Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2010/2011)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rosyjska Superliga Siatkarzy
2009/2010 2011/2012
Szczegóły rozgrywek
Organizator Всероссийская Федерация Волейбола
Termin 28 października 20107 maja 2011
Sezon XX
Liczba drużyn 12
Ranking CEV 2. miejsce
Beniaminki Dinamo Krasnodar
Kuzbass Kemerowo
Red Arrow Down.svg Spadek do niższej ligi Dinamo-Jantar Kaliningrad
Mistrz Zenit Kazań
Zdobywca Pucharu Lokomotiw Nowosybirsk
Udział w europejskich pucharach
Liga Mistrzów Zenit Kazań
Lokomotiw-Biełogorje Biełgorod
Dinamo Moskwa (dzika karta)
Puchar CEV brak
Puchar Challenge Fakieł Nowy Urengoj
Gazprom-Jugra Surgut
Statystyki rozgrywek
Liczba meczów 186
Liczba setów 718 (3,86 na mecz)
Liczba małych punktów 31701 (44,15 na set)
Strona internetowa

Rosyjska Superliga Siatkarzy 2010/2011 – 20. sezon rozgrywek o mistrzostwo Rosji organizowany przez Rosyjski Związek Piłki Siatkowej (ros. Всероссийская Федерация Волейбола). Zainaugurowany został 28 października 2010 roku i trwać do 7 maja 2011 roku.

W sezonie 2010/2011 w Lidze Mistrzów Rosję reprezentowali Zenit Kazań, Lokomotiw-Biełogorje Biełgorod i Dinamo Moskwa (dzika karta), natomiast w Pucharze ChallengeFakieł Nowy Urengoj i Gazprom-Jugra Surgut.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

  • Faza zasadnicza: dwanaście drużyn rozgrywało po dwa mecze systemem kołowym. Osiem najlepszych awansowało do fazy play-off, natomiast cztery ostatnie w tabeli rywalizowali o utrzymanie w fazie play-out.
  • Faza play-off: składała się z ćwierćfinałów, półfinałów, meczów o 3. miejsce i finałów. W ćwierćfinałach, półfinałach i finałach rywalizacja toczyła się do trzech zwycięstw, w meczach o 3. miejsce natomiast do dwóch zwycięstw.
  • Faza play-out: składała się z dwóch turniejów. W każdym turnieju drużyny rozgrywały systemem kołowym po dwa spotkania. Do fazy play-off były wliczane wyniki z fazy zasadniczej. W lidze nie utrzymała się drużyna, która zajęła ostatnie miejsce w tabeli.

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Mapa konturowa Rosji
Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w Rosyjskiej Superlidze Siatkarzy 2010/2011
  Rosyjska Superliga Siatkarzy 2010/2011  
KAZ Zenit Kazań Simple gold crown.svg Simple gold cup.svg 1 LM
LBI Lokomotiw-Biełogorje Biełgorod 2 LM
DMO Dinamo Moskwa 3 LM
LNO Lokomotiw Nowosybirsk 4
FAK Fakieł Nowy Urengoj 5 Ch
ISK Iskra Odincowo 6
SUR Gazprom-Jugra Surgut 7 Ch
JAR Jarosławicz Jarosław 8
UFA Ural Ufa 9
DKA Dinamo-Jantar Kaliningrad 10
Aiga uparrow inv.svg Awans z Wysszaja Liga A
DKR Dinamo Krasnodar 1
KUZ Kuzbass Kemerowo 2

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie (jeśli ta została zamieszczona),
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie.

