Ryszard Ganowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ryszard Ganowicz
Data i miejsce urodzenia 2 czerwca 1931
Wilno
Data i miejsce śmierci 22 maja 1998
Poznań
Senator I kadencji
Okres od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991
Przynależność polityczna Unia Demokratyczna
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ryszard Ganowicz (ur. 2 czerwca 1931 w Wilnie, zm. 22 maja 1998 w Poznaniu) – polski polityk, profesor Akademii Rolniczej w Poznaniu, senator I kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia inżynierskie na Wydziale Budownictwa Lądowego Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu oraz studia magisterskie na Politechnice Gdańskiej. Podjął zatrudnienie jako pracownik naukowy tej uczelni, następnie pracował na Akademii Rolniczej w Poznaniu. W latach 1967–1969 wykładał na Uniwersytecie w Chartumie w Sudanie. W 1978 uzyskał tytuł profesora nauk technicznych. Dwa lata później należał do współzałożycieli „Solidarności” na Akademii Rolniczej, w 1981 stanął na czele komisji zakładowej związku. Funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej związku pełnił do 1989. W stanie wojennym, 17 grudnia 1981 został internowany (przetrzymywany w ośrodku internowania w Gębarzewie pod Gnieznem i w Ostrowie Wlkp.). Zwolniono go ponad pół roku później, 7 lipca 1982.

Od 1989 do 1991 był senatorem I kadencji z listy Komitetu Obywatelskiego. Reprezentował województwo poznańskie, brał udział w pracach Komisji Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej[1]; uczestniczył w pracach nad odtworzeniem samorządu terytorialnego w Polsce, współzałożyciel Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych (WOKiSS). Od 1990 do 1996 pełnił funkcję rektora Akademii Rolniczej w Poznaniu.

Działał w poznańskich strukturach ROAD, Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Należał do Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, stowarzyszeń naukowych i zawodowych, m.in. Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budowlanych, Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej. Opublikował podręczniki akademickie oraz liczne prace naukowe. W 1995 odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski[2].

Był ojcem Grzegorza Ganowicza.

W 2014 jego imieniem nazwano wiadukt w ciągu ulicy Wojska Polskiego nad trasą Niestachowską w Poznaniu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]