Lista rodzin ryb

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ryby - wykaz rodzin)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rodziny ryb – wykaz obejmuje rodziny kręgowców wodnych oddychających skrzelami, tradycyjnie nazywanych rybami:

Symbolem † oznaczono taksony wymarłe.

Nazwa systematyczna Nazwa zwyczajowa Rząd
Abyssocottidae skorpenokształtne[1]
Acanthuridae pokolcowate[2], cyrulikowate[3] okoniokształtne[4]
Acestrorhynchidae kąsaczokształtne[5]
Acheilognathidae karpiokształtne
Achiridae flądrokształtne[6]
Achiropsettidae flądrokształtne
Acipenseridae jesiotrowate[7] jesiotrokształtne[8]
Acropomatidae okoniokształtne
Adrianichthyidae kaczorkowate[9] belonokształtne[10]
Agonidae lisicowate[11] skorpenokształtne
Ailiidae sumokształtne[12]
Akysidae sumokształtne
Albulidae albulowate[13] albulokształtne[14]
Alepisauridae żaglonowate[15] skrzelokształtne[14]
Alepocephalidae Alepocephaliformes
Alestiidae (Alestidae) alestesowate[16] kąsaczokształtne
Alopiidae kosogonowate[17] lamnokształtne[18]
Amarsipidae okoniokształtne
Ambassidae (Chandidae) przeźroczkowate[14], przezroczkowate[19] okoniokształtne
Amblycipitidae sumokształtne
Amblyopsidae okonkokształtne[14]
Amiidae amiowate[20], miękławkowate[21] amiokształtne[22]
Ammodytidae dobijakowate[23] okoniokształtne
Amphiliidae sumokształtne
Anabantidae łaźcowate[24] okoniokształtne
Anablepidae arguskowate[25], czworookowate[16] karpieńcokształtne[26]
Anacanthobatidae rajokształtne[27]
Anarhichadidae zębaczowate[28] okoniokształtne
Anchariidae sumokształtne
Andinichthyidae[29] sumokształtne
Anguillidae węgorzowate[30] węgorzokształtne[31]
Anomalopidae beryksokształtne[32]
Anoplogastridae beryksokształtne
Anoplopomatidae karbonelowate[33], anoplopomowate[34] skorpenokształtne
Anostomidae ukośnikowate[16] kąsaczokształtne
Anotopteridae Paralepididae[35] skrzelokształtne
Antennariidae antenicowate[36], antenariusowate[37] żabnicokształtne[38]
Aphredoderidae okonkokształtne
Aphyonidae wyślizgokształtne[14]
Apistidae Scorpaenidae skorpenokształtne
Aploactinidae skorpenokształtne
Aplocheilidae szczupieńczykowate[9] karpieńcokształtne
Aplodactylidae okoniokształtne
Apogonidae apogonowate[39], kardynałkowate[9] okoniokształtne
Apteronotidae strętwokształtne[40]
Aracanidae[41] (Aracaninae[29]) rozdymkokształtne[42]
Arapaimidae kostnojęzykokształtne[43]
Arganodontidae rogozębokształtne
Argentinidae srebrzykowate[44], argentynowate[45] srebrzykokształtne[46]
Arhynchobatidae rajokształtne
Ariidae ariusowate[47] sumokształtne
Ariommatidae okoniokształtne
Arripidae aripisowate[48] okoniokształtne
Artedidraconidae Harpagiferidae okoniokształtne
Asiatoceratodontidae rogozębokształtne
Aspredinidae sumokształtne
Astroblepidae sumokształtne
Ateleopodidae Ateleopodiformes
Atherinidae aterynowate[49] aterynokształtne
Atherinopsidae aterynokształtne[50]
Atherionidae[29] aterynokształtne
Auchenipteridae sumokształtne
Auchenoglanididae[51] (Auchenoglanidinae)[41] sumokształtne
Aulopidae skrzelowate skrzelokształtne
Aulorhynchidae ciernikokształtne[52]
Aulostomidae rurecznicowate[53] igliczniokształtne[54]
Austroglanididae sumokształtne
Badidae badisowate[55] okoniokształtne
Bagridae bagrowate[56], kosatkowate[57] sumokształtne
Balistidae rogatnicowate[58] rozdymkokształtne
Balitoridae przylgowate[47] karpiokształtne[59]
Banjosidae okoniokształtne
Barbourisiidae aksamitkowate stefanoberyksokształtne[47]
Barbuccidae[41] karpiokształtne
Bathyclupeidae okoniokształtne
Bathydraconidae okoniokształtne
Bathygadidae dorszokształtne
Bathylaconidae[29] Alepocephaliformes
Bathylagidae głębikowate[44] srebrzykokształtne
Bathylutichthyidae skorpenokształtne
Bathymasteridae okoniokształtne
Bathysauridae skrzelokształtne
Bathysauroididae skrzelokształtne
Bathysauropsidae skrzelokształtne
Batrachoididae batrachowate[60], batrachowcowate[9] batrachokształtne[61]
Bedotiidae aterynokształtne
Belonidae belonowate[62] belonokształtne
Belontiidae (=Belontiinae) beloncjowate[16] okoniokształtne
Bembridae skorpenokształtne
Bembropidae okoniokształtne
Berycidae beryksowate[63] beryksokształtne
Blenniidae ślizgowate[64] okoniokształtne
Bothidae skarpiowate[65], turbotowate[66] flądrokształtne
Botiidae[67] karpiokształtne
Bovichtidae kłujkowate[68] okoniokształtne
Brachaeluridae dywanokształtne[14]
Brachionichthyidae żabnicokształtne
Bramidae bramowate[69] okoniokształtne
Bregmacerotidae dorszokształtne[70]
Bryconidae[41] kąsaczokształtne
Butidae Gobiiformes
Bythitidae wyślizgokształtne
Caesionidae cesjowate[71] okoniokształtne
