Sędziwoj „Głowacz” Leżeński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sędziwoj Leżeński
Herb
Nałęcz
Rodzina Leżeńscy herbu Nałęcz
Data urodzenia około 1420
Data i miejsce śmierci 3 października 1466
Toruń
Ojciec Jan „Głowacz” Leżeński (junior)
Matka Katarzyna Leżeńska
Żona

Anna Gólczewska

Dzieci

Hieronim
Abraham
Sędziwoj
Mikołaj
Anna
Zofia

Sędziwoj „Głowacz” Leżeński (ur. około 1420, zm. 3 października 1466 w Toruniu) – rycerz księcia Witolda, uczestnik wielu bitew, założyciel Głowaczowa.

Sędziwoj „Głowacz” Leżeński piastował urząd chorążego sandomierskiego. W późniejszym czasie był m.in: starostą lubelskim (1457), podkomorzym sandomierskim (1458), starostą inowłodzkim.W 1458 roku otrzymał w zastaw Lubochnię. Został wojewodą sieradzkim (1461).

Sędziwoj był rycerzem Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda Kiejstutowicza. Posiadał znaczną ilość ziem i wsi. Walczył z Krzyżakami, a w 1454 roku popadł w niewolę podczas bitwy pod Chojnicami. W 1445 roku, za zezwoleniem księcia mazowieckiego Bolesława, założył miasto Głowaczów, na prawie chełmińskim. W roku 1466 został wysłany przez króla Kazimierza IV na synod do Łęczycy z żądaniem posiłków na wojnę pruską. Zmarł w tym samym roku na zarazę przebywając w Toruniu podczas rokowań pokojowych z Krzyżakami. Z żoną Anną Gólczewską herbu Prawdzic miał sześcioro dzieci: Hieronima, Abrahama, Sędziwoja, Mikołaja, Annę oraz Zofię[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sędziwój Leżeński h. Nałęcz (c.1420 - 1466) - Genealogy, www.geni.com [dostęp 2017-12-03] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adam Boniecki, Herbarz Polski, t. VI str. 344 (Gostomscy h. Nałęcz)