Sūduva Mariampol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sūduva Mariampol
Sūduva Marijampolė
Pełna nazwa Futbolo Klubas Sūduva Marijampolė
Przydomek Sūduviečiai (Suwalszczanie)
Data założenia 1968
Liga A lyga
Państwo  Litwa
Stadion Marijampolės futbolo arena, Mariampol
Prezes Litwa Vidmantas Murauskas
Trener Litwa Saulius Širmelis
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Sūduva Mariampol (lit. Futbolo Klubas Sūduva) – litewski klub piłkarski z siedzibą w Mariampolu. Trzykrotny mistrz Litwy (2017, 2018, 2019) oraz trzykrotny zdobywca pucharu Litwy (w 2006, 2009 i 2019).

Bilans ligowy[edytuj | edytuj kod]

Sezon Poziom Liga Miejsce Puchar Litwy Superpuchar Uwagi
1990 1. Baltic League 17. 1/16
1991 1. A lyga 15. 1/4 Spadek
1991/1992 2. A lyga 11. 1/16
1992/1993 2. I lyga 14. 1/16 Spadek
1993/1994 3. I lyga 3.
1994/1995 3. II lyga 2. Awans
1995/1996 2. III lyga 8. 1/32
1996/1997 2. II lyga 4.
1997/1998 2. II lyga 10. 1/8
1998/1999 2. I lyga 11. 1/16 Spadek
1999 3. II lyga 2.
2000 3. II lyga 1. Awans
2001 2. I lyga 2. finał Awans
2002 1. A lyga 6. 1/8
2003 1. A lyga 6. 1/2 finału
2004 1. A lyga 7. 1/4
2005 1. A lyga 3. 1/4 3. miejsce
2006 1. A lyga 5. zwycięstwo
2007 1. A lyga 2. 1/4 finał 2. miejsce
2008 1. A lyga 4. zwycięstwo
2009 1. A lyga 3. 1/2 finału zwycięstwo 3. miejsce
2010 1. A lyga 2. 1/4 finału 2. miejsce
2011 1. A lyga 3. 1/2 finału 3. miejsce
2012 1. A lyga 3. 1/8 finału 3. miejsce
2013 1. A lyga 4. 1/8 finału
2014 1. A lyga 5. 1/4 finału
2015 1. A lyga 4. 1/2 finału
2016 1. A lyga 3. finał 3. miejsce
2017 1. A lyga 1. 1/2 finału Simple gold crown.svg Mistrz
2018 1. A lyga 1. 1/4 finału zwycięstwo Simple gold crown.svg Mistrz
2019 1. A lyga 1. zwycięstwo zwycięstwo Simple gold crown.svg Mistrz

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

  • Mistrzostwo Litwy: 2017, 2018, 2019
  • Wicemistrzostwo Litwy: 2007, 2010
  • Puchar Litwy: 2006, 2009, 2019
  • Super Puchar Litwy: 2009, 2018, 2019

Skład[edytuj | edytuj kod]

Nr Poz. Piłkarz
12 BR Chorwacja Ivan Kardum
13 BR Litwa Ignas Plūkas
99 BR Litwa Vilius Sterbys
2 OB Litwa Linas Klimavičius
6 OB Litwa Povilas Leimonas
7 PO Litwa Eligijus Jankauskas
8 PO Brazylia Renan Oliveira
10 OB Bośnia i Hercegowina Semir Kerla
11 PO Chorwacja Andro Švrljuga
15 OB Serbia Aleksandar Živanović
17 PO Litwa Giedrius Matulevičius
Nr Poz. Piłkarz
18 OB Austria Thomas Salamon
19 OB Litwa Vaidas Slavickas
25 PO Chorwacja Domagoj Pušić
30 OB Słowacja Ivan Hladyk
33 NA Bośnia i Hercegowina Mihret Topčagič
55 OB Litwa Algis Jankauskas
77 NA Chorwacja Josip Tadič
20 NA Łotwa Valērijs Šabala [1]
PO Włochy Nicolás Gorobsov

Stan na 14 sierpnia 2020.

Europejskie puchary[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Legenda do wszystkich tabel:

  • Q – runda eliminacyjna, 1/16, 1/8, 1/4, 1/2 – odpowiednia faza rozgrywek, Grupa – runda grupowa, 1r gr – pierwsza runda grupowa, 2r gr – druga runda grupowa, F – finał, R – runda, PO – play-off
  • k. – rzuty karne, los. – losowanie, Dogr. – dogrywka, w. – zasada bramek strzelonych na wyjeździe
Sezon Rozgrywki Runda Klub Dom Wyjazd Ogólnie
2002/03 Puchar UEFA Q Norwegia Brann 3–2 3–2 6–4
1R Szkocja Celtic F.C. 0–2 1–8 1–10
2006/07 Puchar UEFA 1Q Walia Rhyl 2–1 0–0 2–1
2Q Belgia Club Brugge 0–2 2–5 2–7
2007/08 Puchar UEFA 1Q Irlandia Północna Dungannon Swifts 4–0 0–1 4–1
2Q Norwegia Brann 3–4 1–2 4–6
2008/09 Puchar UEFA 1Q Walia TNS 1–0 1–0 2–0
2Q Austria Red Bull Salzburg 1–4 1–0 2–4
2009/10 Liga Europy 2Q Dania Randers 0–1 1–1 1–2
2010/11 Liga Europy 2Q Austria Rapid Wiedeń 0–2 2–4 2–6
2011/12 Liga Europy 2Q Szwecja Elfsborg 1–1 0–3 1–4
2012/13 Liga Europy 1Q Łotwa Daugava 0–1 3–2 3–3, w.
2Q Serbia Vojvodina 0–4 1–1 1–5
2013/14 Liga Europy 1Q Macedonia Północna Horizont Turnowo 2–2 2–2 4–4, k: 4–5
2016/17 Liga Europy 1Q Dania FC Midtjylland 0–1 0–1 0–2
2017/18 Liga Europy 1Q Białoruś Szachcior Soligorsk 2–1 0–0 2–1
2Q Łotwa FK Liepāja 0–1 2–0 2–1
3Q Szwajcaria FC Sion 3–0 1–1 4–1
PO Bułgaria Łudogorec Razgrad 0–0 0–2 0–2
2018/19 Liga Mistrzów 1Q Cypr APOEL FC 3–1 0–1 3–2
2Q Serbia Crvena zvezda 0–2 0–3 0–5
Liga Europy 3Q Łotwa Spartaks Jurmała 0–0 1–0 1–0
PO Szkocja Celtic F.C. 1–1 0–3 1–4
2019/20 Liga Mistrzów 1Q Serbia Crvena zvezda 0–0 1–2 1–2
Liga Europy 2Q San Marino Tre Penne 5–0 5–0 10–0
3Q Izrael Maccabi Tel Awiw 2–1 2–1 4–2
PO Węgry Ferencváros 0–0 2–4 2–4
2020/21 Liga Mistrzów 1Q Estonia Flora 1–1 (W), k: 4–2
2Q Izrael Maccabi Tel Awiw 0–3 (D)
Liga Europy 3Q Finlandia Kuopion Palloseura 0–2 (W)
2021/22 Liga Konferencji Europy 1Q

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]