Rudowłosa (powieść Orhana Pamuka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rudowłosa
Kırmızı Saçlı Kadın
Autor Orhan Pamuk
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Turcja
Język turecki
Data wydania 2016
Wydawca Yapı Kredi Yayınları
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2017
Wydawca Wydawnictwo Literackie
Przekład Piotr Kawulok

Rudowłosa (tur.: Kırmızı Saçlı Kadın) – powieść wydana w 2016 roku tureckiego pisarza Orhana Pamuka, laureata Nagrody Nobla w dziedzine literatury w 2006[1]. Wielowarstwowa powieść psychologiczna o konsekwencjach puczu z 1980 roku, opowieść o trudnościach bycia jednostką w Turcji i tragedii kobiet w tym kraju[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Historia ma swój początek w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku w okolicach Stambułu. Nastoletni Cem, chcąc zarobić na studia, zatrudnia się jako pomocnik mistrza Mahmuta przy kopaniu studni[3]. Przekopują mozolnie metr po metrze jałową działkę, próżno szukając wody. W wolnych chwilach opowiadają sobie historie, które ukazują ich różne widzenie i pojmowanie świata. Jedną z takich opowieści jest historia o ojcobójstwie Edypa. Mimo iż tak odmienni – stary kawaler w sile wieku i młody chłopak – nawiązują więź, która przypomina relację między ojcem a synem. Wszystko zmienia się za sprawą rudowłosej piękności, aktorki wędrownego teatru. Najdziksze sny i marzenia nastolatka stają się jawą, by zamienić się w najgorszy koszar. Wskutek nieuwagi Cema przy budowie studni dochodzi do tragicznego wypadku. Przerażony chłopak ucieka do Stambułu, gdzie dopiero po wielu latach dowie się, czy naprawdę był winien śmierci mistrza i kim była rudowłosa uwodzicielka[2].

Rudowłosa łączy w sobie powieść rodzinną i płomienny romans. Pamuk sięga po motyw z antycznej tragedii, by opowiedzieć wstrząsający i zaskakujący dramat współczesny, skonfrontować Wschód z Zachodem i odmalować sugestywny portret targanej skrajnościami Turcji. Sięga po mit o Edypie i fragmenty Księgi królewskiej Ferdousiego, tradycyjnego eposu tureckiego, aby przeanalizować ojcowsko-synowskie relacje, przefiltrowane dodatkowo przez historię Turcji z czasów przewrotu wojskowego w latach 80. i późniejszych[2][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. NobelPrize.org
  2. a b c Orhan Pamuk Rudowłosa. Wydawnictwo Literackie. [dostęp 2019-05-14].
  3. Alicja Górska: Recenzja książki „Rudowłosa”. Krytyk.com.. [dostęp 2019-05-15].
  4. Aleksandra Żelazińska: Edyp na dnie studni. Polityka. [dostęp 2019-05-15].