Ruby Gloom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ruby Gloom
Gatunek Animation
Fantasy
Kraj produkcji  Kanada
Oryginalny język angielski
Liczba odcinków 40
Liczba serii 3
Pierwsza emisja
Data premiery Ziemia 13 października 2006
Polska 10 marca 2007
Stacja telewizyjna ZigZap / teleTOON+
Lata emisji Polska 2007, 2010

Ruby Gloom (2006-2008) – kanadyjski serial animowany, opowiadający o losach małej rudowłosej dziewczynki imieniem Ruby, która jest gotką, jak reszta jej przyjaciół w mieście Gloomsville.

Serial zawitał do Polski po raz pierwszy 10 marca 2007 roku w Przymierzalni. Tydzień po premierze pierwszego odcinka, wyżej wymieniony program poświęcił swój czas antenowy serialowi Ruby Gloom.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

„Ruby Gloom” jest ironiczną komedią, podkreślającą znaczenie przyjaźni.

W wiktoriańskiej rezydencji na obrzeżach fikcyjnego miasta Gloomsville żyje Ruby Gloom. Niektórzy mogą się bać ciemności, tajemniczych sąsiadów czy nieznanych rzeczy zamieszkujących szafę, ale Ruby jest inna – przyjaźni się z tymi dziwnymi i momentami strasznymi stworzeniami. Właściwie Ruby uważa je wszystkie za urocze. Nie daje się zwieść pozorom, patrząc w ich serca, a nie na niesamowity wygląd. Uwielbia powtarzać: "Patrz zawsze na jasną stronę, chyba że twoją jasną stroną jest ciemna strona, co oczywiście też jest w porządku!". Najlepszy dla Ruby dzień jest ponury, pełen przygód i zabawy z jej niezwykłymi przyjaciółmi.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej: Studio Sonica
Reżyseria: Miriam Aleksandrowicz
Dialogi polskie: Joanna Kuryłko
Dźwięk i montaż:

Kierownik muzyczny: Agnieszka Tomicka (odc. 31, 32 Bezwłosy musical)
Organizacja produkcji:

Teksty piosenek: Marek Krejzler
Wystąpili:

i inni

Śpiewali:

Lektor:

