Rykowisko (góra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy szczytu. Zobacz też: inne znaczenie słowa rykowisko.
Rykowisko
Ilustracja
Płaski szczyt Rykowiska
Państwo  Polska
 Czechy
Położenie Nová Seninka
Pasmo Sudety
Masyw Śnieżnika
Wysokość 948[1] m n.p.m.
Pierwsze wejście w czasach przedhistorycznych
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Rykowisko
Rykowisko
Ziemia50°13′28″N 16°54′12″E/50,224444 16,903333

Rykowisko (dawniej niem. Latzelberg, po 1945 r. również Krańcowy Dział, Dzialcowa) – góra ze szczytem na wysokości 948 m n.p.m. znajdująca się w Masywie Śnieżnika w Sudetach, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.

Geografia, geologia i przyroda[edytuj | edytuj kod]

Rykowisko stanowi rozległy szczyt we wschodnim grzbiecie Śnieżnika, biegnącym wzdłuż granicy polsko-czeskiej, na europejskim dziale wodnym zlewisk Bałtyku i Morza Czarnego[1]. Ku zachodowi przechodzi w Dziczy Grzbiet, na wschód opada przez Danielową Polanę na Przełęcz Płoszczynę, stanowiącą granicę oddzielającą Masyw Śnieżnika od Gór Bialskich[1]. Ku północy od Rykowiska odchodzi grzbiet prowadzący przez Przełęcz Staromorawską do Zawady, która wciska się między doliny dwóch rzek: Kamienicy i Morawki[1].

Płaski szczyt Rykowiska zbudowany jest z gnejsów i łupków metamorficznych należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika[1]. Porośnięty jest w całości dolnoreglowym lasem świerkowym[1].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez Rykowisko przechodzi szlak turystyczny zielony szlak pieszy z Bielic i Przełęcz Płoszczynę na Śnieżnik[1]. Zbocze trawersuje stary szlak zwany Drogą Staromorawską[1]. Nieco poniżej znajdują tzw. „Szwedzkie Szańce” – pozostałości po ziemnych umocnieniach, które są przypisywane wojskom szwedzkim z czasów wojny trzydziestoletniej.

Las na północnym stoku góry


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 293. ISBN 83-7005-341-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]