Ryszard Karger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ryszard Karger
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1 marca 1928
Warszawa
Data i miejsce śmierci 2 grudnia 2017
Szczecin
Dyrektor Naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej
Okres od 1964
do 1969
Poprzednik Jerzy Dyrowicz
Następca Tadeusz Żyłkowski
Dyrektor Naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej
Okres od 1976
do 1985
Poprzednik Tadeusz Żyłkowski
Następca Mieczysław Andruczyk
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi

Ryszard Karger, ps. „Krupp” (ur. 1 marca 1928 w Warszawie, zm. 2 grudnia 2017 w Szczecinie) – polski ekonomista, wieloletni dyrektor naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej w Szczecinie, „Honorowy Obywatel Szczecina”.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jako żołnierz Armii Krajowej ps. „Krupp” uczestniczył w powstaniu warszawskim, walcząc na warszawskim Powiślu w szeregach Grupy Bojowej „Krybar” (1. kompania III Zgrupowania Konrad). Po upadku powstania dostał się do niewoli niemieckiej (nr jeniecki 141323) i został wywieziony do Niemiec.
Po powrocie do Polski udał się na Wybrzeże. W 1950 ukończył Wyższą Szkołę Handlu Morskiego w Sopocie. Następnie pracował w firmach „Baltica” i „Polfracht” oraz przez dwa lata przebywał w Londynie jako pracownik Polskiej Misji Morskiej. W 1957 przeniósł się do Szczecina, gdzie podjął pracę w Polskiej Żegludze Morskiej jako kierownik w dziale eksploatacji floty. Po kilku latach pracy, w 1964 został po raz pierwszy mianowany dyrektorem naczelnym przedsiębiorstwa, którą to funkcję pełnił do 1969. W tym okresie, dzięki jego staraniom doszło do intensywnej rozbudowy floty PŻM oraz utworzenia stałego połączenia morskiego pomiędzy Świnoujściem a południową Skandynawią. W 1969 w wyniku decyzji politycznej został odwołany i skierowany do pracy do biura firmy agencyjnej PSAL w Antwerpii. Na stanowisko dyrektora naczelnego PŻM powrócił w 1976 i piastował je do 1985. Kierując przedsiębiorstwem, w 1977 podpisał „kontrakt stulecia” ze stoczniami brytyjskimi na budowę 22 statków dla Brytyjsko-Polskiej Spółki Żeglugowej. Podejmował liczne inicjatywy dla miasta, zakupując na jego potrzeby m.in. pierwsze maszyny do kładzenia asfaltu oraz do malowania znaków drogowych. W latach 1985-1989 był prezesem zarządu spółki Żegluga Polska S.A. Następnie w okresie 1989-1990 kierował Wolnym Obszarem Celnym Szczecin-Świnoujście, a w latach 1990-1997 - dyrektorem w spółce GAC Norpol Shipping. W latach 1997-2006 pełnił funkcję konsula honorowego Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Ryszard Karger był mocno związany z żeglarstwem. Zasiadał we władzach Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Okręgowego Związku Żeglarskiego w Szczecinie. Był również prezesem Centralnego Ośrodka Żeglarstwa PZŻ „Trzebież” oraz MKS Pogoń Szczecin.
W latach 50. XX wieku był radnym Miejskiej Rady Narodowej w Szczecinie. Od 1955 był współpracownikiem wywiadu wojskowego PRL o pseudonimie „Dukat”[1].

Odznaczenia i upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W uznaniu swych zasług został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (1955) oraz Medalem za Zasługi dla Miasta Szczecina (2011). W 2011 otrzymał również tytuł Honorowego Obywatela Szczecina. Otrzymał również tytuł Członka Honorowego PZŻ, Honorową Odznakę „Zasłużony dla Żeglarstwa Szczecińskiego”, Medale 65-lecia i 70-lecia Żeglarstwa Polskiego na Pomorzu Zachodnim” oraz Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego. Był laureatem takich nagród jak „Nieprzeciętny 89”, „Laur Bałtyku” oraz „Nestor Przedsiębiorczości”.

Od jego nazwiska pochodzi nazwa „kargerówka”, używana dla ocieplanych kurtek ortalionowych, jakie otrzymywali pracownicy przedsiębiorstwa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Shippingowa legenda ze skazą (pol.). www.portalmorski.pl, 2011-10-03. [dostęp 2017-12-08].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]