Samuel Pisar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Samuel Pisar
Ilustracja
Samuel Pisar (2012)
Data i miejsce urodzenia 18 marca 1929
Białystok
Data i miejsce śmierci 27 lipca 2015
Nowy Jork
Zawód, zajęcie prawnik
Narodowość żydowska
Tytuł naukowy doktor prawa
Alma Mater University of Melbourne
Uczelnia Uniwersytet Harvarda
Uniwersytet Paryski
Odznaczenia
Order Australii (cywilny) Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Oficer Orderu Sztuki i Literatury (Francja) Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP

Samuel Pisar (ur. 18 marca 1929 w Białymstoku[1], zm. 27 lipca 2015 w Nowym Jorku) – polsko-amerykański prawnik, działacz społeczny, obrońca praw człowieka, polityk i pisarz pochodzenia żydowskiego. Attaché w biurze Sekretarza Generalnego ONZ oraz attaché Dyrektora Generalnego UNESCO. Założyciel i przewodniczący francuskiego oddziału Jad Waszem, administrator Fundacji Pamięci Shoah.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W czasie okupacji niemieckiej mając zaledwie dwanaście lat trafił do getta w Białymstoku. Był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych na Majdanku, w Auschwitz-Birkenau i Dachau. Jako jedyny z rodziny i klasy przeżył holocaust. Po wojnie został odnaleziony w Niemczech przez swoją rodzinę z Francji. Osiedlił się w Australii, gdzie studiował w Melbourne, a następnie podjął studia w USA i Paryżu.

Był przyjacielem Johna F. Kennedy’ego, a także członkiem jego komisji doradczej do spraw polityki zagranicznej i gospodarczej. Konsultant Izby Reprezentantów oraz wielu komisji senackich. Członek rady Brookings Institution w Waszyngtonie. W 1963 założył znaną na całym świecie międzynarodową kancelarię prawniczą, zajmującą się sprawami z zakresu prawa międzynarodowego i transakcji biznesowych. Z jej usług korzystały największe spółki świata oraz osoby prywatne, m.in. Elizabeth Taylor, Henry Ford i Steve Jobs[1].

Pisar angażował się także w działania na rzecz uwolnienia dysydentów politycznych, m.in. Mikisa Theodorakisa, Andrieja Sacharowa i Aleksandra Sołżenicyna. Ponadto działał na rzecz rozwoju stosunków gospodarczych i kulturalnych z Europą Wschodnią, Rosją i Chinami. Jego książki były tłumaczone na wiele języków.

W 1973 został zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla.

Posiadał obywatelstwo polskie i amerykańskie[2].

Jest autorem książki autobiograficznej „Z krwi i nadziei”.

Był ojczymem Toniego Blinkena[3], nominowanego na stanowisko Sekretarza Stanu w administracji Joego Bidena[4].

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Harvard Law Bulletin – Blood and Hope • Samuel Pisar’s triumph of the spirit (ang.) [dostęp 2011-10-23]
  2. Program „Polska i świat” w TVN24 z dnia 19 maja 2009.
  3. Maciej Czarnecki: Antony Blinken będzie odpowiadał w rządzie Bidena za politykę zagraniczną (pol.). Wyborcza.pl. [dostęp 2020-11-23].
  4. Biden moves forward as GOP breaks with Trump rise (ang.). The Hill. [dostęp 2020-11-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]