Rokicie (osiedle Łodzi)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa obszarów SIM dzielnicy Łódź Górna

Rokicie – dawna wieś należąca do ekonomii pabianickiej, stanowiącej do 1793 roku własność kanoników kapituły krakowskiej. Obecnie osiedle administracyjne (jednostka pomocnicza gminy) nr 28 oraz obszar SIM w południowo-zachodniej części Łodzi, w dawnej dzielnicy) Górna, zamieszkiwane przez 17 865 osób[1].

Wieś kapituły katedralnej krakowskiej w powiecie brzezińskim województwa łęczyckiego w końcu XVI wieku[2].

Część północno-wschodnia historycznego Rokicia jest obecnie wchłonięta przez zabudowę miejską – osiedla Obywatelska, Nowe Rokicie, część Kuraku. Część południowa to obecnie jedno z popularnych w Łodzi osiedli mieszkaniowych, na którego terenie dominują domki jednorodzinne. Z każdym rokiem zwiększa się liczba mieszkańców, determinowana panującą na osiedlu ciszą i spokojem. Znajdująca się tutaj roślinność, okoliczny lasek i mało ruchliwe uliczki umożliwiają czynny wypoczynek.

Osiedle znajduje się blisko centrum miasta, do którego można dojechać autobusami linii 61 i 69. Do osiedla można również dojechać od strony ul. Obywatelskiej – ul. Nowe Sady. Uliczki osiedla zostały w 2005 roku skanalizowane, a na niektórych ułożono kostkę brukową, wzorem ul. Piotrkowskiej (ul. Szkoły Orląt, Błędowska). Na terenie osiedla znajduje się sieć sklepików osiedlowych, salon masażu, fryzjer, solarium, szkoła podstawowa 42 z boiskiem do gry w koszykówkę i w piłkę nożną oraz gimnazjum 41.

Granice[edytuj | edytuj kod]

W granicach osiedla administracyjnego Rokicie położone są dwa obszary SIM: Rokicie i Nowe Rokicie.

Granice obszaru SIM i osiedla administracyjnego
granica sąsiadujące obszary SIM ulice lub inne sąsiadujące osiedla administracyjne ulice lub inne
północ Nowe Sady i Lublinek (Łódź Polesie), Nowe Rokicie, Kurak Lazurowa, rz. Jasień Stare Polesie i Lublinek-Pienista (Łódź Polesie) Wróblewskiego, linia kolejowa Łódź Kaliska - Łódź Chojny, Lazurowa, rz. Jasień, Prądzyńskiego
wschód Ruda Pabianicka Pabianicka, linia kolejowa Łódź Kaliska - Łódź Chojny Górniak, Piastów-Kurak Politechniki, Pabianicka
południe Chocianowice Pabianicka rz. Ner Nad Nerem, Lublinek-Pienista (Łódź Polesie) Pabianicka, rz. Ner
zachód rz. Ner, Prądzyńskiego, rz. Jasień rz. Ner, Prądzyńskiego, rz. Jasień

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku XIX wieku zabudowania wsi Rokicie ciągnęły się wzdłuż obecnej ul. Obywatelskiej, od Rejtana do Laskowickiej, natomiast należące do wsi grunty orne i lasy sięgały na południe do rzeki Olechówki. Od końca XIX wieku wieś ulegała systematycznej urbanizacji. Jej osią była ulica Pabianicka, gdzie powstały pierwsze zakłady przemysłowe:

  • w 1874 cegielnia maszynowa i młyn parowy Ottona Krauze przy Pabianickiej 62; obecnie nie istnieje, rejon obecnego ronda Lotników Lwowskich
  • ok. 1890 przędzalnia, tkalnia, apretura i farbiarnia wełny Ferdynanda Koeniga przy ul. Pabianickiej 49; ostatnie budynki oraz pomieszczenie kotła z kominem zostały wyburzone w 1965; obszar pomiędzy ul. Tagore a parkiem Sielanka.

Rokicie włączono w granice administracyjne Łodzi w trzech ratach: w 1907, w 1915 oraz 1940/1946.

Adres Rady Osiedla[edytuj | edytuj kod]

Łódź, ul. Cieszkowskiego 7: tel.: +48 (42) 680 02 33

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tabela Nr 13 do Uchwały budżetowej Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 16 stycznia 2014 r.
  2. Województwo sieradzkie i województwo łęczyckie w drugiej połowie XVI wieku. Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 1998, s. 68.