Rudi Pawelka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rudi Pawelka (właśc. Rudolf Pawelka)[potrzebny przypis] (ur. 24 marca 1940 we Wrocławiu) – polityk niemiecki pochodzący ze Śląska; przewodniczący Ziomkostwa Śląsk w latach 2000−2013.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pracował w policji, osiągając tam najwyższy stopień urzędniczy. Od 1971 roku działał w CDU, w której był w latach 1975–1990 przewodniczącym okręgu Rheindorf. W latach 1990–1994 i w 2004 roku był radnym miejskim w Leverkusen, gdzie mieszka od roku 1961. Do 2005 roku pełnił obowiązki prezesa rady nadzorczej Powiernictwa Pruskiego.

Za jedną z przyczyn wybuchu II wojny światowej Pawelka uznaje traktat wersalski oraz agresję Polski wobec sąsiadów po 1918 roku, jak również rzekome okrucieństwa przeciw Niemcom i prześladowanie mniejszości niemieckiej w Polsce przed rokiem 1939[1]. Jednocześnie pochwala Armię Czerwoną za obronę przed polskimi napastnikami[2]. Na zjeździe Ziomkostwa Śląsk w czerwcu 2013 roku zażądał w przemówieniu, by Polacy i Czesi przeprosili za wysiedlenie Niemców i przyznali im odszkodowania. Tekst przemówienia wyciekł do mediów przed kongresem, w związku z czym z udziału w nim zrezygnowała część zaproszonych gości, a dwóch członków prezydium ustąpiło ze stanowisk. Na październikowym nadzwyczajnym zjeździe delegatów miano głosować nad wyborem dwóch osób na wakujące stanowiska w prezydium, niespodziewanie zgłoszony został jednak wniosek o usunięcie Pawelki ze stanowiska, którym poparła większość głosujących[3].

Jest żonaty, ma syna i dwie córki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]