Rudolf Kiełbowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rudolf Kiełbowicz
Data i miejsce urodzenia 7 maja 1921
Novi Martinac
Data śmierci 1995
Poseł VI kadencji Sejmu PRL
Okres od 19 marca 1972
do 19 marca 1976
Przynależność polityczna Zjednoczone Stronnictwo Ludowe
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi

Rudolf Kiełbowicz (ur. 7 maja 1921 w Novi Martinac k. Prnjavoru, zm. 1995) – polski rolnik, poseł na Sejm PRL VI kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uzyskał wykształcenie podstawowe. Pracował na roli w Jugosławii. Podczas wojny współpracował z oddziałami partyzanckimi, a po utworzeniu polskiego batalionu został żołnierzem tegoż. W 1946 powrócił do Polski, zamieszkując w powiecie bolesławieckim. Objął tam gospodarstwo rolne. Był założycielem Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Milikowie, którą potem przeniesiono do Nowogrodźca. Pracował tam do 1951, po czym przeniesiono go do Powiatowych Związków Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Ze względów rodzinnych w 1952 zwolnił się, obejmując ponownie gospodarstwo rolne w Gościszowie.

W 1946 został członkiem Stronnictwa Ludowego, z którym w 1949 przystąpił do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Zasiadał w Radzie Nadzorczej GS w Nowogrodźcu. Był radnym Gromadzkiej Rady Narodowej w Gościszowie, a potem radnym Powiatowej Rady Narodowej w Bolesławcu (zasiadał w jej prezydium). W 1967 został prezesem Powiatowego Komitetu ZSL w Bolesławcu. W 1972 uzyskał mandat posła na Sejm PRL w okręgu Jelenia Góra. Zasiadał w Komisji Górnictwa, Energetyki i Chemii.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Syn Tomasza i Anny z domu Koniewicz. Miał troję rodzeństwa oraz żonę Józefę z domu Gruszecką i wraz z nią czworo dzieci.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]