Ryszard Jamontt-Krzywicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ryszard Jamontt-Krzywicki
Szymon
Ilustracja
Generał Tadeusz Bór-Komorowski na Woli.
Od lewej: mjr Wacław Janaszek, gen. Tadeusz Bór-Komorowski, płk Jan Mazurkiewicz i kpt. Ryszard Jamontt-Krzywicki (adiutant).
kapitan kapitan
Data urodzenia 10 marca 1903
Data śmierci 25 lutego 1957
Przebieg służby
Stanowiska adiutant
Główne wojny i bitwy II wojna światowa,
powstanie antykomunistyczne 1944–1953
Grób na Powązkach Wojskowych.

Ryszard Jamontt-Krzywicki, ps. Szymon (ur. 10 marca 1903, zm. 25 lutego 1957) – inżynier, kapitan WP, adiutant trzech kolejnych dowódców Polskiego Państwa Podziemnego – gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, gen. Stefana Grota-Roweckiego i gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, po wojnie działacz podziemia antykomunistycznego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Współorganizator i członek siatki wywiadowczej założonej po wojnie w Polsce na zlecenie gen. Władysława Andersa, przez rotmistrza Witolda Pileckiego. Aresztowany przez UB, był sądzony w tzw. procesie „grupy Witolda”. Sądzony był m.in. z Marią Szelągowską i Tadeuszem Płużańskim. Prokuratorem oskarżającym w sprawie był major Czesław Łapiński, przewodniczącym składu sędziowskiego podpułkownik Jan Hryckowian (obaj byli dawnymi oficerami AK), sędzią – kapitan Józef Badecki. Skład sędziowski (jeden sędzia i jeden ławnik) był niezgodny z ówczesnym prawem. Ryszard Jamontt-Krzywicki został skazany na karę ośmiu lat pozbawienia wolności. Był osadzony w więzieniu mokotowskim[1]. W wyniku brutalnych tortur stracił między innymi dwa zęby i miał bliznę na czole. Zmarł dziewięć miesięcy po zwolnieniu z więzienia. Sekcja zwłok wykazała iż przeszedł zawał serca. Pochowany na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie (kwatera A24-6-14)[2].

Mężem córki Ryszarda Jamontt-Krzywickiego, Alicji Krzywickiej, był Franciszek Postawka – kierowca rajdowy, mistrz Polski.

W spektaklu telewizyjnym Ryszarda Bugajskiego „Śmierć rotmistrza Pileckiego” z 2006 r., w rolę Ryszarda Jamontt-Krzywickiego wcielił się Tomasz Sobczak[3].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan Łożański: W więzieniach PRL. Powojenne wspomnienia kuriera z Sanoka. Brzozów-Rzeszów: Muzeum Regionalne PTTK im. Adama Fastnachta w Brzozowie, Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich – Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, 1991, s. 54, 57. ISBN 83-900130-0-2.
  2. cmentarna - Warszawskie cmentarze
  3. Śmierć rotmistrza Pileckiego. filmpolski.pl. [dostęp 2011-07-10].