Ryszard Barcik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ryszard Barcik
Data i miejsce urodzenia 1948
Rychwałdek
Zawód, zajęcie ekonomista, inżynier, wykładowca akademicki
Tytuł naukowy profesor nauk ekonomicznych
Alma Mater Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Uczelnia Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
Stanowisko rektor Akademii Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej (2008–2016)
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Ryszard Antoni Barcik (ur. 1948 w Rychwałdku) – polski ekonomista i inżynier, specjalista w zakresie inżynierii materiałowej i nauk o zarządzaniu, profesor nauk ekonomicznych, rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej w kadencjach 2008–2012 i 2012–2016.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1972 ukończył studia z zakresu metalurgii na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Na Politechnice Śląskiej uzyskiwał następnie stopnie doktora (w 1981 na podstawie pracy Wpływ modyfikowania i obróbki cieplnej na strukturę i własności średniostopowych chromowo-molibdenowych stali narzędziowych do pracy na gorąco) i doktora habilitowanego (w 1993 w oparciu o rozprawę zatytułowaną Oddziaływanie mikrostruktury stali WCLV i WLV na trwałość narzędzi do pracy na gorąco). Postanowieniem Prezydenta RP z 12 stycznia 2012 otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych.

Zawodowo związany z Akademią Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej. W 1994 został kierownikiem Katedry Zarządzania. Od 1994 do 1996 był prodziekanem Wydziału Organizacji i Zarządzania. W 1996 objął stanowisko profesora nadzwyczajnego, w 1999 mianowany na funkcję dziekana. Tożsame stanowisko objął w 2002 po utworzeniu Wydziału Zarządzania i Informatyki ATH (do 2008). Rok wcześniej został kierownikiem Zakładu Logistyki i Jakości na tym wydziale. W 2008 został rektorem tej uczelni. W 2012 uzyskał z wyboru reelekcję na kolejną czteroletnią kadencję[1].

Jako profesor wykładał także w Wyższej Szkole Bankowości i Finansów w Bielsku-Białej, Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku i Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Został także członkiem kadry naukowo-badawczej Instytutu Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „Orgmasz” oraz członkiem Komitetu Nauki o Materiałach i Sekcji Metalurgii Polskiej Akademii Nauk.

Bez powodzenia kandydował w 2002 z listy SLD-UP do sejmiku województwa śląskiego[2] i w 2004 z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej do Senatu[3]. W 2015 ponownie wystartował do izby wyższej polskiego parlamentu jako kandydat niezależny[4].

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011)[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]