Rzeki w Macedonii Północnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rzeki w Macedonii Północnej

Warunki hydrograficzne[edytuj | edytuj kod]

Charakter sieci rzecznej Macedonii Północnej kształtują rzeźba terenu kraju oraz jego klimat. Macedonia Północna jest krajem górzystym – góry i wzgórza zajmują 79% powierzchni. Średnia wysokość nad poziomem morza wynosi 850 m, a najwyższy szczyt Korab osiąga 2764 m n.p.m. Tak więc rzeki Macedonii Płn. mają w większości charakter górski. Klimat Macedonii Płn. jest śródziemnomorski na południu kraju, umiarkowanie kontynentalny w centrum i na północy, a w wysokich górach – górski. Przeciętna roczna ilość opadów wynosi 680 mm, jednak opady są rozłożone bardzo nierównomiernie – w zachodniej części kraju przekraczają 1000 mm, podczas gdy w dolinie Wardaru nie osiągają nawet 500 mm rocznie. Kotlina Ovče Polje jest najsuchszym obszarem na Bałkanach. Kraj odczuwa niedostatek wody, czemu usiłuje się zaradzić poprzez budowę licznych zbiorników retencyjnych i nawadnianie gruntów rolnych.

Sieć rzeczna[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Macedonii Północnej stwierdzono istnienie 4144 źródeł o łącznej wydajności 991,9 mln m³ rocznie. Jednak tylko 58 z nich ma wydajność przekraczającą 100 l/s. Teren kraju przecina 250 cieków wodnych o powierzchni zlewni ponad 20 km².

Przeważająca większość terytorium Macedonii Płn. leży w zlewisku Morza Egejskiego, tylko peryferyjne obszary nadgraniczne należą do innych zlewisk. Do zlewiska Morza Adriatyckiego należy południkowy pas terenów wzdłuż granicy z Albanią, oddzielony od centrum kraju pasmami górskimi Szar Płanina, Bistra, Plakenska Planina, Bigla i Baba. Do tego zlewiska należy również pozornie bezodpływowy obszar zlewni jeziora Prespa, z którego wody pod ziemią spływają do Jeziora Ochrydzkiego. Do zlewiska Morza Czarnego należy tylko jeden skrawek na północ od pasma górskiego Crna Gora.

Największą, najdłuższą i najważniejszą rzeką dzisiejszej Republiki Macedonii Północnej jest Wardar, od którego dawniej teren ten był zwany Macedonią Wardarską (w odróżnieniu od Macedonii Egejskiej i Macedonii Piryńskiej). Zlewnia Wardaru zajmuje 80% powierzchni kraju. Dolina Wardaru jest najważniejszym obszarem osadniczym Macedonii Płn. – leżą w niej miasta Gostiwar, Tetowo, stołeczne Skopje, Negotino i Gewgelija. Doliną Wardaru przebiegają również najważniejsze szlaki komunikacyjne Macedonii Północnej – droga i linia kolejowa ze Skopja i Kumanowa przez Gewgeliję do Salonik.

Rzeki w Macedonii Północnej nie są żeglowne. Mają duży potencjał energetyczny, wykorzystany tylko w niewielkiej części.

Zlewiska w Macedonii Północnej[edytuj | edytuj kod]

zlewisko powierzchnia w km² powierzchnia w % główna rzeka
Morza Egejskiego 22 319 86,80 Wardar
w tym: 20 535 79,86 Wardar
1535 5,97 Strumica
129 0,50 Lebnica
120 0,47 jez. Dojran
Morza Adriatyckiego 3350 13,03 Czarny Drin
Morza Czarnego 44 0,17 Binačka Morava

Zlewisko Morza Egejskiego[edytuj | edytuj kod]

Zlewisko Morza Adriatyckiego[edytuj | edytuj kod]

Zlewisko Morza Czarnego[edytuj | edytuj kod]