Sędzia John Deed

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sędzia John Deed
Judge John Deed
Gatunek obyczajowy, dramat sądowy
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Oryginalny język angielski
Twórcy Gordon Frank Newman
Główne role Martin Shaw
Jenny Seagrove
Muzyka tytułowa Debbie Wiseman
Liczba odcinków 29
Liczba serii 6
Produkcja
Produkcja One Eyed Dog
na zlecenie BBC
Scenariusz Gordon Frank Newman
Czas trwania odcinka 90 min.
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Wielka Brytania
Data premiery 9 stycznia 2001
Stacja telewizyjna BBC One
Pierwsza emisja 9 stycznia 2001 - 18 stycznia 2007
Lata emisji 2001-07
Strona internetowa

Sędzia John Deed (Judge John Deed) – brytyjski serial telewizyjny, łączący elementy dramatu sądowego i serialu obyczajowego, emitowany w latach 2001-2007 na antenie telewizji BBC One. Łącznie wyprodukowano 29 odcinków o średniej długości ok. 90 minut, podzielonych na sześć serii. Pomysłodawcą i scenarzystą serialu był Gordon Frank Newman, a w roli tytułowej występował Martin Shaw.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Tytułowym bohaterem serialu jest Sir John Deed, sędzia angielskiego Sądu Najwyższego (choć należy pamiętać, że ze względu na diametralnie inny model struktury sądownictwa w Polsce i Anglii, jego zadania są bliższe pracy sędziów naszych sądów okręgowych, tyle że cieszy się znacznie większym prestiżem i przywilejami). W przeciwieństwie do większości swoich konserwatywnych i ultralegalistycznych kolegów, sędzia Deed jest gorliwym wyznawcą zasady, że "sprawiedliwość musi iść przed prawem", co wciąga go w permanentne konflikty z przełożonymi i wpływowymi środowiskami, np. biznesu. Ponadto serial pokazuje także niełatwe życie prywatne sędziego - playboya, który pomimo pięćdziesiątki na karku i dorosłej córki, wciąż nie może się ustatkować, co nie sprzyja jego zawodowej reputacji.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Serial był dość powszechnie oskarżany o prezentowanie bardzo wyidelizowanego, niemającego wiele wspólnego z rzeczywistością obrazu brytyjskiego sądownictwa. Ukazały się liczne publikacje prasowe dowodzące, iż w rzeczywistości wiele decyzji sędziego Deeda byłoby natychmiast uchylonych przez wyższą instancję (co w serialu dzieje się sporadycznie), a on sam mógłby mieć kłopoty dyscyplinarne[1].

Produkcja i dystrybucja[edytuj | edytuj kod]

Serial powstał jako autorski projekt pisarza i scenarzysty Gordona Franka Newmana, dla którego był to trzeci serial realizowany dla BBC, w tym drugi o tematyce prawniczej, po Law & Order z 1978 roku (którego nie należy mylić ze znacznie bardziej znanym amerykańskim serialem o takim samym tytule). Napisał on scenariusze wszystkich odcinków, był także producentem serialu, który na zlecenie BBC realizowała jego firma One-Eyed Dog.

Sceny studyjne kręcono w hali zdjęciowej zlokalizowanej w Bushey w hrabstwie Hertfordshire. Głównym miejscem realizacji scen plenerowych było Aylesbury, gdzie ekipa uzyskała zgodę na wykorzystanie budynku autentycznego sądu, choć tylko z zewnątrz.

Premierowe emisje serialu odbywały się na antenie BBC One, we wtorkowe lub czwartkowe wieczory. Ponadto serial był pokazywany na kanałach BBC przeznaczonych dla publiczności zagranicznej, w tym na dostępnym wówczas w Polsce BBC Prime. Prawa do jego emisji zostały zakupione również przez lokalnych nadawców z kilku państw, m.in. z Belgii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Profil serialu w bazie British Film Institute (ang.) [dostęp 2010-11-16]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]