Hale sportowe[edytuj | edytuj kod]

Klub Hala sportowa Miasto Liczba miejsc
Dinamo Krasnodar - Krasnodar -
Dinamo Moskwa Pałac Sportu „Dinamo”
(Dynamo Sports Palace)
Moskwa 5000
Dinamo-Jantar Kaliningrad Kompleks sportowy „Jantarnyj” Kaliningrad 7000
Fakieł Nowy Urengoj Centrum Kultury i Sportu „Gazodobytchik”
(Cultural and Sports Center „Gazodobytchik”)
Nowy Urengoj 1000
Gazprom-Jugra Surgut Kompleks sportowy „Premier-Arena” Surgut 3020
Iskra Odincowo Volleyball Sport Complex Odincowo 3500
Jarosławicz Jarosław Kompleks sportowo-rekreacyjny „Atlant” Jarosław 1000
Kuzbass Kemerowo - Kemerowo -
Lokomotiw Nowosybirsk Kompleks sportowo-koncertowy „Północ”
(SKK „North”)
Nowosybirsk 3000
Lokomotiw-Biełogorje Biełgorod Pałac Sportu „Kosmos”
(Sports Palace „Cosmos”)
Biełgorod 5000
Ural Ufa - Ufa -
Zenit Kazań Basket-Hall Arena Kazań 7000

Trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Klub Trener Narodowość
Dinamo Krasnodar Mariczew, JurijJurij Mariczew  Rosja
Dinamo Moskwa Czerednik, JurijJurij Czerednik  Rosja
Dinamo-Jantar Kaliningrad Antonow, JarosławJarosław Antonow  Rosja
Fakieł Nowy Urengoj Kolczin, BorisBoris Kolczin  Rosja
Gazprom-Jugra Surgut Chabibulin, RafaelRafael Chabibulin  Rosja
Iskra Odincowo Santilli, RobertoRoberto Santilli  Włochy
Jarosławicz Jarosław Shlapnikov, SegeySegey Shlapnikov  Rosja
Kuzbass Kemerowo Fomin, DmitrijDmitrij Fomin  Rosja
Lokomotiw Nowosybirsk Woronkow, AndriejAndriej Woronkow  Rosja
Lokomotiw-Biełogorje Biełgorod Szipulin, GiennadijGiennadij Szipulin  Rosja
Ural Ufa Gajić, ZoranZoran Gajić  Serbia
Zenit Kazań Alekno, UładzimirUładzimir Alekno  Białoruś

Faza zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

Tabela wyników[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 KAZ LBI DMO LNO FAK ISK SUR JAR UFA DKA DKR KUZ
Zenit Kazań 3:0 2:3 1:3 3:0 2:3 3:1 3:1 3:0 3:0 3:1 3:0
Lokomotiw-Biełogorje Biełgorod 0:3 3:1 3:0 3:1 2:3 3:0 0:3 3:2 3:0 2:3 3:0
Dinamo Moskwa 0:3 3:0 3:0 3:2 1:3 0:3 3:0 3:0 3:0 3:0 3:0
Lokomotiw Nowosybirsk 1:3 3:1 3:1 1:3 3:1 3:0 3:1 3:0 3:1 3:2 3:0
Fakieł Nowy Urengoj 3:1 3:2 3:1 0:3 3:1 3:0 1:3 3:2 3:0 3:1 1:3
Iskra Odincowo 1:3 3:2 1:3 3:0 3:1 3:1 3:2 3:0 3:0 3:0 3:0
Gazprom-Jugra Surgut 3:2 1:3 1:3 2:3 3:2 0:3 3:0 3:2 3:0 1:3 3:0
Jarosławicz Jarosław 3:2 3:1 2:3 0:3 1:3 2:3 3:2 0:3 3:0 3:1 3:0
Ural Ufa 0:3 1:3 3:0 2:3 2:3 1:3 3:2 1:3 3:2 0:3 3:1
Dinamo-Jantar Kaliningrad 2:3 1:3 0:3 0:3 0:3 0:3 2:3 3:2 0:3 1:3 3:1
Dinamo Krasnodar 1:3 1:3 3:1 1:3 2:3 1:3 3:2 2:3 3:1 3:0 3:2
Kuzbass Kemerowo 3:1 3:1 1:3 2:3 0:3 2:3 3:2 3:0 2:3 3:0 3:2

Źródło: [1]
1 Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory:

     zwycięstwo gospodarzy

     zwycięstwo gości

Terminarz i wyniki spotkań[edytuj | edytuj kod]