Callanthiidae okoniokształtne
Callichthyidae kiryskowate[57] sumokształtne
Callionymidae lirowate[68] okoniokształtne
Callorhinchidae hakonosowate[72] chimerokształtne[26]
Caproidae kaproszowate[69] okoniokształtne
Carangidae ostrobokowate[73] okoniokształtne
Carapidae karapowate[74] wyślizgokształtne
Carcharhinidae żarłaczowate[75] żarłaczokształtne[14]
Caristiidae okoniokształtne
Catostomidae czukuczanowate[47] karpiokształtne
Caulophrynidae żabnicokształtne
Centracanthidae śródkolcowate[17] okoniokształtne
Centrarchidae bassowate[24] okoniokształtne
Centriscidae brzytewkowate, brzytewnikowate[25] igliczniokształtne
Centrogenyidae okoniokształtne
Centrolophidae pompilowate[76] okoniokształtne
Centrophoridae koleniokształtne[77]
Centrophrynidae żabnicokształtne
Centropomidae żuchwikowate[78] okoniokształtne
Cepolidae wstęgówkowate[79] okoniokształtne
Ceratiidae matronicowate[80] żabnicokształtne
Ceratodontidae rogozębokształtne[81]
Cetomimidae wielorybinkowate[47] stefanoberyksokształtne
Cetopsidae sumokształtne
Cetorhinidae długoszparowate[47] lamnokształtne
Chacidae sumokształtne
Chaenopsidae okoniokształtne
Chaetodontidae chetonikowate[82], szczeciozębowate[9], ustnikowate[83] okoniokształtne
Chalceidae[41] kąsaczokształtne
Champsodontidae okoniokształtne
Chanidae chanosowate[84] piaskolcokształtne
Channichthyidae bielankowate[68] okoniokształtne
Channidae żmijogłowowate[85], żmijogłowcowate[86] okoniokształtne
Characidae kąsaczowate[24] kąsaczokształtne
Chaudhuriidae szczelinokształtne[14]
Chaunacidae chonaksowate[36] żabnicokształtne
Cheilodactylidae kastanietowate[79] okoniokształtne
Cheimarrhichthyidae okoniokształtne
Chiasmodontidae paszczękowate[47], pożeraczowate[87] okoniokształtne
Chilodontidae kąsaczokształtne
Chimaeridae chimerowate[72], przerazowate[88] chimerokształtne
Chirocentridae dorabowate[89] śledziokształtne[90]
Chironemidae okoniokształtne
Chlamydoselachidae płaszczakowate[14] sześcioszparokształtne[91]
Chlopsidae węgorzokształtne
Chlorophthalmidae zielonookowate[92] skrzelokształtne
Cichlidae pielęgnicowate[24] okoniokształtne
Cirrhitidae żagiewkowate[79] okoniokształtne
Citharidae flądrokształtne
Citharinidae abisynowate, prostnikowate[16] kąsaczokształtne
Clariidae długowąsowate[47] sumokształtne
Claroteidae sumokształtne
Clinidae klinkowate[93] okoniokształtne
Clupeidae śledziowate[94] śledziokształtne
Cobitidae piskorzowate[95], kózkowate[96], kozowate[16] karpiokształtne
Colocongridae węgorzokształtne
Comephoridae gołomiankowate[97] skorpenokształtne
Congiopodidae jeżynkowate[98] skorpenokształtne
Congridae kongerowate[99], kongrowate[47] węgorzokształtne
Congrogadidae
Coryphaenidae koryfenowate[69] okoniokształtne
Cottidae głowaczowate[100] skorpenokształtne
Cottocomephoridae Cottidae skorpenokształtne
Cranoglanididae sumokształtne
Creediidae okoniokształtne
Crenuchidae kąsaczokształtne
Cryptacanthodidae okoniokształtne
Ctenoluciidae szczupieńcowate[16] kąsaczokształtne
Curimatidae diamentnikowate[14], brzankąsaczowate[16] kąsaczokształtne
Cyclopteridae taszowate[101] skorpenokształtne
Cyematidae gardzielcokształtne[47]
Cynodontidae kąsaczokształtne
Cynoglossidae ciosankowate[65], języczkowate[6] flądrokształtne
Cyprinidae karpiowate[102] karpiokształtne
Cyprinodontidae karpieńcowate[24] karpieńcokształtne
Cyttidae piotroszokształtne[103]
Dactylopteridae strwolotkowate[104] skorpenokształtne
Dactyloscopidae okoniokształtne
Dalatiidae scymnowate[75] koleniokształtne
Dasyatidae ogończowate[105] orleniokształtne[106]
Danionidae karpiokształtne
Datnioididae okoniokształtne
Dentatherinidae Phallostethidae aterynokształtne
Denticipitidae kolcobródkowate[107] śledziokształtne
Derichthyidae węgorzokształtne
Diceratiidae żabnicokształtne
Dichistiidae galjonowate[108] okoniokształtne
Dinematichthyidae wyślizgokształtne
Dinolestidae okoniokształtne
Dinopercidae okoniokształtne
Diodontidae najeżkowate[109], rybojeżowate[110] rozdymkokształtne
Diplomystidae sumokształtne
Diretmidae beryksokształtne
Distichodontidae kąsaczokształtne
Doradidae kirysowate[16] sumokształtne
Draconettidae drakonetowate[47] okoniokształtne
Drepaneidae okoniokształtne
Dussumieriidae[41] (Dussumieriinae[29]) śledziokształtne
Echeneidae podnawkowate[111] okoniokształtne
Echinorhinidae koleniokształtne
lub Echinorhiniformes
Elassomatidae okoniokształtne
Eleginopsidae[41][112] (Eleginopidae[29]) okoniokształtne
Eleotridae eleotrowate[60], śpioszkowate[16] okoniokształtne
Ellopostomatidae[41] karpiokształtne
