Wersja ortograficzna: Roots (album)

Roots (album)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Roots
Album studyjny zespołu Sepultura
Wydany 20 lutego 1996
Nagrywany październik - grudzień 1995
Gatunek metal alternatywny, groove metal, nu metal
Długość 72:03
Wydawnictwo Roadrunner Records
Producent Ross Robinson i Sepultura
Oceny
Album po albumie
Single z albumu Roots
 1. Roots Bloody Roots
  Wydany: 1996[2]
 2. Attitude
  Wydany: 1996[3]
 3. Ratamahatta
  Wydany: 1996[4]

Roots – szósty studyjny album długogrający brazylijskiej grupy metalowej Sepultura wydany 20 lutego 1996[5][6][7]. Album wywarł znaczny wpływ na kształt pojawiającego się w tamtym okresie nu metalu. Płyta jest ostatnim albumem studyjnym Sepultury, który nagrał z grupą jej współzałożyciel oraz długoletni wokalista i gitarzysta, Max Cavalera.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[7][8].

Nr Tytuł utworu AutorzyDługość
1.„Roots Bloody Roots”Max Cavalera, Andreas Kisser, Paulo Jr., Igor Cavalera3:32
2.„Attitude”Max Cavalera, Andreas Kisser, Paulo Jr., Igor Cavalera, Dana „D-Low” Wells4:15
3.„Cut-Throat”Max Cavalera, Andreas Kisser, Paulo Jr., Igor Cavalera2:44
4.„Ratamahatta”Max Cavalera, Andreas Kisser, Paulo Jr., Igor Cavalera, Carlinhos Brown4:30
5.„Breed Apart”Max Cavalera, Andreas Kisser, Paulo Jr., Igor Cavalera4:00
6.„Straighthate”Max Cavalera, Andreas Kisser, Paulo Jr., Igor Cavalera5:21
7.„Spit”Max Cavalera, Andreas Kisser, Paulo Jr., Igor Cavalera2:45
8.„Lookaway”Max Cavalera, Andreas Kisser, Paulo Jr., Igor Cavalera, Jonathan Davis, DJ Lethal5:25
9.„Dusted”Max Cavalera, Andreas Kisser, Paulo Jr., Igor Cavalera4:03
10.„Born Stubborn”Max Cavalera, Andreas Kisser, Paulo Jr., Igor Cavalera4:07
11.„Jasco” (utwór instrumentalny)Andreas Kisser1:57
12.„Itsári” (utwór instrumentalny)Max Cavalera, Andreas Kisser, Paulo Jr., Igor Cavalera, plemię Xavantes4:48
13.„Ambush”Max Cavalera, Andreas Kisser, Paulo Jr., Igor Cavalera4:38
14.„Endangered Species”Max Cavalera, Andreas Kisser, Paulo Jr., Igor Cavalera, Carlinhos Brown5:19
15.„Dictatorshit”Max Cavalera, Andreas Kisser, Paulo Jr., Igor Cavalera1:23
16.„Canyon Jam” (ukryty utwór)Max Cavalera, Andreas Kisser, Paulo Jr., Igor Cavalera, Carlinhos Brown13:16
1:12:03

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[7][8].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Genezą zainteresowania się brazylijskimi Indianami był kontakt z nimi podczas koncertu Sepultury w amazońskim mieście Manaus w czasie promocji albumu Beneath the Remains z 1989[11]. Później elementy rdzennej muzyki brazylijskich Indian z Amazonii pojawiły się w utworze Sepultury pt. „Kaiowas” na albumie Chaos A.D. z 1993[12]. Zarówno ten epizod, jak i głębsze sięgnięcie po tradycyjną muzykę brazylijską, miało swoją przyczynę także w rodzaju tęsknoty muzyków Sepultury po opuszczeniu przez nich ojczyzny i zamieszkaniu w Stanach Zjednoczonych na początku lat 90.[13] Sam tytuł płyty Roots (pol. Korzenie) oznacza uchwycenie spuścizny z kultury własnego kraju[14]. Bezpośrednim bodźcem do idei płyty był obejrzany przez Maxa Cavalerę film pt. Zabawa w Boga z 1991, opowiadający o amerykańskich najemnikach wykorzystanych celem spacyfikowania prymitywnej wioski Indian w amazońskiej dżungli[15][16]. Zrodziła się wtedy idea nagrania przez grupę muzyki wraz z Indianami w ich miejscu zamieszkania[17]. W tym celu wsparcie okazała urzędniczka Angela Pappiani, która zaproponowała Maxowi możliwość kontaktu z plemieniem Xavante i zadeklarowała swoje pośrednictwo w tym zakresie[18]. Niechętny wykorzystaniu muzyki Indian na wydawnictwie zespołu był początkowo przedstawiciel wytwórni Roadrunner Records, Cees Wessel[19]. Przy odsłuchu pierwotnego materiału na płytę inny przedstawiciel RR, Monte Conner, stwierdził, że jeśli grupa wyda taki album, to popełni komercyjne samobójstwo, zaś jego słowa z tej wypowiedzi zostały potem użyte do zatytułowania drugiej płyty pobocznego projektu Maxa Cavalery tj. Nailbomb (Proud to Commit Commercial Suicide z 1995)[20]. Ostatecznie tenże działacz poparł pomysł członków Sepultury akceptując ich dzieło[21]. Ten sam człowiek zasugerował grupie jako producenta płyty osobę Rossa Robinsona, który w tym czasie był odpowiedzialny za sukces twórczości grupy Korn[22][23][10].

