609–1618.

Michał Żebrowski specjalnie na potrzeby tej produkcji zmienił swój wizerunek – ogolił głowę i zapuścił brodę, by zagrać postać Polaka zakochanego w głównej bohaterce, hetmana[a] Kibowskiego zwanego Obwisłowąsym, która to postać jest karykaturą postaci hetmana litewskiego Jana Karola Chodkiewicza[1] i hetmana koronnego Stanisława Żółkiewskiego. W filmie epizodyczną rolę (puszkarz) zagrał również Jan Janga-Tomaszewski[2].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Jak twierdzi rosyjski krytyk filmowy Alona Sołncewa w swojej wypowiedzi we „Wriemia Nowostiej” film niewiele jest związany z faktami[b] i postaciami[c] historycznymi: „O Wielkiej Smucie dowiadujemy się niewiele. Chyba tylko to, że w tamtych latach po Rusi chodziły jednorożce, polscy husarze mieli na plecach skrzydła, puszkarzami byli cudzoziemcy, a rosyjskim carem mógł zostać każdy awanturnik z fałszywym życiorysem, byle tylko był wystarczająco bezczelny”[1]. .

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Wśród postaci historycznych biorących w dymitriadach i wojnie polsko-rosyjskiej ze strony polskiej film Rok 1612 wspomniana jest jedynie[c] postać starosty uświackiego Jana Piotra Sapiehy w wątku, gdy główny bohater Andriej (Piotr Kisłow), postanawia jako najemnik zatrudnić się w wojsku Hetmana (Michał Żebrowski), podając się za hiszpańskiego najemnika – Alvara (Ramón Langa). Hetman wypowiada zdanie: „służył jeden Hiszpan u Sapiehy”.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W Rzeczypospolitej istniały tylko cztery funkcje hetmańskie: hetman wielki i polny niezależnie w Koronie i na Litwie. W okresie 1606-1612 w Koronie hetmanem wielkim był Jan Karol Chodkiewicz, hetmanem polnym Stanisław Żółkiewski – zobacz hetman.
  2. Brak informacji o tle wydarzeń – dlaczego polskie wojska znalazły się pod Moskwą, po bitwie pod Kłuszynem, o której brak informacji w filmie – por. zobacz też.
  3. a b Brak głównych postaci strony polskiej np. hetmanów: Stanisława Żółkiewskiego, Jana Karola Chodkiewicza, carycy Maryny Mniszchówny, Mikołaja Strusia, Konstantego Wiśniowieckiego, Aleksandra Lisowskiego i in.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b W jednej z głównych ról – fikcyjnej postaci polskiego hetmana, który porwał jedyną córkę nieżyjącego rosyjskiego cara Borysa Godunowa i który dzięki małżeństwu z nią chce zdobyć kremlowski tron – Chotinienko obsadził Michała Żebrowskiego.Interia.pl: Wielka smuta Żebrowskiego.
  2. 1612.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]