Ryszard Bogucki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ryszard Bogucki (ur. w 1969 roku[1]) – polski przedsiębiorca. Wraz z Ryszardem Niemczykiem, ps. Rzeźnik, podejrzany o zabójstwo byłego Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Papały w 1998 roku.Obecnie odsiaduje wyrok za zabójstwo Andrzeja Kolikowskiego ps.Pershing

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ryszard Bogucki był biznesmenem, właścicielem sklepów, kantorów, hoteli w Cieszynie[2] i Szczecinie, współwłaścicielem firmy High-Life, sprzedającej samochody marki Ferrari, Porsche czy Rolls-Royce.

W 1992 roku, Ryszard Bogucki był głównym sponsorem wyborów Miss Polonia[3][4]. W tym samym roku ożenił się z Elżbietą Dziech, zwyciężczynią konkurencyjnego konkursu Miss Polski 1992[5] (małżeństwo to było później głośno komentowane w mediach)[6], małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1997 roku. Za szczególne zasługi dla gospodarki i prężne wejście w branżę hotelarską przyznano mu prestiżową nagrodę Srebrnego Asa Polskiego Biznesu[7].

W połowie lat 90. stanął przed sądem za wyłudzenia i oszustwa. Zwolniony z aresztu śledczego uciekł za granicę. Poszukiwany listem gończym, został zatrzymany w styczniu 2001 roku w Meksyku[8]. W Meksyku w kurorcie Cancun razem z Ryszardem Boguckim została zatrzymana również Karolina N. skazana następnie na karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby lat pięciu[9].

W 2007 roku Ryszard Bogucki został skazany prawomocnym wyrokiem na karę 25 lat pozbawienia wolności za udział w 1999 r. w zabójstwie Andrzeja Kolikowskiego, ps. Pershing[10]. Jego adwokatem był mecenas Leszek Piotrowski[11] oraz mecenas Jan Widacki.

W lutym 2010 roku w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyła się rozprawa w sprawie zabójstwa byłego Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Papały, na ławie oskarżonych zasiedli Andrzej Zieliński, ps. Słowik i Ryszard Bogucki[12]. 31 lipca 2013 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Zielińskiego, ps. Słowik od zarzutów w sprawie zabójstwa byłego Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Papały. W związku z niesłusznym tymczasowym aresztowaniem przez okres dziewięciu lat Bogucki w 2013 r. wystąpił o zadośćuczynienie w wysokości 9 milionów złotych[13]. Sąd Okręgowy w Warszawie 2 lutego 2017 r. przyznał Boguckiemu zadośćuczynienie w wysokości 264 tys. złotych[14].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]