Ryngałła Anna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ryngałła Anna
Data urodzenia 1367-1369
Data śmierci 1423-1430
Ojciec Kiejstut Giedyminowicz
Matka Biruta
Mąż

Henryk mazowiecki
Stefan I
Mircza Stary
Aleksander Dobry

Ryngałła, imię chrzestne Anna (ur. między 1367 a 1369, zm. między 1423 a 1430) – najmłodsza córka księcia trockiego Kiejstuta i Biruty, żona kolejno: najmłodszego syna księcia mazowieckiego Siemowita III Henryka, hospodara mołdawskiego Stefana I, hospodara wołoskiego Mirczy Starego i hospodara mołdawskiego Aleksandra Dobrego[1].

Pojawia się w źródłach dopiero w 1390, kiedy to towarzyszyła swojemu bratu Witoldowi, wówczas jeszcze księciu grodzieńskiemu, w czasie jego pobytu w Prusach. Tam w 1392 r. poznała na zamku w Rittersweder swojego przyszłego męża Henryka, świeżo desygnowanego biskupa płockiego, wysłanego właśnie przez króla Polski Władysława Jagiełły z tajną misją mającą na celu powrót Witolda na Litwę. Henryk poświęcił dla niej karierę duchowną i na wiosnę tego roku miał miejsce, jeszcze zapewne w Prusach, ślub Ryngałły z mazowieckim Piastem[1].

Niedługo potem zamieszkała wraz z mężem w Łucku, a już kilka miesięcy później została po raz pierwszy wdową, Henryk bowiem zmarł (bądź też został otruty) w zimie na przełomie 1392 i 1393 roku[1]. Ryngałła była jedną z osób oskarżanych o spowodowanie tej śmierci[2].

Dwa lata później została wydana za hospodara mołdawskiego Stefana I, by przypieczętować polityczny alians mołdawsko-polsko-litewski, jednak już w 1399 r. została wdową po raz drugi, gdy Stefan I poległ w bitwie. Po jego śmierci została żoną hospodara wołoskiego Mirczy Starego, a następnie wróciła do Mołdawii i wyszła za Aleksandra Dobrego, który był następcą Stefana I, i była jego żoną do rozwodu w 1421 roku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Tęgowski J., Ryngałła Anna, [w:] tegoż, Pierwsze pokolenia Giedyminowiczów, Poznań – Wrocław 1999, s. 228-231.
  2. a b Huncwot.com, Księżniczka w pułapce - Kwartalnik Przekrój, przekroj.pl [dostęp 2018-10-08] (pol.).