Rubi Pronk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rubinald Rofino Pronk (ur. 17 lipca 1979 w Hadze) – tancerz holenderski, solista Holenderskiego Baletu Narodowego, współtwórca duetu Jacoby & Pronk.

W wieku 16 lat ukończył Królewskie Konserwatorium Tańca w Hadze i otrzymał angaż w Holenderskim Balecie Narodowym w Amsterdamie, którego został solistą i gdzie pracował pod kierunkiem takich choreografów jak George Balanchine, Martha Graham, Frederick Ashton, William Forsythe, Krzysztof Pastor, Jacopo Godani, Paul Lightfoot czy Sol León.

W 2006 roku podjął współpracę z nowojorskim Complexions Contemporary Ballet pod dyrekcją Dwighta Rhodena i Desmonda Richardsona, dla którego tańczył w choreografiach Dwighta Rhodena i Ulyssesa Dove.

W 2008 roku utworzył z amerykańską tancerką Drew Jacoby niezależną spółkę artystyczną Jacoby & Pronk, która za cel postawiła sobie upowszechnienie tańca wśród jak najszerszego kręgu odbiorców, uczynienie go sztuką egalitarną. Artyści starali się to osiągnąć, łącząc taniec komercyjny i artystyczny i usiłując stworzyć nową, niebanalną formę sztuki wyrastającą z połączenia niekonwencjonalnych działań artystycznych z pogranicza tańca, muzyki, mody i nowych mediów. Duet współpracował z Holenderskim Baletem Narodowym, zespołem Morphoses / The Wheeldon Comany z Nowego Jorku, a także zrealizował szereg własnych projektów. Pokłosiem współpracy artystów z fotografikiem Alvinem Boothem jest kolekcja filmów "Le Beau est toujours bizarre". W sierpniu 2009 roku świat obiegło zdjęcie pary, które ukazało się na okładce Dance Magazine.

Zwieńczeniem ich współpracy i ukoronowaniem sukcesu były występy na Holland Dance Festival w Hadze w 2012 roku i tego samego roku na Belgrad Dance Festival, gdzie w duecie oraz we współpracy z innymi tancerzami przez kilka dni prezentowali bogaty program złożony z wielu prac choreograficznych i gdzie odnieśli wielki artystyczny sukces, a ich występy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem publiczności. Ostatni raz wystąpili razem podczas Benois de la danse gala w Teatrze Bolszoj w Moskwie. W maju 2013 r. w Rubi Pronk rozpoczął samodzielną działalność artystyczną pod szyldem PRONK, występując na międzynarodowych galach i festiwalach tanecznych na całym świecie, m.in. w marcu 2013 r. wystąpił podczas Dance Salad Festival w Houston jako jego gwiazda.

W Polsce wystąpił po raz pierwszy w 2007 roku na scenie Teatru Wielkiego z nowojorskim zespołem Complexions Contemporary Ballet. W listopadzie 2009 roku wystąpił w premierowych przedstawieniach baletu "Kurt Weill" Krzystofa Pastora, a rok później w produkcji "I przejdą deszcze...".

Elsevier Magazine okrzyknął go "najbardziej seksownym holenderskim tancerzem baletowym wszech czasów". Na stałe mieszka w Londynie.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • Nagroda im. Alexandry Radius dla najlepszego tancerza Holandii
  • Nagroda VSCD Silver Swan za najlepsze wykonania baletowe roku (dwukrotna nominacja)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]