Rosja w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rosja
w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci
Gold medal europe.svg 2
Silver medal europe.svg 1
Bronze medal europe.svg 1
Medals Europe.svg 4
EuroRusia.svg
Informacje ogólne
Rok i miejsce debiutu 2005, Hasselt
Liczba udziałów 15

Rosja w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział 14 razy. Od 2005 do 2012 roku konkursem zajmował się nadawca Rossija 1. Od 2013 za widowisko odpowiada kanał Karusel.

Rosja zadebiutowała w konkursie podczas konkursu w 2005 roku. Kraj dwukrotnie wygrał finał konkursu, w 2006 roku, kiedy Rosję reprezentowały siostry Tołmaczowe z utworem „Wiesiennij dżaz”[1] w 2017 roku Rosja wygrała po raz drugi dzięki Polinie Bogusiewicz, która wystąpiła z piosenką „Krylja”.

Uczestnictwo[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich rosyjskich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki krajowych delegatów w poszczególnych latach[2].

Rok Artysta Piosenka Miejsce Punkty
2005 Wład Krutskich „Doroga k sołncu” 9 66
2006 Siostry Tołmaczowe Wiesiennij dżaz 1 154
2007 Aleksandra Gołowczenko „Otlicznica” 6 105
2008 Michaił Puntow „Spit angieł” 7 73
2009 Katia Riabowa „Malieńkij princ” 2 116
2010 Liza Drozd i Sasza Lazin „Boy & Girl” 2 119
2011 Katia Riabowa „Kak Romeo i Dżuljetta” 4 99
2012 Lerika „Siensacyja” 4 88
2013 Dajana Kiriłłowa „Miecztaj” 4 106
2014 Alisa Kożykina „Dreamer” 5 96
2015 Michaił Smirnow „Mieczta” 6 80
2016 Water of Life Project „Water of Life” 4 202
2017 Polina Bogusiewicz „Krylja” 1 188
2018 Anna Filipczuk „Unbreakable” 10 122
2019

Legenda:

     1. miejsce

     2. miejsce

     3. miejsce

Historia głosowania w finale (2003–2018)[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele pokazują, którym krajom Rosja przyznawała w finale konkursu punkty oraz od których państw rosyjscy reprezentanci otrzymywali noty.

Kraje, którym Rosja przyznała najwięcej punktów:

L.p. Kraj Punkty
1.  Białoruś 130
2.  Armenia 106
3.  Gruzja 75
4.  Ukraina 66
5.  Malta 44

Kraje, od których Rosja otrzymała najwięcej punktów:

L.p. Kraj Punkty
1.  Białoruś 131
2.  Armenia 98
3.  Ukraina 88
4.  Serbia 76
5.  Holandia 71

Legenda:

     1. miejsce

     2. miejsce

     3. miejsce

Komentatorzy i osoby podające głosy[edytuj | edytuj kod]

Spis poniżej przedstawia wszystkich rosyjskich komentatorów konkursu oraz krajowych sekretarzy podających punkty w finale.

Rok Komentator Sekretarz
podający punkty
Stacja
telewizyjna
2005 Jurij Nikołajew Roman Kerimovw Rossija 1
2006 Olga Szelest
2007 Marina Kniazewa
2008 Sarina
2009 Filip Masurow
2010
2011 Walentin Sadiki
2012
2013 Alekandr Gurewicz Marija Bachirewa Karusel
2014 Olga Szelest i Alekandr Gurewicz Mariya Kareeva
2015 Olga Szelest Sofia Dołganowa
2016 Michaił Smirnow

Przypisy[edytuj | edytuj kod]