Słowacka Extraliga siatkarzy (2014/2015)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Słowacka Extraliga siatkarzy 2014/2015
2013/2014 2015/2016
Szczegóły rozgrywek
Organizator Slovenská Volejbalová Federácia
Termin 19.09.2014 - 21.04.2015
Sezon XXIII
Liczba drużyn 10
Beniaminki VK KDS Šport Koszyce
Mistrz VK MIRAD PU Prešov
Strona internetowa

Słowacka Extraliga siatkarzy 2014/2015 – 23. sezon walki o mistrzostwo Słowacji organizowany przez Słowacki Związek Piłki Siatkowej (słow. Slovenská Volejbalová Federácia, SVF). Zainaugurowany został 19 września 2014 roku i trwał do 21 kwietnia 2015 roku.

Mistrzem Słowacji została drużyna VK MIRAD PU Prešov, która w finale fazy-play-off pokonała zespół Spartak VKP Komárno.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

  • Pierwsza faza: uczestniczyło w niej 10 drużyn, które rozegrały ze sobą po dwa spotkania systemem kołowym. Sześć najlepszych awansowało do rywalizacji o miejsca 1-6, a cztery pozostałe do rywalizacji o miejsca 7-10.
  • Druga faza: w obu grupie rywalizującej o miejsca 1-6 zespoły rozegrały ze sobą po dwa spotkania systemem kołowym. W rywalizacji o miejsca 7-10 zespoły rozegrały ze sobą po trzy spotkania systemem kołowym. Wszystkie drużyny z grupy 1-6 i dwie najlepsze z grupy 7-10 awansowały do fazy play-off. Dwie najsłabsze drużyny z grupy 7-10 dołączyły do rywalizacji w barażach z dwiema drużynami z niższej ligi.
  • Trzecia faza: składała się z fazy play-off i baraży. W fazie play-off drużyny rozegrały ćwierćfinały (do trzech zwycięstw), dwumecze o miejsca 5-8, półfinały (do trzech zwycięstw), dwumecz o 7. miejsce, dwumecz o 5. miejsce, mecze o 3. miejsce (do trzech zwycięstw) oraz mecze finałowe (do czterech zwycięstw), które wyłoniły mistrza Słowacji. W barażach rywalizowały 4 drużyny, które rozegrały ze sobą po dwa spotkania. Dwie najlepsze zapewniły sobie udział w najwyżej klasie rozgrywkowej w kolejnym sezonie.

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Mapa lokalizacyjna Słowacji
COP
COP
SMY
SMY
HUM
HUM
NIT
NIT
PRE
PRE
PRI
PRI
SVI
SVI
SKO
SKO
SLU
SLU
KOS
KOS
Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów biorących udział w rozgrywkach
  Extraliga 2014/2015  
HUM ŠK Chemes Spišská Nová Ves 1
SVI VK Slávia Svidník 2
SMY VO TJ Spartak Myjava 3
PRE VK MIRAD PU Prešov 4
PRI VK Prievidza 5
COP COP Trenčín 6
NIT VK Ekonóm SPU Nitra 7
SKO Spartak VKP Komárno 8
SLU VKM Stará Ľubovňa 9
Aiga uparrow inv.svg Awans z 1. ligi
KOS VK KDS Šport Koszyce

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie (jeśli ta została zamieszczona),
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie.

Klub ŠK Chemes Spišská Nová Ves do grudnia 2014 roku występował jako ŠK Chemes Humenné.

Pierwsza faza[edytuj | edytuj kod]

Tabela wyników[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 COP SKO HUM SMY NIT KOS PRE PRI SVI SLU
COP Trenčín - 1:3 1:3 1:3 3:2 3:2 1:3 0:3 2:3 3:2
Spartak VKP Komárno 3:0 - 3:1 3:0 3:1 3:0 0:3 2:3 3:0 3:0
ŠK Chemes Spišská Nová Ves 3:0 3:0 - 3:0 3:0 3:0 1:3 3:2 3:1 3:0
VO TJ Spartak Myjava 1:3 0:3 3:1 - 3:1 3:2 2:3 1:3 3:1 3:0
VK Ekonóm SPU Nitra 0:3 1:3 0:3 1:3 - 3:1 0:3 1:3 3:0 3:0
VK KDS Šport Koszyce 1:3 0:3 0:3 0:3 3:2 - 1:3 0:3 3:0 3:1
VK MIRAD PU Prešov 3:1 3:2 3:0 3:0 3:0 3:0 - 3:1 3:0 3:0
VK Prievidza 3:0 2:3 0:3 3:0 3:2 3:0 1:3 - 3:0 3:0
VK Slávia Svidník 3:0 0:3 1:3 0:3 3:0 3:1 1:3 1:3 - 3:2
VKM Stará Ľubovňa 3:0 0:3 0:3 0:3 3:2 2:3 1:3 0:3 2:3 -

