Rudawka Rymanowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Artykuł 49°30′44″N 21°55′9″E
- błąd 39 m
WD 49°31'N, 21°56'E
- błąd 2335 m
Odległość 1200 m
Rudawka Rymanowska
osada
Ilustracja
Przełom Wisłoka w Rudawce Rymanowskiej
Państwo  Polska
Województwo  podkarpackie
Powiat krośnieński
Gmina Rymanów
Liczba ludności (2018) 39[1]
Strefa numeracyjna 13
Kod pocztowy 38-480[2]
Tablice rejestracyjne RKR
SIMC 0359014[3]
Położenie na mapie gminy Rymanów
Mapa lokalizacyjna gminy Rymanów
Rudawka Rymanowska
Rudawka Rymanowska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rudawka Rymanowska
Rudawka Rymanowska
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Rudawka Rymanowska
Rudawka Rymanowska
Położenie na mapie powiatu krośnieńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu krośnieńskiego
Rudawka Rymanowska
Rudawka Rymanowska
Ziemia49°30′44″N 21°55′09″E/49,512222 21,919167

Rudawka Rymanowskaosada w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Rymanów[3][4].

Wieś leży u podnóża Wzgórz Rymanowskich, i Pogórza Bukowskiego na prawo przez Pastwiska przy drodze wojewódzkiej 889 z Rymanowa, przez Bukowsko do Szczawnego. Droga ta łączy się z drogą wojewódzką 892 prowadzącą przez Radoszyce na Słowację.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rudawka Rymanowska (z 1589 r.) – wieś lokowana na prawie wołoskim w II poł. XVI wieku, nad rzeką Wisłok, w północnej części Pogórza Bukowskiego. W Jarze Wisłoka (40 m głęb.) malownicze miejsca do plażowania i kąpieli, największa w polskich Karpatach odkrywka łupków menilitowych zwana Ścianą Olzy. Potencjalne uzdrowisko.

Pod koniec XIX wieku właścicielką tabularną dóbr we wsi była Anna hr. Potocka oraz częściowo Ferdynand Janowski[5]. W 1911 właścicielem tabularnym był Józef Mikołaj Potocki, posiadający 55 ha[6].

W latach 50. XX w. odkryto tu źródła mineralne siarczanowych i solanek jodowo-bromowych, w tym termę – zmineralizowaną cieplicę o temp. 48 st. C. W XIX w. i w okresie międzywojennym wydobywano tu ropę naftową.

Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego[edytuj | edytuj kod]

We wsi co roku w każdą ostatnią niedzielę sierpnia odbywa się Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego organizowana przez Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Odrzechowej koło Bukowska. W roku 2008 gośćmi wystawy byli m.in. prezes Polskiego Związku Hodowców Koni dr. inż. Władysław Brejta, prezes Polskiego Związku Hodowców Bydła Simentalskiego Edgar Beneš oraz dr Josef Kočera, dyrektor Federacji Hodowców Bydła Simentalskiego w Republice Czeskiej, a zarazem Prezydent Europejskiej Federacji Bydła Simentalskiego pełniący funkcję sędziego w czasie konkursu (w roku 2007 sędzią konkursu był Willi Bürger, prezes Związku Hodowców Bydła Simentalskiego w Bawarii), poseł Jan Bury, Eugeniusz Kłopotek, marszałek województwa podkarpackiego oraz wojewoda podkarpacki.

W roku 2009 w konkursie wzięli udział m.in. hodowcy z Odrzechowej, Bukowska, Beska, Nadolan, Bandrowa Narodowego, Trześniowa, i Nagórzan.

Regionalny Championat Konia Huculskiego[edytuj | edytuj kod]

Bass Camp[edytuj | edytuj kod]

Między 30 czerwca a 2 lipca, od 2015 odbywa się w pobliżu Ściany Olzy festiwal muzyczny wielkich głośników Bass Camp[7].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Atrakcja turystyczna - lodospady
  • szlak rowerowy niebieski Rowerowy szlak etnograficzny – 31 km. Pętla: Rymanów, Bartoszów, Sieniawa, Mymoń, Pastwiska, Rudawka Rymanowska, Wisłoczek, Rymanów-Zdrój, Rymanów.
  • W Rudawce Rymanowskiej mieści się także Ośrodek wypoczynkowy „Rudawka” Ze 130 miejscami noclegowymi.W ośrodku znajdują się m.in. domki dla gości, tężnie, basen solankowy oraz kompleks rekreacyjno-sportowy. Rudawka Rymanowska jest także atrakcyjnym miejscem „wypadowym” w Bieszczady. Około 3 km od Rudawki Rymanowskiej jest stacja narciarska „Kiczera” z wyciągiem krzesełkowym.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]