Tabela fazy zasadniczej[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna Pkt Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M W P 3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 wyg. prz. stos. zdob. str. stos.
1 Iskra Odincowo 48 22 18 4 7 5 6 0 4 0 58 29 2 2010 1804 1.11
2 Zenit Kazań 48 22 15 7 8 6 1 4 3 0 56 29 1.93 1939 1780 1.09
3 Lokomotiw Nowosybirsk 47 22 17 5 6 7 4 0 2 3 53 30 1.77 1922 1718 1.12
4 Fakieł Nowy Urengoj 40 22 14 8 4 6 4 2 4 2 50 38 1.32 1949 1944 1
5 Dinamo Moskwa 39 22 14 8 8 3 3 0 5 3 47 33 1.42 1865 1764 1.06
6 Lokomotiw-Biełogorje Biełgorod 36 22 11 11 4 6 1 4 3 4 44 41 1.07 1911 1869 1.02
7 Jarosławicz Jarosław 31 22 10 12 3 4 3 4 3 5 41 46 0.89 1865 1930 0.97
8 Dinamo Krasnodar 28 22 9 13 2 4 3 4 7 2 42 49 0.86 2001 2062 0.97
9 Gazprom-Jugra Surgut 25 22 8 14 4 0 4 5 5 4 39 50 0.78 1903 1982 0.96
10 Ural Ufa 23 22 7 15 3 1 3 5 4 6 35 52 0.67 1885 1988 0.95
11 Kuzbass Kemerowo 23 22 7 15 2 3 2 4 3 8 32 52 0.62 1831 1901 0.96
12 Dinamo-Jantar Kaliningrad 8 22 2 20 0 1 1 3 3 14 15 63 0.24 1539 1878 0.82

Źródło: [2]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     faza play-off

     faza play-out

Faza play-off[edytuj | edytuj kod]

Drabinka[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finały
                                                   
  1  Iskra Odincowo 3 0 0 2  
8  Dinamo Krasnodar 0 3 3 3  
  8  Dinamo Krasnodar 0 1 3 0    
  2  Zenit Kazań 3 3 1 3    
2  Zenit Kazań 3 2 0 3 3
  7  Jarosławicz Jarosław 0 3 3 0 2  
    2  Zenit Kazań 3 0 3 3  
  5  Dinamo Moskwa 2 3 2 0  
  4  Fakieł Nowy Urengoj 1 1 2  
5  Dinamo Moskwa 3 3 3  
5  Dinamo Moskwa 3 3 0 0 3
  6  Lokomotiw-Biełogorje Biełgorod 0 2 3 3 1     Mecze o 3. miejsce
3  Lokomotiw Nowosybirsk 2 0 0
  6  Lokomotiw-Biełogorje Biełgorod 3 3 3     8  Dinamo Krasnodar 1 2  
  6  Lokomotiw-Biełogorje Biełgorod 3 3  

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)


30.03.2011 Iskra Odincowo 3:0 (25:17, 25:18, 25:20) Dinamo Krasnodar
31.03.2011 Iskra Odincowo 0:3 (27:29, 23:25, 24:26) Dinamo Krasnodar
04.04.2011 Dinamo Krasnodar 3:0 (25:20, 25:17, 25:20) Iskra Odincowo
05.04.2011 Dinamo Krasnodar 3:2 (25:19, 25:17, 22:25, 21:25, 26:24) Iskra Odincowo

30.03.2011 Zenit Kazań 3:0 (25:18, 25:19, 35:33) Jarosławicz Jarosław
31.03.2011 Zenit Kazań 2:3 (25:21, 25:22, 24:26, 26:28, 12:15) Jarosławicz Jarosław
04.04.2011 Jarosławicz Jarosław 3:0 (25:20, 25:23, 25:20) Zenit Kazań
05.04.2011 Jarosławicz Jarosław 0:3 (19:25, 23:25, 16:25) Zenit Kazań
08.04.2011 Zenit Kazań 3:2 (22:25, 28:26, 16:25, 25:17, 17:15) Jarosławicz Jarosław

30.03.2011 Fakieł Nowy Urengoj 1:3 (20:25, 25:19, 24:26, 19:25) Dinamo Moskwa
30.03.2011 Fakieł Nowy Urengoj 1:3 (17:25, 25:18, 17:25, 20:25) Dinamo Moskwa
04.04.2011 Dinamo Moskwa 3:2 (25:27, 25:18, 25:27, 25:18, 15:8) Fakieł Nowy Urengoj