Elopidae elopsowate[113], oszczerowate[114] elopsokształtne[14]
Embiotocidae szumieniowate[79] okoniokształtne
Emmelichthyidae kraśniakowate[48] okoniokształtne
Engraulidae sardelowate[115] śledziokształtne
Enoplosidae okoniokształtne
Ephippidae szpadelkowate[82] okoniokształtne
Epigonidae okoniokształtne
Erethistidae sumokształtne
Ereuniidae skorpenokształtne
Erythrinidae kąsaczokształtne
Eschmeyeridae skorpenokształtne
Esocidae szczupakowate[116] szczupakokształtne[117]
Etmopteridae koleniokształtne
Euclichthyidae dorszokształtne
Eulophiidae okoniokształtne
Eurypharyngidae połykaczowate[47] gardzielcokształtne
Evermannellidae skrzelokształtne
Exocoetidae ptaszorowate[118] belonokształtne
Fistulariidae fistulkowate[53], piszczałkowate[9] igliczniokształtne
Fundulidae karpieńcokształtne
Gadidae dorszowate[119], wątłuszowate[119] dorszokształtne
Gaidropsaridae dorszokształtne
Galaxiidae galaksowate[44] stynkokształtne[14]
Gasteropelecidae pstrążeniowate[24], pstrążenicowate[40] kąsaczokształtne
Gasterosteidae ciernikowate[120] ciernikokształtne
Gastromyzontidae karpiokształtne
Gempylidae gempylowate[76] okoniokształtne
Geotriidae minogokształtne
Gerreidae geresowate[121] okoniokształtne
Gibberichthyidae stefanoberyksokształtne
Gigantactinidae żabnicokształtne
Giganturidae skrzelokształtne
Ginglymostomatidae dywanokształtne
Glaucosomatidae okoniokształtne
Gnathanacanthidae skorpenokształtne
Gobiesocidae grotnikowate[47] okoniokształtne
Gobiidae babkowate[122] okoniokształtne
Gobionidae karpiokształtne
Gonorynchidae piaskolcowate[44] piaskolcokształtne[123]
Gonostomatidae gonostowate[124] wężorokształtne[96]
Goodeidae żyworódkowate[125] karpieńcokształtne
Grammatidae okoniokształtne
Grammicolepididae piotroszokształtne
Gymnarchidae kostnojęzykokształtne
Gymnotidae drętwikowate[126] strętwokształtne
Gymnuridae orleniokształtne
Gyrinocheilidae okrągłoprzyssawkowate[47] karpiokształtne
Haemulidae luszczowate[121] okoniokształtne
Halosauridae łuskaczokształtne[127]
Hapalogenyidae okoniokształtne
Harpagiferidae rogownikowate[68] okoniokształtne
Helostomatidae całuskowate[128] okoniokształtne
Hemerocoetidae
Hemigaleidae żarłaczokształtne
Hemiodontidae tuńczakowate kąsaczokształtne
Hemiramphidae półdziobcowate[129], różnoszczękowate[130], różnoszczękowe[24] belonokształtne
Hemiscylliidae dywanokształtne
Hemitripteridae skorpenokształtne
Hepsetidae kąsaczokształtne
Heptapteridae sumokształtne
Heptranchiidae[29] siedmioszparowate[91] sześcioszparokształtne
Heterenchelyidae węgorzokształtne
Heterodontidae rogatkowate[91] rogatkokształtne[91]
Heteropneustidae sumokształtne
Hexagrammidae terpugowate[100] skorpenokształtne
Hexanchidae sześcioszparowate[131] sześcioszparokształtne
Hexatrygonidae orleniokształtne
Himantolophidae maszkarowate[80] żabnicokształtne
Hiodontidae Hiodontiformes
Hispidoberycidae stefanoberyksokształtne
Holocentridae hajdukowate[47] beryksokształtne
Hoplichthyidae skorpenokształtne
Horabagridae[51] sumokształtne
Howellidae okoniokształtne
Hypnidae drętwokształtne[132]
Hypopomidae strętwokształtne
Hypoptychidae ciernikokształtne
Hypsidoridae sumokształtne
Icosteidae okoniokształtne
Ictaluridae sumikowate[133] sumokształtne
Iguanodectidae[41] (Iguanodectinae[29]) kąsaczokształtne
Indostomidae ciernikokształtne
Ipnopidae skrzelokształtne
Isonidae aterynokształtne
Istiophoridae żaglicowate[134] okoniokształtne
Jordaniidae
Kneriidae piaskolcokształtne
Kraemeriidae okoniokształtne
Kryptoglanidae sumokształtne
Kuhliidae kuliowate[39] okoniokształtne
Kurtidae okoniokształtne
Kyphosidae skubaczowate[82] okoniokształtne
Labridae wargaczowate[135] okoniokształtne
Labrisomidae okoniokształtne
Lacantuniidae sumokształtne
Lactariidae mlecznikowate[136] okoniokształtne
Lamnidae lamnowate[137] lamnokształtne
Lampridae strojnikowate[138] strojnikokształtne[47]
Lateolabracidae okoniokształtne
Latidae okoniokształtne
Latimeriidae celakantokształtne[139]
Latridae okoniokształtne
Lebiasinidae smukleniowate[140] kąsaczokształtne
Leiognathidae mydliczkowate[48] okoniokształtne
Lepidogalaxiidae stynkokształtne
Lepidosirenidae płazakowate[141], prapłaźcowate[142] rogozębokształtne
Lepisosteidae niszczukowate[20] niszczukokształtne[21]
Leptobarbidae karpiokształtne
Leptobramidae okoniokształtne
Leptochariidae żarłaczokształtne
Leptochilichthyidae srebrzykokształtne
Leptoscopidae okoniokształtne
Lestidiidae skrzelokształtne
Lethrinidae letrowate[121] okoniokształtne
Leuciscidae karpiokształtne
Linophrynidae żabnicokształtne
Liparidae dennikowate[47] skorpenokształtne