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Ruby Gloom – główna bohaterka, rudowłosa dziewczynka w czarnej sukience i czerwono-żółtych rajtuzach. Jest autorytetem całej grupy przyjaciół. Ma pozytywne nastawienie do życia i we wszystkim szuka jasnej strony. W wolnych chwilach pisze pamiętnik i szyje.
  • Franek i Lesio (org. Frank i Len) – dwugłowy człowiek o jednej głowie niebieskiej (Franek), a drugiej zielonej (Lesio). Ubrany w brązową koszulkę oraz but w szachownicę (Franek) i but z płomieniami (Lesio), ponadto Lesio ma kolczyk w brwi. Zajmują się grą na gitarze elektrycznej. Lesio jest mało inteligenty, czym zawsze bardzo denerwuje Franka.
  • Poekruk. Ubiera się staromodnie i chce uchodzić za wzór do naśladowania dla pozostałych bohaterów. Lubi twierdzić, iż jest potomkiem należącej do Edgara Allana Poe papugi Paco. Mieszka w domu Ruby wraz z dwoma innymi krukami - Edgarem i Allanem.
  • Czaszka (org. Skull Boy) – szkielet w czarnej koszuli. Uważa się za potomka sławnych wynalazców. Jest istotą o wielu talentach, próbuje różnych zawodów, jednak nie potrafi się nad żadnym skupić na dłuższy czas.
  • Makabra (org. Misery) – apatyczna, blada istota o wiecznie załzawionych oczach i długich czarnych włosach wyglądających jak płaszcz. Nosi szaro-niebieską, XIX-wieczną, długą suknię. Prześladuje ją pech, odziedziczony po przodkach - jej krewni byli obecni przy każdej większej katastrofie w historii. Miewa wprawdzie momenty szczęścia, jednak bardzo nieliczne. W piątki trzynastego pech ją opuszcza, jednak przechodząc na wszystkich wokół. Nastrój Makabrze poprawiają słodycze, jednak po zjedzeniu ich popada w hiperaktywność. Trzyma kłęby kurzu jako zwierzątka domowe, mimo uczulenia na kurz. Pięknie śpiewa, jednak tylko w trakcie snu - w innym wypadku jej śpiew przypomina wrzaski banshee. Ma bardzo liczną rodzinę, a część jej kuzynów pojawia się w poszczególnych odcinkach serialu.
  • Irys (org. Iris) – przyjaciółka Ruby, cyklopka w czarnej sukience, rajstopach w paski podobnych do tych, które nosi Ruby i z czerwoną spinką we włosach. Uwielbia przygody i próbuje wszystkiego, od safari po wystrzelenie samej siebie z armaty. Ma nawyk pakowania się w różne sytuacje bez myślenia o konsekwencjach.
  • Fatum (org. Doom Kitty) – kotka Ruby, czarna z czerwoną przepaską na szyi. Biega swobodnie po domu, dzięki czemu jako jedyna ma pełną wiedzę o tym, co się w nim dzieje. Wie o wszystkim szybciej niż inni, ale jako, że nie mówi, może im to przekazać jedynie poprzez pantomimę, nie zawsze rozumianą.
  • Straszek (org. Scaredy Bat) – mały, czarny nietoperz w fioletowym szaliku. Jest bardzo lękliwy, boi się praktycznie wszystkiego, włącznie z wysokością, przez co nie przepada za lataniem. Mimo, że własne lęki czasem go przerastają, jest dobrym kolegą i oddanym perkusistą w zespole Franka i Lesia. Jego ulubionym przysmakiem są komary. W oryginalnej wersji językowej mówi z indyjskim akcentem.
  • Boo Boo – mały duszek. Początkowo nie jest w pełni duchem i nie może przechodzić przez ściany - miał nim zostać dopiero po przestraszeniu kogoś. Przynosi to spory kłopot, gdyż jedyną mieszkanką domu, która go widzi, jest kotka Fatum. Później jednak sytuacja ulega zmianie, Boo Boo przestraszywszy Lesia zostaje stuprocentowym duchem i mimo, iż potem ze względu na uroczą powierzchowność niemal nikt go się nie boi, pozostaje w domu Ruby, regularnie napędzając stracha Straszkowi.
  • Pan Bułka (org. Mr Buns) - maskotka królika zrobiona przez Ruby ze starej skarpetki. Kocha ocieplacze na dzbanki do herbaty i ma dziwną tendencję do pojawiania się wszędzie.
  • Pan Biały i Pan Biały (org. Mr. White i Mr. White) - dwa wielkie duchy będące mentorami Boo Boo uczącymi go, jak być prawdziwym duchem. Wyglądem i zachowaniem przypominają włoskich gangsterów.
  • Pan Mamrok (org. Mr. Mummbles) – starszy pan, najbliższy sąsiad Ruby. W serialu pojawia się sporadycznie. Jest "szalonym naukowcem" i interesuje się inżynierią rollercoasterów. Stara się trzymać zasady "bezpieczeństwo przede wszystkim", jednak jego konstrukcje zdają się temu zaprzeczać. Ma przyjaciela - żabę Sokratesa.
  • Venus – roślinka Irys, muchołówka amerykańska. Początkowo bardzo żarłoczna i zachowująca się jak zwierzę, w odcinku "Naukowe wpadki i sukcesy", gdy Czaszka wyrzuca serce, Venus je zjada i dzięki temu zostaje obdarzona uczuciami, staje się opiekuńcza i dobrze poinformowana, a finalnie zostaje pisarką i przyswaja mowę ludzką. Mówi z silnym francuskim akcentem, gdyż nagranie, przy pomocy którego Irys uczyła ją, zostało nagrane przez Francuza.
  • Robalek (org. Squig) - wielki czarno-czerwony robak, z którym Irys zaprzyjaźniła się w trakcie jednej ze swych podróży. Jest jej towarzyszem, czasem służy jej jako transport. Potrafi latać, ponieważ nikt mu nie powiedział, że nie może.
