Rozsypaniec (1280 m)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rozsypaniec
Ilustracja
Rozsypaniec (po prawej) i Halicz (po lewej) – widok z Tarnicy
Państwo  Polska
Pasmo Bieszczady Zachodnie, Karpaty
Wysokość 1280 m n.p.m.
Położenie na mapie Bieszczadów Zachodnich
Mapa lokalizacyjna Bieszczadów Zachodnich
Rozsypaniec
Rozsypaniec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rozsypaniec
Rozsypaniec
Ziemia49°03′42″N 22°46′14″E/49,061667 22,770556

Rozsypaniec (1280 m n.p.m., według innych źródeł 1282 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich.

Znajduje się w paśmie połonin, w południowo-wschodniej części Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Należy do grzbietu przebiegającego z Krzemienia (1335 m n.p.m.) na Przełęcz Bukowską, w pobliżu której łączy się z głównym, wododziałowym grzbietem Karpat (grzbiet graniczny). Na Rozsypańcu ma on przebieg południkowy. Przełęcz Bukowska, przez którą biegnie granica z Ukrainą, sąsiaduje z Rozsypańcem od południa, zaś na północy nienazwana przełęcz (1238 m n.p.m.) oddziela go od Halicza. Zachodni stok opada do doliny Wołosatki, a wschodni – potoku Halicz. Oba te cieki należą do dorzecza Wisły i zlewiska Morza Bałtyckiego. Natomiast południowe zbocze, leżące na Ukrainie, po drugiej stronie działu wodnego, odwadniane jest przez mający na nim swoje źródło potok Moszka, położony w zlewisku Morza Czarnego.

Stoki Rozsypańca są od wysokości 1100–1200 m n.p.m. pokryte połoniną, dzięki czemu ze szczytu rozciągają się widoki na grupę Tarnicy po polskiej stronie, graniczny, rozłożysty Kińczyk Bukowski oraz liczne pasma ukraińskich Bieszczadów Zachodnich i Wschodnich łącznie z najwyższym Pikujem (1405 m n.p.m.). Swą nazwę zawdzięcza licznym charakterystycznie rozrzuconym, „rozsypanym” po zboczach skałkom.

Na południowo-zachodnim stoku przebiega trawersem wyłączona z ruchu kołowego droga z Wołosatego na Przełęcz Bukowską, którą obecnie prowadzi szlak turystyczny.

Piesze szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Beskidzki na odcinku WołosatePrzełęcz BukowskaRozsypaniecHalicz – Przełęcz pod Tarnicą
  • z Wołosatego 2.50 h (↓ 2.05 h)
  • z Halicza 0.15 h (↑ 0.20 h), z Przełęczy pod Tarnicą 1.50 h (z powrotem 1.25 h)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]