Lobotidae trójchwościkowate[121] okoniokształtne
Lophichthyidae Antennariidae żabnicokształtne
Lophiidae żabnicowate[143] żabnicokształtne
Lophotidae strojnikokształtne
Loricariidae zbrojnikowate[24] sumokształtne
Lotidae Gadidae dorszokształtne
Lutjanidae lucjanowate[47] okoniokształtne
Luvaridae dianowate[17] okoniokształtne
Macroramphosidae[29] (Macroramphosinae[41]) bekaśnikowate[144] igliczniokształtne
Macrouridae buławikowate[138] dorszokształtne
Macruronidae dorszokształtne
Malacanthidae malkanikowate[136] okoniokształtne
Malapteruridae sumokształtne
Mastacembelidae długonosowate[145] szczelinokształtne
Megachasmidae lamnokształtne
Megalopidae tarponowate[146] elopsokształtne
Melamphaidae stefanoberyksokształtne
Melanocetidae żabnicokształtne
Melanonidae dorszokształtne
Melanotaeniidae tęczankowate[147] aterynokształtne
Menidae monetowate[48], monetkowate[148] okoniokształtne
Merlucciidae morszczukowate[149] dorszokształtne
Microcanthidae
Microdesmidae okoniokształtne
Microstomatidae srebrzykokształtne
Milyeringidae Gobiiformes
Mitsukurinidae lamnokształtne
Mochokidae pierzastowąsowate[16] sumokształtne
Molidae samogłowowate[150] rozdymkokształtne
Monacanthidae jednorożkowate[151], jednokolcowate[152] rozdymkokształtne
Monocentridae szysznikowate[63] beryksokształtne
Monodactylidae monodaktylowate[153], srebrzycowate[16] okoniokształtne
Monognathidae gardzielcokształtne
Mordaciidae minogokształtne[154]
Moridae morowate[119] dorszokształtne
Moringuidae szpagietkowate[155] węgorzokształtne
Mormyridae mrukowate[156] kostnojęzykokształtne
Moronidae moronowate okoniokształtne
Mugilidae mugilowate[147], cefalowate[49] mugilokształtne[147]
Mullidae barwenowate[157] okoniokształtne
Muraenesocidae murenoszczukowate[127] węgorzokształtne
Muraenidae murenowate[158] węgorzokształtne
Muraenolepididae dorszokształtne
Myctophidae świetlikowate[47] świetlikokształtne[159]
Myliobatidae orleniowate[47] orleniokształtne
Myrocongridae węgorzokształtne
Myxinidae śluzicowate[160] śluzicokształtne[3]
Nandidae wielocierniowate[24], liścieniowate[9] okoniokształtne
Narcinidae drętwokształtne
Narkidae drętwokształtne
Nemacheilidae karpiokształtne
Nematistiidae okoniokształtne
Nematogenyidae (Nematogenyiidae) sumokształtne
Nemichthyidae nitkodziobcowate[161], nitodziobkowate[127], nitkodziobkowate[156] węgorzokształtne
Nemipteridae nitecznikowate[121] okoniokształtne
Neoceratiidae żabnicokształtne
Neoceratodontidae[162] rogozębowate[81] rogozębokształtne
Neoscopelidae świetlikokształtne
Neosebastidae Scorpaenidae skorpenokształtne
Nettastomatidae węgorzokształtne
Niphonidae okoniokształtne
Nomeidae pasterzykowate[128] okoniokształtne
Normanichthyidae skorpenokształtne
Notacanthidae łuskaczowate[127] łuskaczokształtne
Nothobranchiidae karpieńcokształtne
Notocheiridae aterynokształtne
Notopteridae brzeszczotkowate[163], brzeszczotowate[24] kostnojęzykokształtne
Notorynchidae[29] sześcioszparokształtne
Notosudidae skrzelokształtne
Nototheniidae nototeniowate[68] okoniokształtne
Odacidae okoniokształtne
Odontaspididae tawroszowate[164] lamnokształtne
Odontobutidae okoniokształtne
Ogcocephalidae ogackowate[36], maźnicowate[9] żabnicokształtne
Omosudidae skrzelokształtne
Oneirodidae żabnicokształtne
Ophichthidae żmijakowate[155], wężorybowate[165] węgorzokształtne
Ophidiidae wyślizgowate[166] wyślizgokształtne
Opisthoproctidae srebrzykokształtne
Opistognathidae szczękaczowate[167], szczęknikowate[87] okoniokształtne
Oplegnathidae okoniokształtne
Orectolobidae brodatkowate[164], brodatowate[168] dywanokształtne
Oreosomatidae piotroszokształtne
Osmeridae stynkowate[169] stynkokształtne
Osphronemidae guramiowate[16] okoniokształtne
Osteoglossidae kostnojęzykowe, kostnojęzyczne[170] kostnojęzykokształtne
Ostraciidae kosterowate[171] rozdymkokształtne
Ostracoberycidae okoniokształtne
Oxudercidae Gobiiformes
Oxynotidae brązoszowate[17] koleniokształtne
Paedocyprididae karpiokształtne
Pangasiidae sumokształtne
Pantodontidae motylowcowate[24] kostnojęzykokształtne
Parabembridae Bembridae skorpenokształtne
Parabrotulidae wyślizgokształtne
Paralepididae skwaranowate[172] skrzelokształtne
Paralichthodidae[29] (Paralichthodinae[41]) flądrokształtne
Paralichthyidae flądrokształtne
Parascorpididae Kyphosidae okoniokształtne
Parascylliidae dywanokształtne
Paraulopidae skrzelokształtne
Parazenidae piotroszokształtne
Parodontidae kąsaczokształtne
Pataecidae skorpenokształtne
Pegasidae pegazowate[104] igliczniokształtne
Pempheridae zmiataczowate[173] okoniokształtne
