Sławomir Siwek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sławomir Siwek
Data i miejsce urodzenia 11 października 1950
Warszawa
Poseł I kadencji Sejmu
Okres od 25 listopada 1991
do 31 maja 1993
Przynależność polityczna Porozumienie Centrum
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi

Sławomir Adam Siwek (ur. 11 października 1950 w Warszawie) – polski polityk, dziennikarz, publicysta, poseł na Sejm I kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1975 studia z zakresu ekonomiki produkcji w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Pracował jako dziennikarz w dzienniku „Słowo Powszechne”. W 1980 organizował struktury NSZZ „Solidarność”, kierował komisją zakładową związku. W 1981 był redaktorem naczelnym „Ilustrowanego Tygodnika Katolików Zorza”, zasiadł też w zarządzie oddziału SDP. Po wprowadzeniu stanu wojennego zatrudniony jako zastępca redaktora naczelnego periodyku „Królów Apostołów”. Był też w latach 80. doradcą w sekretariacie Episkopatu Polski i rzecznikiem prasowym komitetu organizacyjnego Fundacji Rolniczej. Publikował także w prasie katolickiej.

Na początku lat 90. był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy. Od 1991 do 1993 sprawował mandat posła na Sejm I kadencji z listy POC z listy ogólnopolskiej kandydatów w okręgu chełmsko-zamojskim. Był współzałożycielem i do 1995 prezesem zarządu Fundacji Prasowej „Solidarność” wydającej przez pewien czas m.in. „Express Wieczorny”. Następnie kierował wydawnictwem TR Obserwator. W latach 2006–2009 był członkiem zarządu TVP.

Należał do Porozumienia Centrum, od 2001 związany z Prawem i Sprawiedliwością.

3 lipca 2009 wybrany przez radę nadzorczą na prezesa zarządu Telewizji Polskiej S.A. w miejsce p.o. Piotra Farfała[1], jednak sąd rejestrowy w I instancji 13 lipca 2009 odmówił dokonania jego wpisu do KRS, uznając uchwały rady nadzorczej za nieistniejące[2]. W 2010 stanął na czele rady Fundacji Solidarna Wieś.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]