Running Free

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy singla z 1980. Zobacz też: Running Free (live) – singel z 1985.
Running Free
Singel zespołu Iron Maiden
z albumu Iron Maiden
Wydany 8 lutego 1980
Nagrywany 1979
Gatunek heavy metal
Długość 03:16
Wydawnictwo EMI
Singel po singlu

Running Free (ang. Na Wolności) – pierwszy singel brytyjskiej heavymetalowej grupy Iron Maiden. Został wydany 8 lutego 1980 na płycie winylowej. Piosenkę napisali Paul Di’Anno i Steve Harris. Pojawia się ona jako czwarta ścieżka debiutanckiego albumu Iron Maiden – Iron Maiden.

Singel został wydany także w wersji koncertowej.

 Osobny artykuł: Running Free (live).

Piosenka opowiada o zakłopotanym szesnastolatku, który podrywa kobietę w barze, przez co zyskuje sobie nieprzychylność ludzi, przed którymi ucieka potem na pick-upie, spędza noc w więzieniu w Los Angeles, po czym kontynuuje ucieczkę. Utwór znany jako jeden z bardziej zbliżonych do tradycyjnego rocka kawałków grupy.

Utwór został zamieszczony na albumach koncertowych Maiden Japan, Live After Death, A Real Dead One, Live at Donington, Beast Over Hammersmith i BBC Archives (w 2 wersjach). Oficjalne kompilacje zawierające „Running Free” to Best of the Beast i The Essential Iron Maiden.

Na stronie B płyty znajduje się „Burning Ambition” (ang. paląca ambicja) jedna z wcześniejszych kompozycji Steve’a Harrisa z czasów, gdy grał on w zespole Gypsy’s Kiss.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

  1. „Running Free” (Paul Di’Anno, Steve Harris) – 3:16
  2. „Burning Ambition” (Harris) – 2:42

Twórcy[edytuj | edytuj kod]