Źródło: svf-web.azurewebsites.net
1 Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory:

     zwycięstwo gospodarzy

     zwycięstwo gości

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M
W
P
3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 S
wyg.
prz.
stos.
zdob.
str.
stos.
1 VK MIRAD PU Prešov 51 18 18 0 7 8 3 0 0 0 68 54 14 3.86 1597 1343 1.19
2 Spartak VKP Komárno 43 18 14 4 9 4 1 2 0 2 64 46 18 2.56 1514 1303 1.16
3 ŠK Chemes Spišská Nová Ves 42 18 14 4 10 3 1 1 3 0 64 47 17 2.76 1524 1303 1.17
4 VK Prievidza 39 18 13 5 8 3 2 2 2 1 67 45 22 2.05 1525 1399 1.09
5 VO TJ Spartak Myjava 30 18 10 8 4 5 1 1 2 5 65 34 31 1.1 1470 1437 1.02
6 COP Trenčín 16 18 6 12 1 2 3 1 5 6 69 25 44 0.57 1426 1607 0.89
7 VK Slávia Svidník 15 18 6 12 2 1 3 0 5 7 66 23 43 0.53 1393 1518 0.92
8 VK Ekonóm SPU Nitra 13 18 3 15 2 1 0 4 5 6 68 22 46 0.48 1437 1581 0.91
9 VK KDS Šport Koszyce 12 18 4 14 1 1 2 2 4 8 67 20 47 0.43 1375 1558 0.88
10 VKM Stará Ľubovňa 9 18 2 16 1 0 1 4 2 10 66 16 50 0.32 1315 1527 0.86

Źródło: svf-web.azurewebsites.net
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     przejście do grupy 1-6

     przejście do grupy 7-10

Druga faza[edytuj | edytuj kod]

Grupa 1-6[edytuj | edytuj kod]

Tabela wyników[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 COP SKO HUM SMY PRE PRI
COP Trenčín - 1:3 0:3 1:3 0:3 0:3
Spartak VKP Komárno 3:1 - 3:0 3:1 3:0 0:3
ŠK Chemes Spišská Nová Ves 2:3 1:3 - 3:0 1:3 3:1
VO TJ Spartak Myjava 3:0 1:3 1:3 - 0:3 0:3
VK MIRAD PU Prešov 3:0 3:1 3:1 3:0 - 0:3
VK Prievidza 3:1 2:3 2:3 3:0 0:3 -

Źródło: svf-web.azurewebsites.net
1 Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory:

     zwycięstwo gospodarzy

     zwycięstwo gości

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M
W
P
3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 S
wyg.
prz.
stos.
zdob.
str.
stos.
1 VK MIRAD PU Prešov 75 28 26 2 12 11 3 0 0 2 101 78 23 3.39 2385 2005 1.19
2 Spartak VKP Komárno 66 28 22 6 11 9 2 2 1 3 102 71 31 2.29 2414 2114 1.14
3 VK Prievidza 59 28 19 9 13 4 2 4 3 2 103 68 35 1.94 2365 2210 1.07
4 ŠK Chemes Spišská Nová Ves 57 28 19 9 12 5 2 2 6 1 103 67 36 1.86 2388 2148 1.11
5 VO TJ Spartak Myjava 36 28 12 16 5 6 1 1 5 10 99 43 56 0.77 2221 2233 0.99
6 COP Trenčín 18 28 7 21 1 2 4 1 9 11 105 32 73 0.44 2091 2490 0.84

Źródło: svf-web.azurewebsites.net
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     faza play-off


Grupa 7-10[edytuj | edytuj kod]

Tabela wyników[edytuj | edytuj kod]

1 runda[edytuj | edytuj kod]
Gospodarz \ Gość1 NIT KOS SVI SLU
VK Ekonóm SPU Nitra - 3:1 2:3 3:2
VK KDS Šport Koszyce 3:0 - 0:3 3:2
VK Slávia Svidník 2:3 3:2 - 3:1
VKM Stará Ľubovňa 2:3 0:3 3:2 -

Źródło: svf-web.azurewebsites.net
1 Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory:

     zwycięstwo gospodarzy

     zwycięstwo gości

2 runda[edytuj | edytuj kod]
Gospodarz \ Gość1 NIT KOS SVI SLU
VK Ekonóm SPU Nitra - 3:0 3:1 0:3
VK KDS Šport Koszyce 3:0 - 0:3 3:0
VK Slávia Svidník 3:0 3:2 - 1:3
VKM Stará Ľubovňa 1:3 0:3 0:3 -