W procesie komponowania materiału na płytę jako pierwszy utwór powstał „Straighthate”[19]. Jeszcze w sierpniu 1995 Sepultura wystąpiła w São Paulo na MTV Brazilian Video Music Awards, wykonując wtedy „Kaiowas” przy udziale perkusisty Carlinhosa Browna (lider formacji Timbalada), z którym nawiązano współpracę przy pracy nad albumem Roots[24][25]. Na czas nagrań Brown przybył do Kalifornii, przywożąc ze sobą wiele instrumentów perkusyjnych, które wykorzystano przy rejestracji materiału[26]. Podczas nagrań gitarzyści zastosowali obniżenie stroju gitar[22]. Richard Kaplan skonstruował dla gitarzysto specjalny pedał z efektem o nazwie BiG Muffer[27]. Nagrania odbywały się w studio Indigo Ranch w Malibu, należącym do Richarda Kaplana[25][28][10]. Materiał na płytę został nagrany w studio analogowym, a przy rejestracji wykorzystano około 30 rodzajów instrumentów[29]. Miksowanie odbyło się w Soundtrack Studios w Nowym Jork, a wykonywał je Andy Wallace[10]. Mastering wykonał George Marino w nowojorskim Sterling Sound[10].

W myśl zawartego porozumienia z plemieniem Xavante, jego członkowie mieli otrzymać wynagrodzenie za udział w nagraniu muzyki, które miały być przeznaczone na budowę szkoły, a także mieli obiecane przyszłe wpływy z praw autorskich[25]. W wyprawie do miejsca ich zamieszkania brali udział członkowie Sepultury, menedżerka grupy Gloria Cavalera, producent Ross Robinson, Angela Pappiani i fotograf z czasopisma „Time[25]. Cała ekipa wyjechała do Kurytyby, po czym spotkała się z członkami Xavante na czele z ich wodzem Cipasse i miała zapewniony trzydniowy pobyt w tym gronie[30][16]. Tam Sepultura zaprezentowała najpierw swój występ przez trzystoma Indianami, wykonując m.in. „Kaiowas”[31]. Członkowie wyprawy zostali przez Indian pomalowani na ciele czerwonymi i czarnymi farbami[31]. Na miejscu, w starożytnym domu plemienia Xavante, o nazwie Aldeia Pimentel Barbosa, leżącym w stanie Mato Grosso, w dniu 5 listopada 1995 muzycy nagrali utwór pt. „Itsári”, którego tytuł oznacza w tamtejszym języku korzenie[32][33][10]. Pierwotnie była to kompozycja samych Indian, zatytułowana „Datsi (wzgl. Datar) Wawere” i stanowiąca pieśń z ceremonii uleczenia[34][10], do której swoje partie dograli muzycy Sepultury[32] (Max Cavalera i Andreas Kisser użyli gitar akustycznych, Igor Cavalera zagrał na timbau, a Paulo Jr. na dużym timbau)[10]. Podczas spotkania kilkakrotne wykonanie tejże pieśni przez Indian było za każdym razem inne[32]. Słyszalny w nagraniu tego utworu na płycie śmiech Indian był wywołany ich radością na widok upadku Rossa Robinsona, który chcąc zachęcić ich do entuzjazmu w trakcie ich występu biegał wokoło, aż upadł[32].

