Roman Frister

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Roman Frister
רומן פריסטר
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 17 stycznia 1928
Bielsko
Data i miejsce śmierci 9 lutego 2015
Warszawa
Miejsce spoczynku Cmentarz żydowski na Woli
Zawód, zajęcie dziennikarzpisarz
Narodowość polsko-izraelska
Rodzice Wilhelm i Franciszka
Małżeństwo Elżbieta Frister
Dzieci 3
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP Krzyż Oświęcimski

Roman Frister, hebr. רומן פריסטר (ur. 17 stycznia 1928 w Bielsku, zm. 9 lutego 2015[1] w Warszawie) – polsko-izraelski pisarz, dziennikarz i działacz kulturalny, mąż Elżbiety Frister.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Bielsku w rodzinie żydowskiej, jako syn Wilhelma i Franciszki Fristerów. Po wybuchu II wojny światowej uciekł wraz z rodzicami do Krakowa, gdzie jego matka została zamordowana kolbą pistoletu przez niemieckiego SS-mana Wilhelma Kundego. Następnie trafił do niemieckiego obozu w Starachowicach, gdzie na dur brzuszny zmarł jego ojciec.

Przeżył pobyt w niemieckich obozach koncentracyjnych w Płaszowie, Auschwitz, Świętochłowicach, Mauthausen, w zakładach Saurerwerke w Wiedniu oraz marsz śmierci ponownie do Mauthausen[2], gdzie doczekał wyzwolenia. Po dwuletniej hospitalizacji w szpitalu dla chorych na gruźlicę w Czechosłowacji, w kwietniu 1947 wrócił do Polski i osiadł we Wrocławiu.

Życie po II wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

Od 1948 pracował jako dziennikarz w Słowie Polskim. W 1952 został aresztowany za rzekomy sabotaż. Po zwolnieniu z aresztu śledczego UB skreślony z listy uprawnionych do wykonywania zawodu dziennikarskiego w wydawnictwach RSW „Prasa-Książka-Ruch”.

W maju 1957 wyemigrował do Izraela, zachowując obywatelstwo polskie. Przez 25 lat pracował w dzienniku Ha-Arec, z czego 14 lat jako redaktor naczelny magazynu weekendowego. Był szefem katedry dziennikarstwa na Wydziale Politologii Uniwersytetu Bar-Ilana.

Od marca 1990 do października 1991 był dyrektorem brytyjskiego koncernu medialnego Maxwell Communication Corporation w Europie Wschodniej z siedzibą w Warszawie. Do 2006 był dyrektorem Wyższej Szkoły Dziennikarskiej w Tel Awiwie. Był wieloletnim korespondentem Radia Wolna Europa oraz polskiej sekcji BBC. Był stałym korespondentem tygodnika Polityka na Bliskim Wschodzie.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Mieszkał w Tel Awiwie. Jego żoną była teatrolog i działaczka społeczno-kulturalna Elżbieta Frister. Był założycielem i prezesem Fundacji Kultury Izrael-Polska.

Miał troje dzieci. Zmarł 9 lutego 2015 w Warszawie. Pochowany 11 lutego na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Roman Frister jest autorem książek przetłumaczonych na dziewięć języków, w tym:

  • Autoportret z blizną (przekł. z hebr. Elżbieta i R. Frister) : Warszawa : „Świat Książki”, 1996 : ​ISBN 83-7129-301-1
  • Autoportret z blizną (przekł. z hebr. Elżbieta i R. Frister) : Warszawa : UNIV-COMP, 1996 : ​ISBN 83-86386-17-7
  • Skradziona tożsamość : Warszawa : „Świat Książki”, 2004.​ISBN 83-7391-106-5
  • Miłość niemożliwa : Aschera Levy’ego tęsknota do Niemiec (przeł. Anna Klingofer) : Warszawa : Państwowy Instytut Wydawniczy, 2007 ​ISBN 978-83-06-03095-2
Grób Romana Fristera na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anna Siek: Roman Frister nie żyje. Wieloletni dziennikarz „Polityki”, pisarz. Tok Fm, 09.02.2015. [dostęp 2015-02-10].
  2. Chcę żyć. film dokumentalny Polska 2014

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]