Sławomir Kopański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sławomir Kopański
Data i miejsce urodzenia 4 kwietnia 1939
Zapusta
Data śmierci 2 listopada 2014
Poseł na Sejm kontraktowy
Okres od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991
Przynależność polityczna Sojusz Lewicy Demokratycznej
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Sławomir Marian Kopański (ur. 4 kwietnia 1939 w Zapuście, zm. 2 listopada 2014[1]) – polski nauczyciel i polityk, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1960 studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, zdobywając tytuł zawodowy magistra matematyki. Pracę jako nauczyciel rozpoczął w Ostrowcu Świętokrzyskim. W latach 1964–1970 był wykładowcą w Studium Nauczycielskim, a od 1970 pracował w Zespole Szkół Hutniczych w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie od 1976 do 1996 pełnił funkcję dyrektora[2].

W 1966 wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, z której ramienia był radnym, a od 1980 przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 1989 uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy z okręgu skarżyskiego. Na koniec kadencji należał do Parlamentarnego Klubu Lewicy Demokratycznej, zasiadał w Komisji Samorządu Terytorialnego (przekształconej w Komisję Samorządu Terytorialnego, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej), a także w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących samorządu terytorialnego. Nie ubiegał się o reelekcję.

Po odejściu ze stanowiska dyrektora szkoły do czasu przejścia na emeryturę pracował jako naczelnik Wydziału Edukacji w ostrowieckim Urzędzie Miasta. Sprawował także mandat radnego powiatu ostrowieckiego I kadencji. Był członkiem rady Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Zespołu Szkół Nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 2003 opublikował opracowanie W poszukiwaniu matematycznych talentów. Uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Ostrowca Świętokrzyskiego”.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]