W ramach promocji albumu wydano trzy single, do których nakręcono teledyski: „Roots Bloody Roots”, „Attitude”, „Ratamahatta[35]. Carlinhos Brown był pomysłodawcą utworu „Ratamahatta”, którego tytuł i słowa najprawdopodobniej odnoszą się do nowojorskiej dzielnicy Manhattan, gdzie był wcześniej taksówkarzem[26]. W tekście piosenki Max Cavalera wymienia osoby: Zé do Caixão (reżyser brazylijski) i Zumbi (najsłynniejszy niewolnik z Brazylii)[36]. W utworze gościnnie na perkusji zagrał członek grupy Korn, David Silveria[37]. Wokalista tej formacji Jonathan Davis, a także Mike Patton z Faith No More zaśpiewali w piosence „Lookaway”, do której tekst napisał Davis, a hip-hopowe scratche wykonał DJ Lethal z Limp Bizkit, będący także producentem tego utworu[38]. Utwór ten nie był w planowanym materiale na płycie i powstał na zasadzie aktualnego pomysłu chwili[38]. Teledysk do „Ratamahatta” stworzył Fred Stuhr[36]. Był to anonimowy obraz, przedstawiające scenerie dżungli, plastelinowe stwory np. pijące alkohol (rum lub pingę)[36]. W piosence „Attitude” wykorzystano dźwięki zabrane na instrumencie berimbau[39]. Pomocy Maxowi Cavalerze przy pisaniu tekstu do tego utworu udzielił jego pasierb, Dana Wells (syn Glorii Cavalery)[40][41] (jest autorem m.in. słów z tej piosenki: Live your life, not the way they taught you... Do what you feel[42]). Stworzył on scenariusz do teledysku tej piosenki, nakręconego w Los Angeles oraz wystąpił w nim jako statysta[41].

Słowa w utworze „Cut-Throat” stanowią krytykę korporacji i polityki prowadzonej przez wielkie wytwórnie, odnoszą się do Sony/Epic przywołując promocję i dystrybucję poprzedniego albumu Sepultury w związku umową zawartą z Roadunner[43]. Utwór „Dusted” stworzył samodzielnie Kisser[44]. Zagrał on także „Jasco” na gitarze akustycznej[16]. Tekst piosenki „Ambush” powstał z inspiracji książką pt. Fronteiras de Sangue (pol. Krwawe granice), poświęconą osobie Chico Mendesa, brazylijskiego chłopa z Amazonii, obrońcy naturalnej przyrody, zamordowanego w 1988 przez zwolenników latyfundystów[34]. Trzy strzały z broni palnej słyszane na koniec utworu stanowią analogię do sposobu zabicia tego człowieka[34]. Słowa ostatniego na płycie utworu „Dicatorshit” odnosi się do działań wojskowej dyktatury w Brazylii i przypomina o zaginionych osobach w tym okresie[45]. Zamykający treść płyty utwór ukryty pt. „Canyon Jam” stanowi kontynuację dźwięków otwierających piosenkę „Roots Bloody Roots”, a tworzy go instrument perkusyjny Carlinhosa Browna, który po zepsuciu został wrzucony przez niego do kanionu w pobliżu Indigo Ranch[36][45].

Na okładce albumu została umieszczona twarz Indianina, zaczerpnięta z brazylijskiego banknotu o nominale 1000 cruzeiro[46][47]. Finalny obraz przygotował Michael Whelan[21]. Na naszyjniku ww. Indianina widnieje naszyjnik z logo Sepultury[46]. Na dysku CD umieszczono plemienne koło pochodzące także z ww. banknotu[21]. Finalnie muzyka zawarta na płycie nawiązuje wyraźnie do folkloru rdzennych Indian południowoamerykańskich. Muzyka łączy etniczną melodię i rytmikę z metalem[48]. Styl stworzony na płycie przez Sepulturę zyskał nawet osobne miano tribal metal[46].

W 2005 nastąpiło wznowienie albumu w ramach serii Roadrunner – The 25th Anniversary[49]. Do materiału Roots dołączono wtedy drugi dysk CD, na ktorym umieszczono utwory: „Procreation (Of The Wicked)”, „Mine”, „War”, „Lookaway”, „Mine”, „Dusted (demo)”, „Roots Bloody Roots (demo)”, „R.D.P. (demo)”, „Untitled (demo)”, „Attitude (live at Ozzfest)”, „Roots Bloody Roots (Megawatt Mix 1)”, „Roots Bloody Roots (Megawatt Mix 2)”[35]. Limitowana wersja Roots wydana w Holandii w formacie box zawierała kasetę VHS, książkę, moździerz, tłuczek, słoiki z brazylijskimi owocami i naszyjnik[35]. Wersje LP wydano w Holandii w 1996[35]. W 2011 album wydano we wznowieniu w Niemczech w postaci dwóch płyt winylowych (180 g)[35].

