Rybno (województwo pomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rybno.jpg
Rybno
wieś
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Powiat wejherowski
Gmina Gniewino
Liczba ludności (2011) 681[1]
Strefa numeracyjna 58
Kod pocztowy 84-250
Tablice rejestracyjne GWE
SIMC 0161884
Położenie na mapie gminy Gniewino
Mapa lokalizacyjna gminy Gniewino
Rybno
Rybno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rybno
Rybno
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Rybno
Rybno
Położenie na mapie powiatu wejherowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu wejherowskiego
Rybno
Rybno
Ziemia54°41′02″N 18°05′06″E/54,683889 18,085000

Rybno (kaszb. Ribno, niem. Rieben, dawniej Ribna)[2]wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Gniewino przy trasie linii kolejowej Wejherowo-Choczewo-Lębork (obecnie zawieszonej). Wieś jest siedzibą sołectwa Rybno w którego skład wchodzą również miejscowości Rybienko i Rybska Karczma.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa gdańskiego.

Inne miejscowości o nazwie Rybno: Rybno, Rybina

Z kart historii[edytuj | edytuj kod]

Potwierdzone historycznie warianty nazewnicze Rybna to (kolejność chronologiczna): Ryben (w 1382), Rüben, Rybno, Ribna, Rybenow, Reiben, Ribben i ponownie Rybno (w potocznym użyciu występuje także wariant nazewniczy Wielkie Rybno). Do końca I wojny światowej Rybno znajdowało się pod administracją zaboru pruskiego. Do końca XIX wieku miejscowa ludność kaszubska poddana agresywnemu pruskiemu zniemczaniu została prawie zupełnie wynarodowiona. Po I wojnie światowej wieś pozostała poza granicami Polski stając się niemiecką miejscowością graniczną (granica polsko-niemiecka znajdowała się na wschód od Rybna). Od końca II wojny światowej wieś należy do Polski i została na nowo zasiedlona przez okolicznych Kaszubów (z powiatów wejherowskiego i puckiego) i ludność tzw. napływową z Polski i jej dawnych kresów wschodnich.

Epizod kolejowy[edytuj | edytuj kod]

Rybno leżące na trasie linii kolejowej Wejherowo-Choczewo-Lębork uzyskało na kilka lat status stacji węzłowej (Rybno Kaszubskie). Było to powiązane z budowaną w pobliskim Kartoszynie elektrownią atomową. W Rybnie została wyprowadzona wschodnia zelektryfikowana odnoga tej linii prowadząca do przystanku końcowego o nazwie Żarnowiec Elektrownia Jądrowa (daleko idące plany przewidywały włączenie tego odcinka do sieci trójmiejskiej SKM). W ostatnich latach sieć trakcyjna została całkowicie zdemontowana, a ruch na linii zawieszony.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r..
  2. Dr F. Lorentz "Polskie i kaszubskie nazwy miejscowości na Pomorzu Kaszubskiem" (​ISBN 83-60437-22-X​) (​ISBN 978-83-60437-22-3​)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]