Ryszard Dyja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ryszard Dyja (ur. 24 maja 1930 w Sosnowcu k. rodzinnego domu Jana Kiepury, zm. 2 października 2002 we wsi Pluski k. Olsztynka) – polski dziennikarz, komentator sportowy, reżyser filmów dokumentalnych o tematyce sportowej.

Po II wojnie światowej kontynuował naukę w Gimnazjum i Liceum im. Bolesława Prusa w Sosnowcu. W szkole kierował pracą samorządu uczniowskiego. Wyróżniał się umiejętnościami sportowymi (tenis stołowy, gra w piłkę nożną w RKU Sosnowiec). W 1951 zdał maturę. W 1954 ukończył Studium Dziennikarskie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po studiach nawiązał kontakt z katowickim „Wieczorem”, w którym publikował felietony. W latach 1953-68 tworzył audycje sportowe w Polskim Radiu. W latach 1968-1988 był 3-krotnie szefem Naczelnej Redakcji Programów Sportowych TVP. Jako dobry organizator skupiał wokół siebie entuzjastów sportu (np. Dariusz Szpakowski, Feliks Żmuda). Był sprawozdawcą na wielu imprezach sportowych, m.in. na olimpiadach w Rzymie, Tokio, Meksyku, Innsbrucku i Sapporo, mistrzostwach świata w piłce nożnej w RFN, Argentynie i Meksyku, rajdach Monte Carlo.

Autor wielu książek, w tym „Czas narodzin i czas umierania” (Warszawa 1999), które jest wspomnieniem o najsłynniejszym polskim komentatorze Janie Ciszewskim, a także reżyser ponad 40 filmów i reportaży o tematyce sportowej.

Pochowany na warszawskich Powązkach.