30.03.2011 Lokomotiw Nowosybirsk 2:3 (16:25, 25:11, 22:25, 25:18, 13:15) Lokomotiw-Biełogorje Biełgorod
31.03.2011 Lokomotiw Nowosybirsk 0:3 (30:32, 22:25, 22:25) Lokomotiw-Biełogorje Biełgorod
04.04.2011 Lokomotiw-Biełogorje Biełgorod 3:0 (25:21, 25:19, 25:20) Lokomotiw Nowosybirsk

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)


14.04.2011 Zenit Kazań 3:0 (25:14, 25:21, 25:15) Dinamo Krasnodar
15.04.2011 Zenit Kazań 3:1 (20:25, 25:21, 25:14, 25:18) Dinamo Krasnodar
20.04.2011 Dinamo Krasnodar 3:1 (25:17, 25:27, 25:20, 25:15) Zenit Kazań
21.04.2011 Dinamo Krasnodar 0:3 (16:25, 17:25, 16:25) Zenit Kazań

15.04.2011 Dinamo Moskwa 3:0 (25:19, 26:24, 25:20) Lokomotiw-Biełogorje Biełgorod
16.04.2011 Dinamo Moskwa 3:2 (23:25, 25:16, 22:25, 25:21, 15:12) Lokomotiw-Biełogorje Biełgorod
20.04.2011 Lokomotiw-Biełogorje Biełgorod 3:0 (25:20, 26:24, 26:24) Dinamo Moskwa
21.04.2011 Lokomotiw-Biełogorje Biełgorod 3:0 (25:22, 25:21, 25:17) Dinamo Moskwa
24.04.2011 Dinamo Moskwa 3:1 (22:25, 25:16, 25:21, 25:22) Lokomotiw-Biełogorje Biełgorod

Mecze o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

(do dwóch zwycięstw)


29.04.2011 Lokomotiw-Biełogorje Biełgorod 3:1 (25:21, 21:25, 25:21, 25:19) Dinamo Krasnodar
02.05.2011 Dinamo Krasnodar 2:3 (19:25, 21:25, 25:23, 25:23, 19:21) Lokomotiw-Biełogorje Biełgorod

Finały[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)


01.05.2011 Zenit Kazań 3:2 (21:25, 25:20, 22:25, 25:20, 15:10) Dinamo Moskwa
02.05.2011 Zenit Kazań 0:3 (12:25, 23:25, 22:25) Dinamo Moskwa
06.05.2011 Dinamo Moskwa 2:3 (25:19, 15:25, 25:18, 22:25, 12:15) Zenit Kazań
07.05.2011 Dinamo Moskwa 0:3 (17:25, 23:25, 15:25) Zenit Kazań

Faza play-out[edytuj | edytuj kod]

Tabela wyników[edytuj | edytuj kod]

Terminarz i wyniki spotkań[edytuj | edytuj kod]