Źródło: svf-web.azurewebsites.net
1 Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory:

     zwycięstwo gospodarzy

     zwycięstwo gości

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M
W
P
3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 S
wyg.
prz.
stos.
zdob.
str.
stos.
1 VK Slávia Svidník 38 30 14 16 6 2 6 2 7 7 115 53 62 0.85 2467 2520 0.98
2 VK Ekonóm SPU Nitra 32 30 10 20 3 4 3 5 5 10 115 45 70 0.64 2483 2625 0.95
3 VK KDS Šport Koszyce 31 30 10 20 6 1 3 4 5 11 110 43 67 0.64 2311 2514 0.92
4 VKM Stará Ľubovňa 20 30 5 25 2 1 2 7 4 14 113 33 80 0.41 2322 2588 0.9

Źródło: svf-web.azurewebsites.net
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Drużynom doliczono punkty z pierwszej fazy sezonu
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     faza play-off

     baraże

Trzecia faza[edytuj | edytuj kod]

Faza play-off[edytuj | edytuj kod]

Drabinka[edytuj | edytuj kod]

 Ćwierćfinały Półfinały Finały
 
 1 VK MIRAD PU Prešov3 333     
 8 VK Ekonóm SPU Nitra0 111       
      1 VK MIRAD PU Prešov3 333       
      4 ŠK Chemes Spišská Nová Ves0 012         
 4 ŠK Chemes Spišská Nová Ves3 3133            
 5 VO TJ Spartak Myjava1 0320          
          1 VK MIRAD PU Prešov4 3333   
          2 Spartak VKP Komárno0 0120   
 3 VK Prievidza3 333           
 6 COP Trenčín0 011             
      3 VK Prievidza2 03030       
      2 Spartak VKP Komárno3 30313     
 2 Spartak VKP Komárno3 333             4 ŠK Chemes Spišská Nová Ves1 2321 
 7 VK Slávia Svidník0 120           3 VK Prievidza3 3233 
       8 VK Ekonóm SPU Nitra0 00         
       5 VO TJ Spartak Myjava6 33           
             5 VO TJ Spartak Myjava4 13
             7 VK Slávia Svidník3 30
       6 COP Trenčín3 12           
     7 VK Slávia Svidník6 33         
         8 VK Ekonóm SPU Nitra2 02
     6 COP Trenčín6 33

Baraże[edytuj | edytuj kod]

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Drużyna Pozycja w sezonie
VK KDS Šport Košice 9. miejsce w Extralidze
VKM Stará Ľubovňa 10. miejsce w Extralidze
MVK Lokomotíva Zvolen 1. miejsce w 1. lidze wschodniej
VŠK Púchov 1. miejsce w 1. lidze zachodniej

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M
W
P
3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 S
wyg.
prz.
stos.
zdob.
str.
stos.
1 VK KDS Šport Koszyce 13 6 4 2 2 2 0 1 0 1 22 14 8 1.75 519 428 1.21
2 VKM Stará Ľubovňa 12 6 4 2 3 1 0 0 2 0 21 14 7 2 495 442 1.12
3 MVK Lokomotíva Zvolen 10 6 4 2 0 2 2 0 1 1 25 13 12 1.08 527 547 0.96
4 VŠK Púchov 1 6 0 6 0 0 0 1 2 3 22 4 18 0.22 407 531 0.77

Źródło: svf-web.azurewebsites.net
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     utrzymanie się w lub awans do Extraligi

     pozostanie w lub spadek do 1. ligi

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna
1. VK MIRAD PU Prešov
2. Spartak VKP Komárno
3. VK Prievidza
4. ŠK Chemes Spišská Nová Ves
5. VO TJ Spartak Myjava
6. VK Slávia Svidník
7. COP Trenčín
8. VK Ekonóm SPU Nitra
9. VK KDS Šport Koszyce
10. VKM Stará Ľubovňa

Wyróżnienia indywidualne[1][edytuj | edytuj kod]

MVP Najlepszy
atakujący
Najlepszy
blokujący
Najlepszy
rozgrywający
Najlepszy
przyjmujący
Najlepszy
libero
Andrej Patúc
(Spartak VKP Komárno)
Kervin Piñerua
(VK Prievidza)
Michal Červeň
(VK MIRAD PU Prešov)
Peter Ondrovič
(COP Trenčín)
Kamil Feňo
(VK MIRAD PU Prešov)
Andrej Patúc
(Spartak VKP Komárno)
Martin Sopko
(VK MIRAD PU Prešov)
Ľuboš Nemec
(Spartak VKP Komárno)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Najlepšími hráčmi extraligy sú Patúc a Kuciaková, www.svf.sk [dostęp 2017-11-20] (słow.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]