  • Masakra i Maszkara (org. Malady i Malaise) - dwie siostry, kuzynki Makabry występujące w odcinku Makabra uwielbia towarzystwo. Odpowiedzialne za epokę lodowcową - postawione obok siebie wywołują potężne zimno. Masakra ma rękę na temblaku, duży kapelusz na głowie i cierpi na wszystkie możliwe choroby i dolegliwości. Pytana o swoje przypadłości, opowiada po kolei o każdym wydarzeniu i procedurze, co trwa parę godzin, nim dojdzie do konkluzji. Maszkara cierpi na narkolepsję, przez co zdarza jej się zasypiać w przypadkowych miejscach. Towarzyszą jej pająki, węże, ośmiornice, ślimaki i motyle, które przyczepiają się do welonu, którym jest cała owinięta. Mimo ich wad Makabra kocha swoje kuzynki.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Premiera odcinka N/o Polski tytuł Angielski tytuł Mini odcinek (1) Mini odcinek (2)
SERIA PIERWSZA
10.03.2007 01 Bardzo ponura plotka Gloomer Rumour Wspaniała Panna Makabra
17.03.2007 02 Uziemieni w Gloomsville Grounded In Gloomsville Zabawa ze skarpetami Jak poznałam Robalka, prawdziwa historia
24.03.2007 03 Co Fatum widziała Doom With A View Kiedy Nieudane sceny
31.03.2007 04 Zaginiony Pan Bułka Missing Buns Moje drzewo genealogiczne Iris i jej przygody ze zwierzętami
07.04.2007 05 Iris skacze i skacze Iris Springs Eternal Gloomsville gotuje z Frankiem i Lesiem Mój filmowy bohater
14.04.2007 06 Naukowe sukcesy i wpadki Science Fair Or Foul Kącik literacki Straszka – stara pani Brodawka Jak uniknąć pecha: Porady Makabry
21.04.2007 07 Poe-ranoja Poe-ranoia Kalambury z Kotką Fatum Jak być duchem, część I: Taktyka straszenia
28.04.2007 08 Senna bohaterka Unsung Hero Poczta Ruby Liczenie owiec
05.05.2007 09 Quadrogloomia Quadrogloomia Podróże z Panem Bułką Przesłuchania do roli superbohatera
12.05.2007 10 Czaszki nie płaczą Skull Boys Don’t Cry Prace domowe mogą być zabawne z Ruby Makabra i Maruda
19.05.2007 11 Dzień złego zająca Bad Hare Day Budowanie z Czaszką i Straszkiem Kącik porad Irys
26.05.2007 12 Szczęśliwego patataja Happy Yam Ween Ruby Gloom Legenda o Patcie i Tataju Zabawy z papierem
02.06.2007 13 Ruby do sześcianu Ruby Cubed Sztuczki Fatum Wspaniała królowa Makabra
09.06.2007 14 Wstrząśnięty – nieprzerażony Shaken, Not Scared Pan Mamrotek Złota Rączka Teatrzyk kukiełkowy Ruby
16.06.2007 15 Potwór Luna Once In A Blue Luna Płatanie figli z Boo Boo Opowieść z dreszczykiem i... znakiem zapytania
23.06.2007 16 Czas leci Time Flies Kącik literacki Straszka – Jaś i Gosia Mój filmowy bohater, część druga
30.06.2007 17 Szczęściarz Lucky Me Jak powinien zachowywać się prawdziwy szpieg, radzi Bułka... Pan James Bułka Pierwsza próba z nowym członkiem zespołu
06.10.2007 18 Makabra uwielbia towarzystwo Misery Loves Company Żartowniś Straszek Dzień kariery z Frankiem i Lesiem
13.10.2007 19 Słoneczne odurzenie Sunny Daze Obiad z Panem Białym i z Panem Białym Słoneczna strefa
20.10.2007 20 Bicie rekordów Broken Records Bezpieczne zabawy z Irys Delektowanie się muzyką z Czaszką
23.11.2007 21 Sublokator Gloommates Lekcja gry w golfa z Frankiem i Lesiem Dzień z życia Kotki Fatum
24.11.2007 22 Ząb albo prezent Tooth Or Dare Detektyw Fatum i sprawa zaginionej mufinki Jak rozjaśnić czyjś dzień
25.11.2007 23 Wenus z Gloomsville Venus De Gloomsville Czaszka Show Robalek i Irys radzą jak latać
26.11.2007 24 Pojedynek Seeing Eye To Eyes Prześmieszne skecze Pana Boo i Pana Nietoperza Za kulisami z Frankiem i Lesiem
28.11.2007 25 Tytuł dla kreskówki Name That Toon Torba Ruby na listy Animowana minutka z Czaszką i Straszkiem
29.11.2007 26 Rodzina Czaszki Skull In The Family "Pociągu wrak" Makabry 13 czerwca, dzień na który wszyscy czekali
SERIA DRUGA
27.06.2008 27 Rysowanie na ścianie Writing on the Wall Randkowe rady Makabry i Doktora Miłość Baw się jojo razem z Poe
28.06.2008 28 Deja Vu – znowu Deja Vu – Again Zabawa w chowanego – Fatum i jej przyjaciółka Malowanie musztardą z Czaszką
29.06.2008 29 Ubergloom Ubergloom Filmowane z ukrycia – prawie wszystko o psikusach Gotowanie z Ruby i nietoperzem Straszkiem
12.07.2008 30 Zwierzątka Poe Pet Poepulation Jesteś tym co jesz Wieczorna toaleta
06.09.2008 31 Bezwłosy musical Hair(less): The Musical
13.09.2008 32
19.07.2008 33 Straszek w uderzeniu The Beat Goes On Makabra i Miserabla – akt drugi Filmowa noc z Czaszką
27.07.2008 34 Na krańcu świata Out of this World As przestworzy z Irys Torba na listy Ruby
09.08.2008 35 Nie zapomnij mnie Forget Me Not Opowiadanie bajek z Makabrą Lekcje aktorstwa z Frankiem i Lesiem
16.08.2008 36 Franek i Lesio – rozłączeni Frank and Len: Unplugged Poepopularny poeta z Poe Chwila samotności z Irys
23.08.2008 37 W domu z Makabrą I’ll Be Home For Misery Pociąganie sznurków z Irys Drzewo Genealogiczne ze Straszkiem
30.08.2008 38 Niech pech będzie z tobą Disaster Becomes You Przygody Czaszki i Fatum Imprezowe rady z Fatum i z Ruby
20.09.2008 39 Ostatni pociąg do Gloomsville The Last Train To Gloomsville Przejażdżka magicznym hamakiem Straszka
27.09.2008 40 Być jak owieczka

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]