Sahti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Finlandia Sahti

Sahti — tradycyjne fińskie piwo. Robione jest głównie z kompozycji zbóż słodowanych i surowych, w skład której wchodzą: jęczmień, żyto, pszenica i owies. Czasami składnikiem jest również chleb, który poddawany jest procesowi fermentacji. Sahti jest o tyle nietypowe, iż nie podlega warzeniu (gotowaniu). Słody po procesie zacierania od razu trafiają do fermentacji z pominięciem warzenia. Formalnie nie jest to więc piwo, w praktyce jednak potocznie tak nazywane z uwagi na bardzo zbliżony proces technologiczny. Tradycyjne sahti przyprawiane jest jagodami oraz gałązkami jałowca, które obecnie są łączone z chmielem. Napój przyrządzony w taki sposób w języku fińskim określany jest jako kuurna. Sahti jest piwem fermentacji górnej (ale) i ma charakterystyczny bananowy posmak (taki smak napój zawdzięcza estrom drożdżowym i fenolowym, które powstają w wyniku produkcji). W procesie fermentacji istotna jest obecność drożdży piekarskich.

Gotowe sahti to piwo ciemne o średniej zawartości alkoholu. Dawniej sahti było głównie trunkiem wykonywanym w warunkach domowych, co jest praktykowane do dziś. Obecnie produkcją sahti przeznaczonego na rynek zajmują się wykwalifikowane fińskie browary. Marki sahti to między innymi: Lammin Sahti, Joutsan Sahti oraz Finlandia Sahti (marka ta nie ma nic wspólnego z wódką o tej samej nazwie).

Poza Finlandią, sahti popularne jest w Szwecji (produkowane w Gotlandii Gotlandsdricke) oraz w Estonii (Koduõlu, szczególnie popularne na wyspie Sarema[potrzebny przypis]). Między piwowarami-amatorami pochodzącymi z tych trzech krajów odbywa się co jakiś czas Juniper Beer-Brewing Championship (konkurs na najlepsze piwo jałowcowe domowej roboty), w którym wybierany jest najlepszy trunek wyprodukowany w warunkach domowych według tradycyjnej receptury.

Polski browar kontraktowy Pinta także wypuścił na rynek własną wersję piwa w tym stylu. Piwo nazwane 'Koniec Świata', swoją nazwę zawdzięcza dacie w momencie wypuszczenia na rynek, która miała być rzekomym końcem świata. Po sukcesie 'Końca Świata', browar Pinta wypuścił dwie wariacje na jego temat - 'Happy End' oraz 'Happy Crack'.

Z kolei w kwietniu 2015 roku warszawski Browar Bazyliszek ogłosił premierę własnego sahti pod nazwą 'Jelonki', nawiązującą do rejonu Warszawy wchodzącego w skład dzielnicy Bemowo.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]