Sady-Kolonia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sady-Kolonia
wieś
Ilustracja
Panorama wsi
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Powiat przysuski
Gmina Klwów
Sołectwo Sady-Kolonia
Liczba ludności (2011) 169[1][2]
Strefa numeracyjna 48
Kod pocztowy 26-415
Tablice rejestracyjne WPY
SIMC 0626780
Położenie na mapie gminy Klwów
Mapa lokalizacyjna gminy Klwów
Sady-Kolonia
Sady-Kolonia
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sady-Kolonia
Sady-Kolonia
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Sady-Kolonia
Sady-Kolonia
Położenie na mapie powiatu przysuskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu przysuskiego
Sady-Kolonia
Sady-Kolonia
Ziemia51°27′31″N 20°41′08″E/51,458611 20,685556

Sady Koloniawieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przysuskim, w gminie Klwów[3][4]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa radomskiego.

Kościół pw. NSPJ

Nazwa "Sady" pochodzi od obszarów porośniętych sadami. Kiedyś, jak okiem sięgnąć wszędzie były całe obszary sadów owocowych. Natomiast nazwa "Kolonia" wywodzi się od tego, że w tej miejscowości mieszkają koloniści z całego kraju, którzy zakupili tę ziemię po parcelacji majątku Dobieckich. Większość rodzin przybyło z gór w powiecie pińczowskim w 1925 roku. Z tamtych okolic przybyły rodziny: Lesiaków, Klepków, Zarzyckich, Papisów.

Część ziemi z majątku należało do dziedzica Dobieckiego i jego żony Jadwigi. Jadwiga Dobiecka była dobrą dziedziczką i ofiarowała część ziemi pod budowę kościoła i cmentarz, gdyż ludzie z tej parafii musieli chodzić do kościoła w Klwowie. Jej życzeniem było, aby została pochowana na cmentarzu w Sadach Kolonii, co też tak się stało. Spoczywa wraz ze swym pięcioletnim synem Krzysiem.

W 1919 roku wybudowano kapliczkę i co niedziela odprawiana była Msza św., a ksiądz proboszcz Leon Boczarski rozpoczął starania budowy kościoła w Sadach Kolonii. Budowano go ze składek parafii przez 5 lat.

W 1923 roku została odprawiona pierwsza Msza św. w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sadach Kolonii, mimo że nie było jeszcze posadzek i ołtarza. Pierwszym organistą był F. Cedro. Jest to kościół z kamienia ciosanego i jest on zabytkiem klasy „0”.

Do czasów dzisiejszych pracowali w naszej parafii księża: ks. Ormiański, Czuba, Krysiński, Wysocki, S. Król, M. Karasiński, M. Warzycki, W. Korcz, K. Kapusta, B. Nogaj oraz obecny ks. kan. S. Malec. Podczas wojny pomagał także ks. J. Michałkowski, który został zamordowany przez Niemców, gdyż stanął w obronie katowanego nauczyciela. Miejsce, w którym został aresztowany poprzedni ks. proboszcz uwiecznił pomnikiem w postaci głazu. Toczy się proces beatyfikacyjny ks. Michałkowskiego.

Oprócz kościoła jest jeszcze dworek po Rodzinie Dobieckich, który otoczony jest kanałami, z czego można wnioskować, że otoczony był kiedyś wodą. Jest też dworek p. Misiaków, który odwiedzała prezenterka pogody Elżbieta Sommer (Chmurka).

Po II wojnie światowej powstała Spółdzielnia Produkcyjna, która skupiała cztery rodziny: Lesiaków, Sokołowskich, Kwietniów, Szewczyków. Po upadku Spółdzielni powstało Kółko Rolnicze z udziałów 18 rodzin: Lesiaków, Zychów, Kwietniów, Kucharczyków, Pańczaków, Cieślikowskich, Misiaków, Nowaków, Szewczyków, Cedrów. Rozpoczęło ono działalność od zakupu dwóch ciągników Ursus C325.

W 1950 roku powstał pierwszy sklep spożywczy, który mieścił się w czworakach naprzeciw kościoła. W 1960 roku przeniesiono go do mieszkania p. Szewczyków. W 1973 roku został przeniesiony do p. Kaczmarków, a w 1984 do p. Frączków. W 1993 został on zlikwidowany.

W 1970 roku powstał Skup owoców i warzyw. W 1995 roku został zlikwidowany, a obecnie w tym miejscu znajduje się prywatny skup p. W. Gmyrek, stacja paliw i z czasem stacja diagnostyczna.

W 1960 roku wybudowano „agronomówkę”, w której mieszkał agronom M. Woźniak i lekarz weterynarii S. Drużdżel.

Obecnie w Sadach Kolonii są dwa prywatne sklepy u p. W. Zych i p. S. Kucharczyka. Jest też Ośrodek Zdrowia, który powstał w 1956 roku. Pierwszym lekarzem byli: J. Drużdżel, następnym, R. Szlęzak, a obecnie kierownikiem jest B. Izbiński, zakład piekarniczo – cukierniczy u p. C., A. Cieluch, zakład drzwi i okien PCV u p. Biernatów.

W 2009 oddano do użytku boisko ze sztuczną murawą.

14 lipca 2011 wieś doznała dotkliwych zniszczeń, będących następstwem przejścia trąby powietrznej. Znalazła się wśród wielu gmin regionu (Białaczów, Żarnów, Paradyż i część gminy Opoczno) zniszczonych przez kataklizm. Wieś odwiedził były premier RP Donald Tusk w związku z ogromnymi stratami na miejscowych plantacjach papryki[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]