Rosen Żelazkow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rosen Żelazkow
Data i miejsce urodzenia 5 kwietnia 1968
Sofia
Zawód, zajęcie prawnik, urzędnik państwowy

Rosen Żelazkow, bułg. Росен Желязков (ur. 5 kwietnia 1968[1] w Sofii) – bułgarski prawnik i urzędnik państwowy, od 2018 minister transportu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Sofijskim im. św. Klemensa z Ochrydy. W 1995 podjął praktykę adwokacką, specjalizując się w prawie cywilnym i prawie handlowym. W latach 90. pełnił m.in. funkcję wiceburmistrza sofijskich rejonów Sredec i Łozenec. W latach 2003–2009 pełnił funkcję sekretarza administracji miejskiej Sofii. Został bliskim współpracownikiem Bojka Borisowa. W okresie jego pierwszego rządu był sekretarzem generalnym rady ministrów, w okresie drugiego gabinetu zajmował stanowisko doradcy premiera do spraw administracji publicznej i zagadnień e-governmentu. W 2016 powołany na prezesa państwowej agencji do spraw technologii informatycznych w administracji publicznej, a w 2017 na prezesa komisji do spraw regulacji rynku telekomunikacyjnego[1].

We wrześniu 2018 dołączył do trzeciego rządu Bojka Borisowa jako minister transportu, technologii informacyjnych i łączności[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]