Sąd Boży (film 1911)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy polskiego filmu z 1911 r. Zobacz też: inne znaczenie tego słowa.
Sąd Boży
Gatunek Dramat, niemy
Rok produkcji 1911
Data premiery 13 grudnia 1911
Kraj produkcji Imperium Rosyjskie
Język polski
Reżyseria Stanisław Knake-Zawadzki
Scenariusz Stanisław Knake-Zawadzki
Główne role Stanisław Knake-Zawadzki
Maria Mirska
Teodor Roland
Zdjęcia Witalis Korsak-Gołogowski
Scenografia Józef Galewski
Produkcja Kooperatywa Artystyczna

Sąd Boży – polski niemy film fabularny z 1911 roku, oparty na dramacie Stanisława Wyspiańskiego pod tytułem Sędziowie[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Przebieg akcji filmu możemy zrekonstruować na podstawie tekstu dramatu. Bogaty Żyd, Samuel, otrzymał niegdyś gospodarstwo Dziada w ramach spłaty długów. Dziad pragnął zabić Samuela, za co sąd skazał go na wieloletnie więzienie. Po śmierci żony Dziada Samuel bierze jego córkę, Jewdochę, na służbę w swoim domu. Samuel, wraz ze swoim cynicznym synem Natanem, zajmują się handlem młodymi kobietami. Natan uwodzi Jewdochę, ale szybko ją odtrąca i każe jej zabić ich dziecko. Jewdocha jest zrozpaczona. Natan pragnie zlikwidować świadka swoich zbrodni i morduje ją strzałem z rewolweru. Sytuacja zostaje przez niego tak ustawiona, aby wszystkie dowody wskazywały na winę Urlopnika, brata dziewczyny. W sądzie do głosu dochodzi Joas, wrażliwy brat Natana, który nie może znieść postawy brata – wskazuje jego oraz ojca jako morderców. Joas nagle umiera, nie wytrzymując psychicznie ogromu zła i nieszczęść. Wstrząśnięty tym faktem Samuel bierze na siebie całą winę za zbrodnię[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Obsada filmu podana za Stanisławem Janickim[1]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Stanisław Janicki, Polskie filmy fabularne 1902-1988, wyd. 1, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1990, s. 11, ISBN 978-83-221-0503-0, OCLC 24209334.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]