Ruch Socjalistycznej Lewicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ruch Socjalistycznej Lewicy (port. Movimento de Esquerda Socialista, MES) był portugalską socjalistyczną partią polityczną, założoną krótko po rewolucji goździków. Ugrupowanie to zostało utworzone przez grupę progresywnych chrześcijan i radykalnych socjalistów, którzy opuścili Portugalski Ruch Demokratyczny w 1970, podczas dyktatury Marcelo Caetano. W 1974 do grupy tej przyłączyli się dysydenci z Partii Socjalistycznej.

Partia ta dwukrotnie brała udział w wyborach parlamentarnych: w 1975 i 1976, uzyskjąc odpowiednio 1,0% i 0,6% głosów. Partia została rozwiązana w 1981.

Pośród prominentów partyjnych byli m.in. César Oliveira, Jorge Sampaio, João Cravinho, Ferro Rodrigues i Augusto Mateus. Większość członków tego ugrupowania przyłączyło się potem do Partii Socjalistycznej, Rodrigues został jej liderem, a Sampaio został prezydentem Portugalii w 1996.

W czasie swojej działalności, MES wydawał kilka gazet i magazynów, takich jak: "Esquerda Socialista", "Poder Popular", "Acção Sindical", "Informação Militante" i "A Luta Continua".

Wyniki wyborcze[edytuj | edytuj kod]

Rezultaty wyborów parlamentarnych
Rok Ciało Głosów % Mandatów
1975
Zgromadzenie Konstytucyjne
58 248
1,0%
0
1976
Zgromadzenie Republiki
31 332
0,6%
0

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]