Rostowski Rezerwat Biosfery

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rostowski Rezerwat Biosfery
Ростовский государственный природный заповедник
Ilustracja
Żurawie nad rostowskim stepem
Państwo  Rosja
Położenie Obwód rostowski
Data utworzenia 27 grudnia 1995
Powierzchnia 95 km²
Położenie na mapie obwodu rostowskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu rostowskiego
Rostowski Rezerwat Biosfery
Rostowski Rezerwat Biosfery
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Rostowski Rezerwat Biosfery
Rostowski Rezerwat Biosfery
Ziemia47°18′41″N 39°42′05″E/47,311389 39,701389

Rostowski Rezerwat Biosfery[1] (ros. Ростовский государственный природный заповедник) – rezerwat przyrody znajdujący się w Rosji, w obwodzie rostowskim. Jego obszar wynosi 95,32 km², a strefa ochronna 743,5 km²[2].

Rezerwat został utworzony dekretem rządu Federacji Rosyjskiej z dnia 27 grudnia 1995 roku. W 2008 roku otrzymał status rezerwatu biosfery UNESCO[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat składa się z czterech części i znajduje się na terenie Obniżenia Kumsko-Manyckiego, w dolinie rzeki Manycz. Dominują tu suche stepy i fragmentarycznie półpustynie. Największym obiektem hydrologicznym jest słone jezioro Manycz-Gudiło.

Rezerwat utworzono w celu ochrony roślinności stepowej, a także części terenów podmokłych, które są miejscem masowego gniazdowania ptaków wodnych[3].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Roślinność stepową tworzą zbiorowiska z udziałem przede wszystkim kostrzewy walezyjskiej i nibydalmackiej, ostnicy Lessinga, perzu i kilku gatunków bylic. Z krzewów rośnie tylko tamaryszek (nad brzegami rzek).

Na terenie rezerwatu można spotkać 50 gatunków ssaków. Są to m.in. lisy stepowe, alaktagi duże, króliki ziemne, chyżoskoczki gruboogonowe, chomiczaki szare, wilki, bywają też saigi i łosie. W obrębie rezerwatu znajdują się duże kolonie ptaków wodnych. Kilkadziesiąt ich gatunków jest pod ochroną. Przez obszar rezerwatu przechodzi jedna z największych dróg przelotowych blaszkodziobych (przede wszystkim gęsi białoczelnej i gęsi małej)[4]. Jedną z wysp zamieszkuje stado dzikich koni[5][4].

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Umiarkowany klimat kontynentalny. Mroźne zimy, suche i gorące lata. Średnia miesięczna temperatura w styczniu wynosi -5,5 °С. Minimalna temperatura może spaść do -35 °С. Średnia temperatura w lipcu wynosi +24 °C. Maksymalna temperatura może wzrosnąć powyżej +40 °C[3].

Średni opad roczny to 300-400 mm[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]