Słupna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Słupna
Dzielnica Mysłowic
Ilustracja
Zabudowania przy ul. Oświęcimskiej w Mysłowicach, z lewej przystanek autobusowy Brzęczkowice Słupna (2018)
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Miasto Mysłowice
Tablice rejestracyjne SM
Położenie na mapie Mysłowic
Mapa konturowa Mysłowic, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Słupna”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Słupna”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Słupna”
Ziemia50°13′33″N 19°07′59″E/50,225812 19,133135
Portal Polska

Słupna – jedna z dzielnic miasta Mysłowice. Leży pomiędzy Śródmieściem a Brzęczkowicami.


Najstarsze wzmianki o miejscowości Słupna pochodzą z XVIII w. Na pocz. XIX w. powstała gmina jednowioskowa Słupna, która pod koniec tego wieku została wcielona do gminy Brzęczkowice. W 1945 r. gmina Brzęczkowice wraz ze Słupną (w której znajdował się urząd gminny) została przyłączona do miasta Mysłowice. Od lat 90. XX w. większa część (ok. 60 ℅) obszaru byłej wsi Słupna wchodzi w skład jednostki pomocniczej miasta o nazwie Osiedle/ Dzielnica Brzęczkowice-Słupna. Na terenie miejscowości mieszka około tysiąca ludzi, głównie w starych kamienicach i domkach (często zabytkowych, sprzed I wojny światowej). To tutaj znajdował się Trójkąt Trzech Cesarzy.

Na terenie dzielnicy znajduje się także fragment promenady, ostatnio słabo zadbanej, gdzie znajduje się stadion Lechii 06 Mysłowice. Klub obchodził niedawno 100-lecie. Przy wyjściu z promenady można zauważyć starą bramę prowadzącą niegdyś do pałacu Sułkowskich – budynek pałacu stoi częściowo przebudowany na mieszkania. Na Słupnej jest też spore kąpielisko miejskie, przed którym w okresie przedwojennym znajdował się stadion żużlowy (terem przed restauracją turkus) przez który do dziś mieszkańcy nazywają kąpielisko „stadionem”. Na ulicy krótkiej znajduje się do dziś budynek po dawnej kopalni węgla „Luise”, który został przebudowany spełniając dziś rolę budynku jednorodzinnego. W okresie międzywojennym na terenie Słupnej znajdowało się wiele biedaszybów, gdzie ludzie w okresie wielkiej biedy kopali węgiel na własną rękę.

Występowało tu wielokrotnie kilka polskich i zagranicznych gwiazd muzyki rozrywkowej (Myslovitz, Negatyw, De Mono, Maria Peszek, Penny Lane, Delons, Lady Pank, K.A.S.A, Makowiecki Band, In-Grid, Kanał Audytywny, Hurt, Apteka, White Birch, T.Love, I Am X, Banco De Gaia, Sofa Surfers i Bang Gang). Od 2006 do 2009 r. odbywał się w tej dzielnicy Off Festival na którym prezentowały się zespoły grające muzykę alternatywną, a którego dyrektorem jest były wokalista zespołu MyslovitzArtur Rojek.

Słupna jest miejscowością figurującą w rejestrze TERYT i posiada identyfikator 0941694.

Historyczne granice wsi Słupna są identyczne z obecnymi granicami obrębu ewidencyjnego Słupna.