Roman Brodniak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Roman Brodniak
Data i miejsce urodzenia 20 marca 1968
Zgorzelec
Poseł VI kadencji Sejmu
Okres od 5 listopada 2007
do 7 listopada 2011
Przynależność polityczna Platforma Obywatelska

Roman Marek Brodniak (ur. 20 marca 1968 w Zgorzelcu) – polski górnik, działacz związkowy i polityk, poseł na Sejm VI kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Technikum Górnicze w Zgorzelcu, a następnie studia na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (kierunek: górnictwo i geologia) z tytułem zawodowym magistra inżyniera górnika.

W 1993 podjął pracę w Kopalni Węgla Brunatnego Turów, początkowo jako sztygar oddziałowy, a następnie nadsztygar. Od 1996 działa w związkach zawodowych. W 2002 został przedstawicielem załogi w radzie nadzorczej KWB Turów. W wyborach parlamentarnych w 2005 kandydował bez powodzenia do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej. Rok później w wyborach samorządowych został radnym rady miejskiej w Zgorzelcu[1].

W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 został wybrany do Sejmu, startując z 5. miejsca listy PO w okręgu legnickim. Uzyskał 10 191 głosów, co dało mu piąte miejsce wśród kandydatów swojej partii i dziesiąte w całym okręgu[2]. W wyborach w 2011 nie odnowił mandatu[3]. W wyborach samorządowych w 2014 bez powodzenia kandydował do sejmiku dolnośląskiego[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]