Ryszard Ogonowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ryszard Ogonowski
Data i miejsce urodzenia 2 kwietnia 1939
Przemyśl, Polska
Przebieg służby
Lata służby 1958–1997
Jednostki Szkoła Oficerska Artylerii Przeciwlotniczej
25 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej
Warszawski Okręg Wojskowy
46 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej
55 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej
12 Dywizja Zmechanizowana
Stanowiska podchorąży
dowódca plutonu
dowódca baterii
starszy specjalista
dowódca pułku
Szef Obrony Przeciwlotniczej
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi Brązowy Krzyż Zasługi Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”

Ryszard Ogonowski (ur. 2 kwietnia 1939 w Przemyślu) – polski dowódca wojskowy, pułkownik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu wstępuje do Wojska Polskiego. Służbę wojskową rozpoczyna w 1958 r. jako podchorąży Oficerskiej Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie. Reprezentuje szkołę w zawodach w siatkówkę, zdobywa wraz z zespołem w 1959 r. tytuł mistrzowski w POW. Zostaje również mistrzem Szkół Oficerskich, w biegu na 800 m zajmuje I miejsce. Rozpoczyna służbę nu stanowisku dowódcy plutonu w 1 baterii 25 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej 9 DZ w Jarosławiu. Od 1966 r. jest dowódcą baterii, którą przekazuje w 1969 r., zostaje skierowany na studia do Akademii Sztabu Generalnego WP w Warszawie. W 1972 rozpoczyna służbę w szefostwie Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Warszawskim Okręgu Wojskowym. Jest starszym specjalistą, organizuje szkolenie bojowe oddziałów przeciwlotniczych. W 1973 r. rozpoczyna jesienią dowodzenie 46 Pułkiem Artylerii Przeciwlotniczej 15 DZ. Od 1977 r. dowodzi 55 Pułkiem Artylerii Przeciwlotniczej przezbrojonym w rakiety typu ,,KUB”, który przez trzy kolejne lata (1977-78-79) przoduje w Wojsku Polskim. Pod koniec 1979r. przekazuje dowodzenie pułkiem, a następnie obejmuje stanowisko Szefa Obrony Przeciwlotniczej 12 Dywizji Zmechanizowanej. Wiosną 1982 r. obejmuje stanowisko szefa Wojsk OPL Marynarki Wojennej w Gdyni. Jest pomysłodawcą prowadzenia strzelań rakietami przeciwlotniczymi na polskim poligonie nadmorskim do rakiet wystrzeliwanych z okrętów, organizuje ćwiczenia doświadczalne. W 1984 r. jest słuchaczem kursu Operacyjno-Taktycznego w Akademii MW w obecnym Petersburgu. Służbę w Dowództwie MW kończy w 1990 r. obejmując jednocześnie stanowisko komendanta Wojskowego Zespołu Wypoczynkowego ,,Jantar” w Juracie.

Awanse[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dariusz Pałaczyński, Ryszard Polewiak - 55 Pułk Przeciwlotniczy - folder pamiątkowy w rocznicę powstania pułku.