Sam (motoryzacja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Samodzielnie skonstruowany traktor wykorzystujący silnik S320 produkowany przez Wytwórnię Silników Wysokoprężnych Andoria
Traktor domowej produkcji, tzw. "Esiok 15" o napędzie silnikiem S-15 (Andoria) z elementami samochodu Warszawa używany w gospodarstwie rolnym w Trzebosi

Sampojazd, przeważnie samochód, motocykl lub ciągnik wykonany samodzielnie lub w warsztacie. Wykonywany jest w jednym egzemplarzu, rzadziej małej serii. Powstaje przez gruntowną przeróbkę seryjnego pojazdu lub zbudowanie od podstaw. Pojazd marki „SAM” w myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym jest pojazdem zbudowanym przy wykorzystaniu nadwozia, podwozia lub ramy, konstrukcji własnej[1]. W budowie wykorzystuje się wiele podzespołów pojazdów seryjnych. Nazwa wywodzi się od popularnego w latach 50. XX wieku w Polsce konkursu tygodnika Motor o nazwie Samochód Amatorski Motoru, w którym redakcja czasopisma prezentowała konstrukcje wykonane własnoręcznie przez robotników czy rzemieślników[2].

Ciągniki „SAM” są wykorzystywane w rolnictwie i ogrodnictwie, najczęściej bez homologacji i rejestracji – stąd nie są dopuszczone do ruchu drogowego po drogach publicznych.

Rejestracja pojazdu wymaga badań technicznych[3].

Zakres badań umożliwiających dopuszczenie do ruchu określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 października 2004 r. (Dz.U. nr 238, poz. 2395)[4] w sprawie badań zgodności pojazdów zabytkowych i pojazdów marki „SAM” z warunkami technicznymi[5].

Zastrzeżenia dotyczące rejestracji:

  • Pojazd zbudowany we własnym zakresie przy wykorzystaniu nadwozia, podwozia lub ramy konstrukcji własnej, której markę określa się jako „SAM” bez określenia typu modelu[6].
  • Silnika nie można zbudować samodzielnie – w celu zarejestrowania należy przedłożyć dokumenty kompletnego zespołu silnika.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. (art. 2 pkt 65) ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
  2. Artykuł z tygodnika Motor
  3. Gazeta Podatnika: Rejestracja pojazdu typu SAM
  4. Dz.U. z 2004 r. nr 238, poz. 2395 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 października 2004 r. w sprawie badań zgodności pojazdów zabytkowych i pojazdów marki "SAM" z warunkami technicznymi
  5. Treść rozporządzenia Ministra Infrastruktury
  6. (art. 66a ust. 2 pkt 1) ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]