Sławomir Matczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sławomir Matczak
Data i miejsce urodzenia 17 czerwca 1961
Warszawa
Zawód, zajęcie dziennikarz
aktor
pedagog

Sławomir Matczak (ur. 17 czerwca 1961 w Warszawie) – polski dziennikarz telewizyjny, publicysta związany z TVP.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1984 ukończył Wydział Aktorski w PWST w Warszawie.

Aktor Teatru Polskiego w Warszawie w latach 1984–1990. Zagrał postać Willy Neumana w Pograniczu w ogniu[1]. Od 1991 współpracował z Telewizją Polską. Od 2009 wykładał na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, współpracuje z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury oraz Polskim Instytutem Dyplomacji. W kwietniu 2013 założył własną firmę szkoleniową „ESEMEDIA”. W październiku zarejestrował „Fundację Mała Polska” w Nepalu. W lipcu 2014 przeniesiony do Agencji Pracy Tymczasowej Leasing Team skąd w lipcu 2015 został dyscyplinarnie zwolniony. Dziennikarz programu informacyjnego Panorama w TVP2. W TVP3 i TVP Info redaktor do spraw ekonomicznych[2].

Wydawca serwisów TVP Info oraz programów publicystycznych Twoje Info, Twoja Sprawa oraz reportaży w programie Puls Polski. Dziewięciokrotny laureat nagrody dziennikarskiej "Ostrego Pióra". Wykładowca na wydziałach dziennikarskich i PR na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu i w Wyższej Szkole Europejskiej im ks. Tischnera w Krakowie.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Był mężem Jolanty Pieńkowskiej, z którą ma syna Mateusza (ur. 1987). Obecnie żonaty z Agnieszką Suwaj, z którą ma dwoje dzieci, Magdę i Mikołaja[3].

Nagrody dziennikarskie[edytuj | edytuj kod]

  • 2005: Laureat „Ostrego Pióra”[4]
  • 2008: Laureat Nagrody „Skrzydła KRD” Krajowego Rejestru Długów[5]
  • 2009: Laureat Nagrody Gazety Finansowej za magazyn „Biznes” w TVP Info[6]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]