Rupert z Bingen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Robert z Bingen

Rupert von Bingen
książę
Ilustracja
Przedstawienie świętego w stroju pielgrzyma
Data i miejsce urodzenia 712
Bingen
Data i miejsce śmierci 732
Bingen
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 15 maja
Atrybuty korona, tarcza, zbroja rycerska, włócznia
Patron pielgrzymów
Szczególne miejsca kultu Eibingen

Święty Robert z Bingen właśc. Rupert von Bingen (ur. 712 w Bingen, zm. 732 tamże) – niemiecki książę, święty kościoła katolickiego.

Rupert i jego matka Berta

Żywot[edytuj | edytuj kod]

Rupert urodził się w 712 w Bingen. Był synem Berty, córki Pepina II i pogańskiego księcia Robolda. Za życia ojca był poganinem, lecz po jego śmierci został wychowany w wierze chrześcijańskiej przez swą matkę i kapłana Wigberta. Mając 15 lat wyruszył w pielgrzymkę do Rzymu. Po powrocie odziedziczony majątek przeznaczał na fundację kościołów, oraz na budowę hospicjum dla biednych i potrzebujących pomocy. Żył z matką na wzgórzu nad rzeką Nahe, koło Bingen. Inne źródła podają, że był pustelnikiem.

W 732 zapadł nagle na wysoką gorączkę, po czym zmarł. Został pochowany w założonym przez siebie kościele koło Bingen[1].

Kult[edytuj | edytuj kod]

Święta Hildegarda z Bingen, żyjąca w latach 1098-1179, podtrzymywała kult Ruperta. Skompilowała Vita Sancti Ruperti (Żywot Świętego Ruperta). W miejscu, gdzie odbył się pogrzeb Ruperta, założyła klasztor o nazwie Rupertsberg. Jest patronem pielgrzymów. Jego wspomnienie przypada na 15 maja.

Relikwie[edytuj | edytuj kod]

Podczas wojny trzydziestoletniej szczątki Ruperta były przeniesione do Eibingen, a jego ramię jest nadal tam wystawione w specjalnym relikwiarzu.

Ikonografia[edytuj | edytuj kod]

W ikonografii przedstawiany jest w książęcym stroju, w zbroi rycerskiej, jako pielgrzym, z berłem w kształcie lilii, koroną, tarczą, włócznią.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]