Roman Owidzki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Roman Owidzki
Data i miejsce urodzenia 23 października 1912
Ostrowy
Data śmierci 12 lutego 2009
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Dziedzina sztuki malarstwo,grafika

Roman Owidzki (ur. 23 października 1912 w Ostrowach, zm. 12 lutego 2009) – malarz, grafik, ilustrator, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po studiach 1931-1934 na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego studiował 1935-1939 na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Karola Tichego.

Podczas II wojny światowej był obrońcą twierdzy Modlin, był internowany w Oflagu VII A w Murnau am Staffelsee, gdzie tworzył scenografię dla teatru obozowego. Stworzył też cykl rysunków z życia mieszkańców obozu.

Studia rozpoczęte przed wojną ukończył dyplomem w roku 1955. W latach 1948-1983 był pracownikiem macierzystej uczelni. W roku 1972 został powołany na profesora zwyczajnego na Wydziale Malarstwa, stworzył Pracownię Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych.

Oprócz pracy dydaktycznej zajmował się m.in. ilustrowaniem książek, także literatury dziecięcej. Pisał artykuły dla czasopism artystycznych. Brał udział w wielu wystawach malarstwa i grafiki.

Jego dzieła znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

W 1984 odszedł na emeryturę.

W 2007 został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa nadanej przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków. Samorząd województwa mazowieckiego odznaczył go Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Roman Owidzki: Forma w malarstwie : Warszawa : Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, 1973
  • Biografia
  • Galeria