Pentacerotidae pancerzykowate[79] okoniokształtne
Pentanchidae żarłaczokształtne
Percichthyidae skalnikowate[174] okoniokształtne
Percidae okoniowate[175] okoniokształtne
Perciliidae Percichthyidae okoniokształtne
Percophidae okoniokształtne
Percopsidae okonkowate okonkokształtne
Peristediidae skorpenokształtne
Perryenidae skorpenokształtne
Petromyzontidae minogowate[176] minogokształtne
Phallostethidae aterynokształtne
Pholidae ostropłetwcowate[177], ostropłetwowate[166] okoniokształtne
Pholidichthyidae okoniokształtne
Phosichthyidae wężorokształtne
Phractolaemidae piaskolcokształtne
Phycidae Gadidae dorszokształtne
Pimelodidae mandiowate[16] sumokształtne
Pinguipedidae okoniokształtne
Platycephalidae płaskoniowate[98], płaskogłowowate[34] skorpenokształtne
Platyrhinidae[29] (Platyrhininae[41]) rajokształtne (lub rochokształtne)[17]
Platytroctidae Alepocephaliformes
Plecoglossidae Osmeridae stynkokształtne
Plectrogeniidae skorpenokształtne
Plesiobatidae orleniokształtne
Plesiopidae okoniokształtne
Pleuronectidae flądrowate[65] flądrokształtne
Plotosidae plotosowate[178] sumokształtne
Poeciliidae piękniczkowate[24], pecyliowate[25] karpieńcokształtne
Poecilopsettidae[29] (Poecilopsettinae[41]) flądrokształtne
Polycentridae okoniokształtne
Polymixiidae wąsatkowate[63] wąsatkokształtne[14]
Polynemidae wiciakowate[179] okoniokształtne
Polyodontidae wiosłonosowate[47] jesiotrokształtne
Polyprionidae okoniokształtne
Polypteridae wielopłetwcowate[141] wielopłetwcokształtne[180]
Pomacanthidae pomakantowate, ustniczkowate[9] okoniokształtne
Pomacentridae garbikowate[79] okoniokształtne
Pomatomidae lufarowate[47], tasergalowate[136] okoniokształtne
Potamotrygonidae płaszczki słodkowodne[181] orleniokształtne
Priacanthidae latarnikowate[39] okoniokształtne
Pristidae piłowate[47] piłokształtne[182]
Pristigasteridae śledziokształtne
Pristiophoridae piłonosowate[183] piłonosokształtne[184]
Pristolepididae okoniokształtne
Prochilodontidae stojaczkowate[16] kąsaczokształtne
Profundulidae karpieńcokształtne
Proscylliidae żarłaczokształtne
Protanguillidae[41] węgorzokształtne
Protopteridae prapłetwcowate[141] rogozębokształtne
Psettodidae jęzorowate[185] flądrokształtne
Pseudaphritidae Nototheniidae okoniokształtne
Pseudocarchariidae lamnokształtne
Pseudochromidae diademkowate[14] okoniokształtne
Pseudomugilidae Melanotaeniidae aterynokształtne
Pseudopimelodidae sumokształtne
Pseudotriakidae żarłaczokształtne
Pseudotrichonotidae skrzelokształtne
Psilorhynchidae karpiokształtne
Psychrolutidae skorpenokształtne
Ptilichthyidae okoniokształtne
Rachycentridae rachicowate[186], kobiowate[9] okoniokształtne
Radiicephalidae strojnikokształtne
Rajidae rajowate[132], płaszczkowate[187] rajokształtne
Ranicipitidae dorszokształtne
Regalecidae strojnikokształtne
Retropinnidae rakietniczkowate[84], rakietnicowate[45] stynkokształtne
Rhamphichthyidae strętwokształtne
Rhamphocottidae skorpenokształtne
Rhincodontidae dywanokształtne
Rhinidae[29] Rhiniformes
Rhinobatidae rochowate[27] rajokształtne (lub rochokształtne)
Rhinochimaeridae drakonowate[72] chimerokształtne
Rhombosoleidae[29] (Rhombosoleinae[41]) flądrokształtne
Rhyacichthyidae okoniokształtne
Ritidae[51] sumokształtne
Rivulidae strumieniakowate[16] karpieńcokształtne
Rondeletiidae czerwonogębcowate stefanoberyksokształtne
Saccopharyngidae gardzielcowate[47] gardzielcokształtne
Salangidae łapszowate[47], salangowate[169] stynkokształtne
Salmonidae łososiowate[169] łososiokształtne[188]
Samaridae flądrokształtne
Scaridae skarusowate[189] okoniokształtne
Scatophagidae argusowate[190] okoniokształtne
Schilbeidae (Schilbidae) sumokształtne
Schindleriidae okoniokształtne
Sciaenidae kulbinowate[191] okoniokształtne
Scoloplacidae sumokształtne
Scomberesocidae makreloszowate[62], wręgowcowate[47] belonokształtne
Scombridae makrelowate[192] okoniokształtne
Scombrolabracidae okoniokształtne
Scombropidae okoniokształtne
Scopelarchidae skrzelokształtne
Scophthalmidae nagładowate[17] flądrokształtne
Scorpaenichthyidae skorpenokształtne
Scorpaenidae skorpenowate[193] skorpenokształtne
Scorpididae okoniokształtne
Scyliorhinidae rekinkowate[194], rekinowate[195] żarłaczokształtne
Scytalinidae okoniokształtne
Sebastidae Scorpaenidae skorpenokształtne
Serpenticobitidae[41] karpiokształtne
Serranidae strzępielowate[196] okoniokształtne
Serrasalmidae piraniowate[16] kąsaczokształtne
Serrivomeridae węgorzokształtne
Setarchidae Scorpaenidae skorpenokształtne
Siganidae syganowate[74] okoniokształtne