Notowania[edytuj | edytuj kod]

Album dotarł do 27. miejsca listy Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych[50][51]. Płyta w USA osiągnęła status złotej[52]. Ponadto Roots trafiła na listy przebojów w Niemczech, Austrii, Holandii, Norwegii, Australii oraz Wielkiej Brytanii[53][54][55][56][57].

Max i Igor Cavalera podczas koncertu upamiętniającego album Roots podczas festiwalu Wacken Open Air 2017
Lista Kraj Pozycja Status
ARIA Charts Australia 3[54] złota płyta[58]
Ö3 Austria Top 40 Austria 2[53]
MegaCharts Holandia 6[56]
Media Control Charts Niemcy 7[55]
VG-Lista Norwegia 8[57]
Billboard 200 Stany Zjednoczone 27[50] złota płyta[59]
UK Albums Chart Wielka Brytania 4[60] złota płyta[61]

Według stanu na 2014 płyta sprzedała się w ponad 2 mln egzemplarzy[51].

Odbiór i odniesienia[edytuj | edytuj kod]

Album zyskiwał bardzo pochlebne recenzje w amerykańskich czasopismach, m.in. w „New York Times” czy „Los Angeles Times[51].

Riff z utworu „Roots Bloody Roots” został wykorzystany przez polski zespół Acid Drinkers w coverze utworu „Proud Mary” na albumie High Proof Cosmic Milk (1998), który stanowi interpretację utworu grupy Creedence Clearwater Revival[62]. Interpretacja Acid Drinkers w wersji live ukazała się także na albumie koncertowym albumie Varran Strikes Back – Alive!!! (1998).

The Roots of Sepultura[edytuj | edytuj kod]

The Roots of Sepultura
Kompilacja zespołu Sepultura
Wydany 29 listopada 1996[63][64]
Nagrywany 19851996
Gatunek metal alternatywny, groove metal, nu metal
Długość 73:37
Wydawnictwo Roadrunner Records
Album po albumie

The Roots of Sepultura – album brazylijskiej grupy metalowej Sepultura, będący kompilacją niepublikowanych wcześniej utworów (głównie coverów, remiksów i nagrań koncertowych). Ukazał się w 1996 roku jako dwupłytowe wydawnictwo razem z albumem Roots.

CD 2
Nr Tytuł utworu Długość
1.„Intro”1:33
2.„C.I.U. (Criminals in Uniform)”4:17
3.„Orgasmatron” (cover Motörhead)4:15
4.„Dead Embryonic Cells” (Original Mix)4:31
5.„Desperate Cry” (Original Mix)6:42
6.„Murder” (Original Mix)3:25
7.„Under Siege (Regnum Irae)” (Original Mix)4:44
8.„Necromancer” (Demo Version)3:59
9.„The Past Reborns the Storms” (Demo Version)5:08
10.„A Hora e a Vez Do Cabelo Nascer” (cover Mutantes)2:21
11.„Drug Me” (cover Dead Kennedys)1:53
12.„Crucificados Pelo Sistema” (cover Ratos de Porão)1:03
13.„Anticop” (Live)3:02
14.„Intro” (Live)1:30
15.„Arise” (Live)2:51
16.„Inner Self” (Live)4:42
17.„Mass Hypnosis” (Live)4:25
18.„Escape to the Void” (Live)5:03
19.„Troops of Doom” (Live)2:53
20.„Altered State” (Live)5:20
1:13:37

