Rudraige mac Dela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rudraige mac Dela
mityczny król Irlandii
Okres od 1249 p.n.e.
do 1247 p.n.e.
Poprzednik Slainge mac Dela
Następca Gann i Genann
Dane biograficzne
Dynastia Firbolgów
Ojciec Dela
Żona Liber
Dzieci Stairn

Rudraige mac Dela lub Rudhraighe mac Dealamityczny król Irlandii w latach 1249-1247 p.n.e. Syn Deli z ludu Fir Bolg, potomka Nemeda oraz następca brata Slainge.

Kiedy lud Fir Bolg najechał Irlandię, pięciu synów Dela podzieliło się między sobą wyspą. Rudraige wylądował w Tracht Rudraige (Zatoka Dundrum, hrabstwo Down) i otrzymał Ulster po podziale. Ze swym bratem Genannem przyprowadził Fir Domnainn (część Fir Bolgów), historyczny lud, który był prawdopodobnie związany z Dumnonami, brytyjskim plemieniem z dzisiejszej Kornwalii i południowo-zachodniej Szkocji.

Jego żoną była Liber, z którą miał syna Stairna. Po śmierci Slainge, Rudraige stał się następnym władcą Irlandii. Po dwóch latach rządów zmarł w Brú na Bóinne (Newgrange). Został zastąpiony przez swych braci, Ganna i Genanna.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Grzybowski S., Historia Irlandii, Ossolineum, wyd. III, Wrocław 2003, s. 15 i 19, ​ISBN 83-04-04677-6​.
  2. Truhart P., Regents of Nations. Systematic Chronology of States and Their Political Representatives in Past and Present. A Biographical Reference Book, Part 1: Antiquity Worldwide, München 2000, s. 372, ​ISBN 3-598-21543-6​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]