Ryszard Knosała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ryszard Knosała (ur. 21 lutego 1907 w Żelaznej koło Opola - zm. 6 lutego 1945 w obozie Dachau) - nauczyciel i działacz polski na Śląsku Opolskim oraz Warmii i Mazurach.

Nauki pobierał w Seminarium nauczycielskim w Tarnowskich Górach, które ukończył w roku 1927. Do czasu wybuchu II wojny światowej przebywał w Olsztynie, gdzie był kierownikiem szkoły polskiej. Był tam też komendantem Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP im. Grunwaldu. Sprawował on swoją funkcję nieoficjalnie, gdyż będąc obywatelem polskim nie wolno mu było angażować się w działanie polskich organizacji. Komendantem oficjalnym był Leon Włodarczak.

Po wybuchu wojny, w dniu 3 września 1939 roku został aresztowany, następnie przetransportowano go do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Prusach Wschodnich - Hohenbruch w pobliżu Królewca. Stamtąd został wywieziony do obozu w Działdowie, by po dwóch miesiącach głodówki trafić do obozu koncentracyjnego Dachau. W obozie tym pełnił funkcję tłumacza obozowego oraz został kierownikiem poczty obozowej. Szwagrem jego był ks. Józef Styp Rekowski, który też był razem z nim w Dachau[1].

Zmarł w obozie w wyniku epidemii tyfusu w 1945 roku. Po wojnie w mieście Oranienburg jego imieniem nazwano jedną z ulic. W hali sądu powiatowego w Dachau znajduje się tablica poświęcona pamięci "haftlinga" Dachau nr 3756 - Ryszarda Knosały[2][3].

Jego prochy złożono na cmentarzu komunalnym w Olsztynie (kw. 4 rząd 1 grób 1)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Malak Henryk Maria, Klechy w obozach śmierci (2012)
  2. Jan Chłosta, Olsztyn: Wspomnienie o Ryszardzie Knosale, naszawarmia.pl, 15 lutego 2017 [dostęp 2018-04-15].
  3. Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Ryszarda Knosały - O szkole, sp1olsztyn.edupage.org [dostęp 2018-04-15] (pol.).
  4. Znani i zasłużeni na Cmentarzu przy ul. Poprzecznej, ZCK Olsztyn

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Opolszczyzna, Ludzie, fakty, cyfry, ciekawostki, Opole, listopad 1961, str.15

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]