TURNIEJ 1 (Surgut)
01.04.2011 Ural Ufa 0:3 (21:25, 22:25, 20:25) Kuzbass Kemerowo
01.04.2011 Gazprom-Jugra Surgut 3:0 (25:15, 25:15, 25:16) Dinamo-Jantar Kaliningrad
02.04.2011 Dinamo-Jantar Kaliningrad 1:3 (25:27, 19:25, 25:22, 19:25) Kuzbass Kemerowo
02.04.2011 Gazprom-Jugra Surgut 3:1 (25:20, 23:25, 31:29, 25:21) Ural Ufa
03.04.2011 Ural Ufa 3:1 (21:25, 25:20, 31:29, 25:14) Dinamo-Jantar Kaliningrad
03.04.2011 Kuzbass Kemerowo 3:2 (25:23, 20:25, 25:21, 21:25, 16:14) Gazprom-Jugra Surgut
05.04.2011 Ural Ufa 2:3 (23:25, 25:19, 22:25, 25:22, 9:15) Kuzbass Kemerowo
05.04.2011 Gazprom-Jugra Surgut 3:1 (18:25, 25:22, 25:22, 25:15) Dinamo-Jantar Kaliningrad
06.04.2011 Dinamo-Jantar Kaliningrad 0:3 (17:25, 18:25, 16:25) Kuzbass Kemerowo
06.04.2011 Gazprom-Jugra Surgut 3:2 (23:25, 26:24, 23:25, 25:18, 15:13) Ural Ufa
07.04.2011 Ural Ufa 3:0 (25:21, 25:18, 25:16) Dinamo-Jantar Kaliningrad
07.04.2011 Kuzbass Kemerowo 1:3 (18:25, 22:25, 26:24, 18:25) Gazprom-Jugra Surgut
TURNIEJ 2 (Ufa)
22.04.2011 Kuzbass Kemerowo 3:0 (25:18, 25:23, 25:23) Ural Ufa
22.04.2011 Gazprom-Jugra Surgut 3:2 (25:19, 28:26, 20:25, 21:25, 15:12) Dinamo-Jantar Kaliningrad
23.04.2011 Kuzbass Kemerowo 3:2 (25:23, 20:25, 22:25, 25:23, 15:10) Gazprom-Jugra Surgut
23.04.2011 Ural Ufa 3:1 (22:25, 25:22, 25:20, 25:23) Dinamo-Jantar Kaliningrad
24.04.2011 Dinamo-Jantar Kaliningrad 0:3 (14:25, 14:25, 14:25) Kuzbass Kemerowo
24.04.2011 Gazprom-Jugra Surgut 0:3 (18:25, 25:27, 22:25) Ural Ufa
26.04.2011 Kuzbass Kemerowo 3:2 (17:25, 25:23, 25:18, 23:25, 15:10) Ural Ufa
26.04.2011 Gazprom-Jugra Surgut 3:0 (25:14, 25:13, 25:13) Dinamo-Jantar Kaliningrad
27.04.2011 Kuzbass Kemerowo 0:3 (21:25, 21:25, 21:25) Gazprom-Jugra Surgut
27.04.2011 Dinamo-Jantar Kaliningrad 0:3 (21:25, 17:25, 15:25) Ural Ufa
28.04.2011 Dinamo-Jantar Kaliningrad 0:3 (15:25, 14:25, 16:25) Kuzbass Kemerowo
28.04.2011 Gazprom-Jugra Surgut 3:2 (17:25, 23:25, 25:23, 27:25, 15:8) Ural Ufa

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna Pkt Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M W P 3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 wyg. prz. stos. zdob. str. stos.
1 Gazprom-Jugra Surgut 51 34 17 17 7 3 7 7 5 5 70 68 1.03 3031 3003 1.01
2 Kuzbass Kemerowo 49 34 17 17 7 4 6 4 4 9 63 67 0.94 2877 2847 1.01
3 Ural Ufa 42 34 12 22 6 3 3 9 5 8 59 75 0.79 2949 3023 0.98
4 Dinamo-Jantar Kaliningrad 9 34 2 32 0 1 1 4 7 21 21 99 0.21 2328 2903 0.8

Źródło: [5]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     spadek do Wysszej ligi „A"

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna
1 Zenit Kazań
2 Dinamo Moskwa
3 Lokomotiw-Biełogorje Biełgorod
4 Dinamo Krasnodar
5 Iskra Odincowo
6 Lokomotiw Nowosybirsk
7 Fakieł Nowy Urengoj
8 Jarosławicz Jarosław
9 Gazprom-Jugra Surgut
10 Kuzbass Kemerowo
11 Ural Ufa
12 Dinamo-Jantar Kaliningrad


     Liga Mistrzów 2011/2012

     Puchar CEV 2011/2012

     Puchar Challenge 2011/2012

     spadek do Wysszej ligi „A"

Mistrzostwo
Zenit Kazań
Puchar
Lokomotiw Nowosybirsk
Spdaek do Wysszej ligi „A”
Dinamo-Jantar Kaliningrad
Awans z Wysszej ligi „A”
Lokomotiw-Izumrud Jekaterynburg
Awtomobilist Sankt Petersburg
Gubiernija Niżny Nowogród

Statystyki, varia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]