Sillaginidae sylagusowate[136] okoniokształtne
Siluridae sumowate[197] sumokształtne
Sinipercidae okoniokształtne
Sisoridae sumokształtne
Soleidae solowate[65] flądrokształtne
Solenostomidae igliczniokształtne
Somniosidae koleniokształtne
Sparidae prażmowate[198] okoniokształtne
Sphyraenidae barrakudowate[199] okoniokształtne
Sphyrnidae młotowate[47] żarłaczokształtne
Squalidae koleniowate[200] koleniokształtne
Squatinidae raszplowate[142], skwatowate[27], aniołowate[201] raszplokształtne[202]
Stegostomatidae dywanokształtne
Steindachneriidae dorszokształtne
Stephanoberycidae stefanoberyksowate stefanoberyksokształtne
Sternoptychidae przeźreniowate[124], topornikowate[96] wężorokształtne
Sternopygidae strętwokształtne
Stichaeidae stychejkowate[93] okoniokształtne
Stomiidae wężorowate[124] wężorokształtne
Stromateidae żuwakowate[47] okoniokształtne
Stylephoridae strojnikokształtne
Sudidae skrzelokształtne
Sundadanionidae karpiokształtne
Sundasalangidae śledziokształtne
Symphysanodontidae okoniokształtne
Synanceiidae szkaradnicowate[203] skorpenokształtne
Synaphobranchidae węgorzokształtne
Synbranchidae szczelinowate, gardłodechowate[161] szczelinokształtne
Syngnathidae igliczniowate[204] igliczniokształtne
Synodontidae jaszczurnikowate[172] skrzelokształtne
Tanichthyidae karpiokształtne
Telmatherinidae aterynokształtne
Terapontidae teraponowate[39] okoniokształtne
Tetrabrachiidae Antennariidae żabnicokształtne
Tetragonuridae okoniokształtne
Tetraodontidae rozdymkowate[109], tetrodonowate[109], kolcobrzuchowate[24] rozdymkokształtne
Tetrarogidae Scorpaenidae skorpenokształtne
Thalasseleotrididae[41] okoniokształtne
Thaumatichthyidae żabnicokształtne
Tincidae karpiokształtne
Torpedinidae drętwowate[187] drętwokształtne
Toxotidae strzelczykowate[24], pryskaczowate[173] okoniokształtne
Trachichthyidae gardłoszowate[63] beryksokształtne
Trachinidae ostroszowate[205] okoniokształtne
Trachipteridae wstęgorowate[138] strojnikokształtne
Trachyrincidae dorszokształtne
Triacanthidae trójrożkowate[151], trójkolcowate[152] rozdymkokształtne
Triacanthodidae rozdymkokształtne
Triakidae mustelowate[17] żarłaczokształtne
Trichiuridae pałaszowate[206] okoniokształtne
Trichodontidae wargowłosowate[167] okoniokształtne
Trichomycteridae sumokształtne
Trichonotidae okoniokształtne
Triglidae kurkowate[207] skorpenokształtne
Triodontidae brzuchaczowate[208] rozdymkokształtne
Triportheidae[41] kąsaczokształtne
Tripterygiidae trójpłetwikowate[17] okoniokształtne
Umbridae muławkowate[209] szczupakokształtne
Uranoscopidae skaberowate[210] okoniokształtne
Urolophidae orleniokształtne
Urotrygonidae orleniokształtne
Vaillantellidae[41] karpiokształtne
Valenciidae walencjowate karpieńcokształtne
Veliferidae strojnikokształtne
Xenisthmidae okoniokształtne
Xenocyprididae karpiokształtne
Xiphiidae włócznikowate[211] okoniokształtne
Zanclidae idolkowate[2] okoniokształtne
Zanclorhynchidae skorpenokształtne
Zaniolepididae skorpenokształtne
Zanobatidae[29] rajokształtne (lub rochokształtne)
Zaproridae okoniokształtne
Zeidae piotroszowate[69] piotroszokształtne
Zenarchopteridae belonokształtne
Zeniontidae piotroszokształtne
Zoarcidae węgorzycowate[212] okoniokształtne

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Żmudziński 1980 ↓, s. 43.
  2. a b Rutkowicz 1982 ↓, s. 84.
  3. a b Frank 1974 ↓.
  4. Nikolski 1970 ↓, s. 370.
  5. Grabda i Heese 1991 ↓, s. 44.
  6. a b Załachowski 1992 ↓, s. 579.
  7. Nikolski 1970 ↓, s. 109.
  8. Nikolski 1970 ↓, s. 87.
  9. a b c d e f g h i j Załachowski 1992 ↓, s. 578.
  10. Nikolski 1970 ↓, s. 337.
  11. Nikolski 1970 ↓, s. 438.
  12. Żmudziński 1980 ↓, s. 48.
  13. Nikolski 1970 ↓, s. 133.
  14. a b c d e f g h i j k l m n PWN 2008 ↓.
  15. Nikolski 1970 ↓, s. 226.
  16. a b c d e f g h i j k l m n o p q Kahl, Kahl i Vogt 2000 ↓.
  17. a b c d e f g h Garbarczyk i Nowakowski w: Ryby morskie. Leksykon przyrodniczy, 1996
  18. Żmudziński 1980 ↓, s. 49.
  19. Kahl, Kahl i Vogt 2000 ↓, s. 242.
  20. a b Frank 1974 ↓, s. 49.
  21. a b Grabda i Heese 1991 ↓, s. 31.
  22. Nikolski 1970 ↓, s. 125.
  23. Nikolski 1970 ↓, s. 405.
  24. a b c d e f g h i j k l m n Akwarium 1970 ↓.
  25. a b c Rutkowicz 1982 ↓, s. 61.
  26. a b Frank 1974 ↓, s. 16.
  27. a b c Rutkowicz 1982 ↓, s. 46.
  28. Nikolski 1970 ↓, s. 399.
  29. a b c d e f g h i j k l m n o p Nelson 2006 ↓.
  30. Nikolski 1970 ↓, s. 326.
  31. Nikolski 1970 ↓, s. 323.
  32. Nikolski 1970 ↓, s. 369.
  33. Rutkowicz 1982 ↓, s. 89.
  34. a b Grabda i Heese 1991 ↓, s. 104.
