FK Rudar Prijedor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Rudar Prijedor)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rudar Prijedor
ФК Рудар Приједор
Pełna nazwa Fudbalski Klub Rudar Prijedor
Przydomek górnicy
Barwy żółto-niebieskie
Data założenia 1928
Debiut w najwyższej lidze 2009
Liga I liga
Państwo  Bośnia i Hercegowina
Stadion Stadion Miejski, Prijedor
Prezes Bośnia i Hercegowina Drago Milošević
Trener Bośnia i Hercegowina Dragan Radović
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Rudar Prijedor (serb. cyryl.: Фудбалски клуб Рудар Приједор) – bośniacki klub piłkarski z siedzibą w mieście Prijedor.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Chronologia nazw:

  • 1928—1967: FK Rudar Ljubija
  • od 1967: FK Rudar Prijedor

Piłkę nożną w Prijedorze zaczęło grać na początku XX wieku, dokładnie pod koniec I wojny światowej i wyzwoleniu z pod panowania Austro-Węgier. Pierwszy klub piłkarski w Prijedorze powstał w 1919 roku i nazywał się Prijedorski Fudbalski Klub Slavija.

23 maja 1928 roku w miejscowości górniczej Ljubija, w pobliżu Prijedor, został założony 'FK Rudar Ljubija, którego członkami byli głównie górnicy oraz mieszkańcy Ljubiji i okolic. Pierwszy oficjalny mecz Rudar Ljubija rozegrał z Hajdukiem Prijedor i wygrał 2-1. Na początku istnienia klub nie brał udziału w oficjalnych zawodach Królestwa Jugosławii. Podczas II wojny światowej, klub zawiesił działalność.

Prawdziwy wzrost klubowej piłki nożnej w Prijedorze rozpoczął się po zakończeniu II wojny światowej. W Prijedorze powstało wiele klubów: OFK Prijedor, Željezničar, Žitopromet, Mladost, Celuloza i wiele innych. Pierwszy oficjalny mecz Rudar rozegrał w 1947 z Podgrmeč Sanski Most. W następnym roku zbudowano stadion w Ljubiji. Tego samego roku Rudar debiutował w Pucharze marszałka Tito. W 1952 roku przyszedł pierwszy poważny sukces górników - 2.miejsce w lidze obwodowej i w barażach o awans do Ligi Republikańskiej Jugosławii (trzeci stopień) był lepszym od swego rywala Borac Banja Luka. W latach 1962-1967 klub występował w międzystrefowej lidze.

W 1967 klub zdobył historyczny awans do grupy zachodniej II ligi jugosłowiańskiej. W tym samym roku, Rudar Ljubija przeniósł się na nowy stadion w Prijedorze i zmienił nazwę na FK Rudar Prijedor. W 1970 roku górnicy dotarli do 1/16 finału Pucharu marszałka Tito. W sezonie 1970/71 klub walczył w kwalifikacjach do pierwszej ligi jugosłowiańskiej z FK Proleter Zrenjanin, ale przegrał rywalizację (0:5, 1:0). W następnym sezonie ponownie zakwalifikował się do barażów do I ligi, ale ponownie przegrał tym razem z FK Spartak Subotica (2:2 na wyjeździe, 1:3 u siebie). W 1973 klub spadł do III ligi. W 1976 powrócił do II ligi, ale w 1979 ponownie spadł do III ligi. W 1981 klub okazał się w lidze regionalnej (IV poziom), dopiero po dwóch sezonach powrócił do III ligi. W 1985 z triumfem powrócił do drugiej ligi. Niestety, po sezonie 1987/88 nastąpiła reforma systemu lig, dlatego Rudar okazał się w nowo powstałej między-republikańskiej lidze (III stopień). Zaledwie po roku, w 1989 wrócił do drugiej ligi W rozgrywkach o Puchar marszałka Tito dotarł do półfinału, gdzie w rywalizacji z Velež Mostar przegrał dopiero w serii rzutów karnych 3:5 (0:1 w Mostarze, 1:0 w Prijedorze).

Kiedy w 1992 roku wybuchła wojna w Jugosławii FK Rudar Prijedor nie rozgrywał oficjalnych gier aż do 1995 roku. W 1995 przegrał w finale Pucharu Republiki Serbskiej z FK Borac Banja Luka (2:2, 2:3). Od 1995 roku występował sezonów w pierwszej lidze serbskiej. W 2001 spadł do 2 drugiej ligi serbskiej. W 2002 system lig w Bośni i Hercegowinie został reformowany i pierwsza liga serbska okazała się na II poziomie. Po dwóch sezonach nieobecności powrócił do pierwszej ligi serbskiej. W 2005 do klubu przyłączył się miejscowy rywal OFK Prijedor. W sezonie 2008/09 zajął 1. miejsce w pierwszej lidze serbskiej i awansował do Premijer ligi.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Bośnia i Hercegowina:
Jugosławia:

Stadion[edytuj | edytuj kod]

Stadion Miejski w Prijedorze może pomieścić 6,000 widzów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]