Sąd Najwyższy Australii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Sąd Najwyższy (Australia))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wejście do gmachu Wysokiego Sądu Australii w Canberze

Sąd Najwyższy Australii (ang. High Court of Australia, pol. Wysoki Sąd Australii) – naczelny organ sądownictwa federalnego w Związku Australijskim. Siedziba Sądu znajduje się w Canberze w Australijskim Terytorium Stołecznym.

Utworzenie Federalnego Sądu Najwyższego przewidywała sekcja 71 Ustawy Konstytucyjnej Związku Australijskiego z 1900. Sąd został ustanowiony na podstawie Judiciary Act z 25 sierpnia 1903.

Pierwsze posiedzenie Wysokiego Sądu Australii miało miejsce 6 października 1903 w Melbourne.

W skład Sądu wchodzi siedmiu sędziów oficjalnie mianowanych przez gubernatora generalnego Australii: Prezes Sądu Najwyższego (Chief Justice of Australia) oraz sześciu innych sędziów. Obecnym Prezesem Sądu jest Susan Kiefel.

Wysoki Sąd Australii zajmuje najwyższą pozycję w hierarchii sądów w Australii i jest ostatnią instancją odwoławczą. Do jego głównych funkcji należy:

  • dokonywanie sądowej kontroli konstytucyjności prawa, stanowionego zarówno na szczeblu federalnym przez Parlament Australii, jak i na szczeblu stanowym przez parlamenty stanowe;
  • stosowanie i dokonywanie wykładni przepisów Konstytucji;
  • rozpatrywanie kasacji od decyzji sądów federalnych, stanowych i terytorialnych.

Jurysdykcji Sądu Najwyższego Australii podlegają dwie główne kategorie spraw. Po pierwsze rozstrzyga sprawy wniesione bezpośrednio do Wysokiego Sądu, sprawy wymagające interpretacji przepisów Konstytucji oraz sprawy o szczególnym znaczeniu publicznym i sprawy, w których odstępuje od swoich wcześniejszych decyzji. Po drugie rozpatruje odwołania od decyzji innych sądów.
Rozstrzygnięcia Federalnego Sądu Najwyższego są wiążące dla wszystkich australijskich sądów, włącznie ze stanowymi i terytorialnymi Sądami Najwyższymi.

Obecny skład[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]