  35. Anotopterus jako jedyny rodzaj Anotopteridae (Nelson, 1994) został przeniesiony do Paralepididae (Nelson, 2006)
  36. a b c Rutkowicz 1982 ↓, s. 96.
  37. Grabda i Heese 1991 ↓, s. 61.
  38. Frank 1974 ↓, s. 542.
  39. a b c d Rutkowicz 1982 ↓, s. 69.
  40. a b Grabda i Heese 1991 ↓, s. 47.
  41. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s Eschmeyer, W. N. (ed).: Catalog of Fishes electronic version (ang.). California Academy of Sciences. [dostęp 2012–2018].
  42. Rutkowicz 1982 ↓, s. 93.
  43. Załachowski 1992 ↓, s. 18.
  44. a b c d Rutkowicz 1982 ↓, s. 53.
  45. a b Grabda i Heese 1991 ↓, s. 39.
  46. Ginter 2012 ↓, s. 238.
  47. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab M.s.z.: ryby 1973 ↓.
  48. a b c d Rutkowicz 1982 ↓, s. 72.
  49. a b Nikolski 1970 ↓, s. 471.
  50. Grabda i Heese 1991 ↓, s. 66.
  51. a b c Nelson, Grande i Wilson 2016 ↓.
  52. Nikolski 1970 ↓, s. 464.
  53. a b Rutkowicz 1982 ↓, s. 60.
  54. Nikolski 1970 ↓, s. 467.
  55. Jako Nandidae [w:] Grabda i Heese, 1991, s. 88
  56. Nikolski 1970 ↓, s. 320.
  57. a b Grabda i Heese 1991 ↓, s. 54.
  58. Frank 1974 ↓, s. 526.
  59. Nikolski 1970 ↓, s. 237.
  60. a b Rutkowicz 1982 ↓, s. 87.
  61. Grabda i Heese 1991 ↓, s. 60.
  62. a b Nikolski 1970 ↓, s. 342.
  63. a b c d Rutkowicz 1982 ↓, s. 66.
  64. Nikolski 1970 ↓, s. 397.
  65. a b c d Nikolski 1970 ↓, s. 445.
  66. Rutkowicz 1982 ↓, s. 92.
  67. H. H. Ng. Botia udomritthiruji, a new species of botiid loach from southern Myanmar (Teleostei: Botiidae). „Zootaxa”. 1608, s. 41–49, 2007 (ang.).  (pdf)
  68. a b c d e Rutkowicz 1982 ↓, s. 80.
  69. a b c d Rutkowicz 1982 ↓, s. 67.
  70. Nikolski 1970 ↓, s. 344.
  71. Szatańska 2007 ↓.
  72. a b c Rutkowicz 1982 ↓, s. 48.
  73. Nikolski 1970 ↓, s. 383.
  74. a b Rutkowicz 1982 ↓, s. 83.
  75. a b Rutkowicz 1982 ↓, s. 45.
  76. a b Rutkowicz 1982 ↓, s. 86.
  77. Żmudziński 1980 ↓, s. 51.
  78. Rutkowicz 1982 ↓, s. 68.
  79. a b c d e f Rutkowicz 1982 ↓, s. 77.
  80. a b Rutkowicz 1982 ↓, s. 97.
  81. a b Grabda i Heese 1991 ↓, s. 29.
  82. a b c Rutkowicz 1982 ↓, s. 76.
  83. Nikolski 1970 ↓, s. 389.
  84. a b Rutkowicz 1982 ↓, s. 52.
  85. Nikolski 1970 ↓, s. 407.
  86. Grabda i Heese 1991 ↓, s. 101.
  87. a b Rutkowicz 1982 ↓, s. 456.
  88. Nikolski 1970 ↓, s. 85.
  89. Rutkowicz 1982 ↓, s. 51.
  90. Nikolski 1970 ↓, s. 130.
  91. a b c d Rutkowicz 1982 ↓, s. 43.
  92. Rozporządzenie Rady (WE) nr 2597/95 ↓.
  93. a b Rutkowicz 1982 ↓, s. 81.
  94. Nikolski 1970 ↓, s. 131.
  95. Nikolski 1970 ↓, s. 309.
  96. a b c Załachowski 1992 ↓, s. 577.
  97. Nikolski 1970 ↓, s. 437.
  98. a b Rutkowicz 1982 ↓, s. 90.
  99. Nikolski 1970 ↓, s. 325.
  100. a b Nikolski 1970 ↓, s. 431.
  101. Nikolski 1970 ↓, s. 439.
  102. Nikolski 1970 ↓, s. 245.
  103. Nikolski 1970 ↓, s. 443.
  104. a b Rutkowicz 1982 ↓, s. 91.
  105. Nikolski 1970 ↓, s. 82.
  106. Ginter 2012 ↓, s. 146.
  107. Multimedialna Encyklopedia Powszechna WIEM edycja 2006. Young Digital Poland S.A., 2006.
  108. Rozporządzenie Komisji (WE) NR 1638/2001 2001 ↓.
  109. a b c Rutkowicz 1982 ↓, s. 95.
  110. Frank 1974 ↓, s. 539.
  111. Frank 1974 ↓, s. 524.
  112. Van der Laan et al.. Family-group names of Recent fishes. „Zootaxa Monograph”. 3882, s. 1-230, 2014. DOI: 10.11646/zootaxa.3882.1.1 (ang.). 
  113. Rutkowicz 1982 ↓, s. 50.
  114. Grabda i Heese 1991 ↓, s. 32.
  115. Nikolski 1970 ↓, s. 164.
  116. Nikolski 1970 ↓, s. 233.
  117. Nikolski 1970 ↓, s. 230.
  118. Nikolski 1970 ↓, s. 339.
  119. a b c Nikolski 1970 ↓, s. 345.