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Steve Huey: Sepultura – Roots review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-12-14].
 2. Sepultura – Roots Bloody Roots (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-12-14].
 3. Sepultura – Attitude (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-12-14].
 4. Sepultura – Ratamahatta (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-12-14].
 5. Moje 2013 ↓, s. 138.
 6. Furia 2014 ↓, s. 261.
 7. a b c Encyclopaedia Metallum – Sepultura – Roots (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2016-12-14].
 8. a b Sepultura – Roots (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-12-14].
 9. Furia 2014 ↓, s. 114, 120.
 10. a b c d e f g h i j k Informacja zawarta we wkładce do albumu.
 11. Moje 2013 ↓, s. 75.
 12. Moje 2013 ↓, s. 108–109.
 13. Furia 2014 ↓, s. 89, 109.
 14. Furia 2014 ↓, s. 109.
 15. Moje 2013 ↓, s. 126.
 16. a b c Furia 2014 ↓, s. 117.
 17. Moje 2013 ↓, s. 127.
 18. Moje 2013 ↓, s. 127–128.
 19. a b Moje 2013 ↓, s. 128.
 20. Moje 2013 ↓, s. 124.
 21. a b c Moje 2013 ↓, s. 136.
 22. a b Moje 2013 ↓, s. 129.
 23. Furia 2014 ↓, s. 111–112.
 24. Furia 2014 ↓, s. 110–111.
 25. a b c d Moje 2013 ↓, s. 130.
 26. a b Moje 2013 ↓, s. 134.
 27. Furia 2014 ↓, s. 113, 115.
 28. Furia 2014 ↓, s. 112.
 29. Tomasz Żelezny, Jakub Miszczak. Soulfly Cavalera. „Nowiny”. Nr 74, s. 13, 16 kwietnia 1998. 
 30. Moje 2013 ↓, s. 128, 131.
 31. a b Moje 2013 ↓, s. 132.
 32. a b c d Moje 2013 ↓, s. 133.
 33. Furia 2014 ↓, s. 117–118.
 34. a b c Furia 2014 ↓, s. 119.
 35. a b c d e Furia 2014 ↓, s. 262.
 36. a b c d Moje 2013 ↓, s. 135.
 37. Furia 2014 ↓, s. 114.
 38. a b Furia 2014 ↓, s. 116.
 39. Furia 2014 ↓, s. 113.
 40. Sepultura – Roots. discogs.com. [dostęp 2019-01-06].
 41. a b Gloria Cavalera (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2019-01-06].
 42. Roots (album) w bazie IMDb (ang.)
 43. Furia 2014 ↓, s. 100–101, 108–109, 114.
 44. Furia 2014 ↓, s. 116–117.
 45. a b Furia 2014 ↓, s. 120.
 46. a b c Furia 2014 ↓, s. 121.
 47. Moje 2013 ↓, s. 136. Max Cavalera podał nominał 10-dolarów.
 48. Furia 2014 ↓, s. 112–127.
 49. Furia 2014 ↓, s. 261–262.
 50. a b Sepultura Billboard Chart History (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2016-12-12].
 51. a b c Furia 2014 ↓, s. 6.
 52. Moje 2013 ↓, s. 161.
 53. a b Sepultura/Longplay-Chartverfolgung (niem.). austriancharts.at. [dostęp 2016-12-12].
 54. a b Sepultura Australian Albums Chart (ang.). www.australian-charts.com. [dostęp 2016-12-14].
 55. a b Sepultura/Longplay-Chartverfolgung (niem.). www.musicline.de. [dostęp 2016-12-12].
 56. a b Sepultura Dutch Albums Chart (niderl.). dutchcharts.nl. [dostęp 2016-12-12].
 57. a b Sepultura Norwegian Albums Chart (ang.). norwegiancharts.com. [dostęp 2016-12-12].
 58. ARIA Charts – Accreditations – 1997 Albums (ang.). www.aria.com.au. [dostęp 2016-12-12].
 59. RIAA: Sepultura (ang.). www.riaa.com. [dostęp 2016-12-12].
 60. Chart Log UK 1994–2010 (ang.). www.zobbel.de. [dostęp 2016-12-14].
 61. BPI: Sepultura (ang.). www.bpi.co.uk. [dostęp 2016-12-12].
 62. Dobrze pamiętamy zabawy w szambie (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-02-25].
 63. Furia 2014 ↓, s. 265.
 64. Encyclopaedia Metallum – Sepultura – The Roots of Sepultura (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2016-12-14].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Max Cavalera (oraz współpraca: Joel McIver): Moje krwawe korzenie. Autobiografia. Poznań: Kagra, 2013, s. 9–215. ISBN 978-83-63785-08-6.
 • Jason Korolenko (oraz opracowanie dyskografii: Paweł Brzykcy): Sepultura. Brazylijska furia. Czerwonak: In Rock, 2014, s. 5–272. ISBN 978-83-64373-17-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]