Rolnica pospolita

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Rolnica polna)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rolnica pospolita
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd goryczkowce
Rodzina marzanowate
Rodzaj rolnica
Gatunek rolnica pospolita
Nazwa systematyczna
Sherardia arvensis L.
Sp. pl. 1:102. 1753
Pokrój

Rolnica pospolita, r. polna (Sherardia arvensis L.) – gatunek rośliny z monotypowego rodzaju rolnica (Sherardia L.) z rodziny marzanowatych. Występuje niemal w całej Europie (bez Islandii i północnych krańców kontynentu), w regionie Kaukazu, w Azji Mniejszej i na Bliskim Wschodzie, sięgając po Iran. Poza tym gatunek zawleczony na inne kontynenty[2]. W Polsce gatunek rozpowszechniony w południowej części kraju na obszarach podgórskich i na wyżynach oraz na Dolnym Śląsku, poza tym bardzo rzadko, ma nieliczne, rozproszone stanowiska w całym kraju[3]. W Polsce ma status archeofita[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Łodyga 
Pokładająca się, o długości 5-20 cm, silnie rozgałęziona. Kanciasta i na kantach szorstka z powodu krótkich szczecinek.
Liście
Ulistnienie nibyokółkowe, liście przeważnie po 4, w górnej części łodygi po 6 w nibyokółku. Dolne łopatkowate, górne lancetowate, ostro zakończone i wzdłuż brzegów oraz z wierzchu pokryte kłującymi, szorstkimi włoskami.
Kwiaty
Zebrane po kilka i otoczone okółkiem 8 listków zrośniętych u nasady. Korona kwiatu jasnofioletowa, lejkowata, z czterech łatek utworzona o długości 4-5 mm, kielich w postaci 6 drobnych ząbków, trwały.
Owoc
Szorstka rozłupnia o średnicy 4 mm rozpadająca się na dwa rozłupki.

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Występuje w zależności od warunków jako roślina roczna lub dwuletnia. Termin kwitnienia przypada od maja do września. Rośnie na polach. 2n = 22[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-05-27].
  2. Sherardia arvensis (ang.). Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2009-03-03].
  3. Adam Zając, Maria (red.) Zając: Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce. Kraków: Pracownia Chorologii Komputerowej Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2001. ISBN 83-915161-1-3.
  4. a b Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Jakub Mowszowicz: Krajowe chwasty polne i ogrodowe. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1986. ISBN 83-09-00771-X.