  120. Nikolski 1970 ↓, s. 465.
  121. a b c d e Rutkowicz 1982 ↓, s. 73.
  122. Nikolski 1970 ↓, s. 420.
  123. Grabda i Heese 1991 ↓, s. 36.
  124. a b c Rutkowicz 1982 ↓, s. 54.
  125. Grabda i Heese 1991 ↓, s. 64.
  126. Władysław Zamachowski, Adam Zyśk: Strunowce Chordata. Kraków: Wydawnictwo Naukowe WSP, 1997. ISBN 83-86841-92-3.
  127. a b c d Rutkowicz 1982 ↓, s. 58.
  128. a b Grabda i Heese 1991 ↓, s. 100.
  129. Rutkowicz 1982 ↓, s. 59.
  130. Frank 1974 ↓, s. 268.
  131. Rutkowicz 1982 ↓.
  132. a b Rutkowicz 1982 ↓, s. 47.
  133. Nikolski 1970 ↓, s. 322.
  134. Nikolski 1970 ↓, s. 415.
  135. Nikolski 1970 ↓, s. 391.
  136. a b c d Rutkowicz 1982 ↓, s. 70.
  137. Nikolski 1970 ↓, s. 73.
  138. a b c Rutkowicz 1982 ↓, s. 65.
  139. Hasło: Latimeria [w:] Multimedialna Encyklopedia Powszechna WIEM edycja 2006. Young Digital Poland S.A., 2006.
  140. Grabda i Heese 1991 ↓, s. 46.
  141. a b c Grabda i Heese 1991 ↓, s. 30.
  142. a b Załachowski 1992 ↓, s. 576.
  143. Nikolski 1970 ↓, s. 477.
  144. Grabda i Heese 1991 ↓, s. 70.
  145. Grabda i Heese 1991 ↓, s. 106.
  146. Nikolski 1970 ↓, s. 132.
  147. a b c Grabda i Heese 1991 ↓, s. 67.
  148. Grabda i Heese 1991 ↓, s. 77.
  149. Żmudziński 1980 ↓, s. 28.
  150. Frank 1974 ↓, s. 540.
  151. a b Rutkowicz 1982 ↓, s. 94.
  152. a b Grabda i Heese 1991 ↓, s. 110.
  153. Grabda i Heese 1991 ↓, s. 84.
  154. Frank 1974 ↓, s. 17.
  155. a b Rutkowicz 1982 ↓, s. 57.
  156. a b Grabda i Heese 1991 ↓, s. 42.
  157. Nikolski 1970 ↓, s. 388.
  158. Frank 1974 ↓, s. 266.
  159. Żmudziński 1980 ↓, s. 47.
  160. Nikolski 1970 ↓, s. 46.
  161. a b Gronau 1994 ↓.
  162. A. Kemp. A revision of Australian Mesozoic and Cenozoic lungfish of the family Neoceratodontidae (Osteichthyes: Dipnoi), with a description of four new species. „Journal of Paleontology”. 71, s. 713–733, 1997 (ang.). 
  163. Grabda i Heese 1991 ↓, s. 41.
  164. a b Rutkowicz 1982 ↓, s. 44.
  165. Grabda i Heese 1991 ↓, s. 43.
  166. a b Rutkowicz 1982 ↓, s. 82.
  167. a b Rutkowicz 1982 ↓, s. 79.
  168. Grabda i Heese 1991 ↓, s. 24.
  169. a b c Nikolski 1970 ↓, s. 168.
  170. Załachowski 1992 ↓, s. 206.
  171. Nikolski 1970 ↓, s. 483.
  172. a b Rutkowicz 1982 ↓, s. 55.
  173. a b Rutkowicz 1982 ↓, s. 75.
  174. Grabda i Heese 1991 ↓, s. 73.
  175. Nikolski 1970 ↓, s. 375.
  176. Nikolski 1970 ↓, s. 49.
  177. Nikolski 1970 ↓, s. 398.
  178. Rutkowicz 1982 ↓, s. 56.
  179. Rutkowicz 1982 ↓, s. 63.
  180. Nikolski 1970 ↓, s. 102.
  181. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 10 grudnia 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w ogrodach zoologicznych (Dz.U. z 2004 r. nr 4, poz. 26)
  182. Terofal i Militz 1996 ↓, s. 29.
  183. Nikolski 1970 ↓, s. 78.
  184. Grabda i Heese 1991 ↓, s. 26.
  185. Nikolski 1970 ↓, s. 448.
  186. Rutkowicz 1982 ↓, s. 71.
  187. a b Nikolski 1970 ↓, s. 81.
  188. Żmudziński 1980 ↓, s. 38.
  189. Rutkowicz 1982 ↓, s. 78.
  190. Frank 1974 ↓, s. 377.
  191. Nikolski 1970 ↓, s. 386.
  192. Nikolski 1970 ↓, s. 409.
  193. Nikolski 1970 ↓, s. 426.
  194. Nikolski 1970 ↓, s. 72.
  195. Frank 1974 ↓, s. 24.
  196. Nikolski 1970 ↓, s. 374.
  197. Nikolski 1970 ↓, s. 318.
  198. Żmudziński 1980 ↓, s. 34.
  199. Frank 1974 ↓, s. 335.
  200. Nikolski 1970 ↓, s. 75.
  201. Nikolski 1970 ↓, s. 79.
  202. Ginter 2012 ↓, s. 135.
  203. Frank 1974 ↓, s. 512.
  204. Nikolski 1970 ↓, s. 468.
  205. Nikolski 1970 ↓, s. 393.
  206. Żmudziński 1980 ↓, s. 35.
  207. Nikolski 1970 ↓, s. 430.
  208. Frank 1974 ↓, s. 525.
  209. Frank 1974 ↓, s. 71.
  210. Nikolski 1970 ↓, s. 394.
  211. Nikolski 1970 ↓, s. 414.
  212. Nikolski 1970 ↓, s. 401.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]